www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magazine De Muzica


picnic
 Share

Recommended Posts

Am avut ocazia sa stau cateva zile in Istanbul si nu am ratat prilejul sa vad si niste magazine de muzica.

Trebuie sa va spun ca am ramas placut impresionat de ceea ce am vazut. In total am intrat in 7- 8 magazine inclusiv in cele din bazar. Sunt axate pe instrumentele lor traditionale (percutie si ceva ce seamana cu cobzele de la noi, dar ceva mai mari), dar gasesti destule chitare acustice si electrice la preturi foarte bune. O chitara acustica acceptabila o poti gasi la 80 - 150 lire turcesti, adica 160 - 300 RON, si mai ales toate preturile sunt negociabile. Vanzatorii sunt foarte amabili chiar daca le spui de la inceput ca nu vrei sa cumperi, ci doar sa incerci instrumentul.

Atasez si cateva poze...

post-9566-1271771769_thumb.jpg

post-9566-1271771899_thumb.jpg

post-9566-1271771923_thumb.jpg

post-9566-1271772092_thumb.jpg

post-9566-1271772134_thumb.jpg

post-9566-1271772183_thumb.jpg

post-9566-1271772214_thumb.jpg

post-9566-1271772246_thumb.jpg

post-9566-1271772271_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, o chitara acceptabila pentru ce? Si in Bucuresti gasesti acustice Hora Western in jur de 200-300 RON, nu-i un pret fantastic de mic. Iar despre stocul lor, poate n-ai fost la cele mai dotate magazine ale lor, sau poate n-ai pus toate pozele pe care le-ai facut, dar in cele din thread n-am vazut o singura chitara "name-brand" (Fender, Gibson, Martin, macar un Epiphone, Squier sau Vintage).

 

In ce priveste atitudinea vanzatorilor, majoritatea sunt mult mai civilizati cand vorbesti alta limba decat ei, cumva cand esti strain (si presupunand ca nu intri in magazin rupt in f*nd) parca le e mai greu sa presupuna ca nu-ti permiti sa cumperi din magnificul lor magazin. Pana la urma, daca ti-ai permis un bilet de avion/tren/benzina pana acolo, ai putea sa iti permiti si un produs de clasa mijlocie/superioara, nu?

 

Poate ar trebui sa incercam numai engleza in magazinele din Romania? :)

Eu nu am vrut sa ma dau mare ca am fost la Istanbul, ci doar sa dau ceva informatii pentru cei interesati.

Am vazut doar 8 magazine in doua zile, si am avut si alte treburi, iar poze nu am facut la toate. Sunt sigur ca sunt mai multe magazine asemanatoare. Ce am vrut sa spun este ca oferta este mult mai bogata ca la noi, modul de comportare al vanzatorilor este net superior, si asta nu numai in aceste magazine, si nu numai cu turistii straini. In ceea ce priveste marcile cred ca sunt mai realisti decat noi, nu agata in cui chitari scumpe daca nu se vand.

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu pe-acolo, Istiklal se numeste strada, si sunt o groaza de magazine de instrumente, unul langa altul, intinse pe cateva sute de metri. Si au si branduri mari, pot sa confirm: Gibsoane, Fendere, Esp (official dealership parca era) etc. O zi intreaga se poate pierde pe-acolo. Plus ca poate te tocmesti cu un Gibson la juma de pret :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.