www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scade Pretul Instrumentelor Second-hand ?


Catalin S.
 Share

Recommended Posts

In ultima vreme au intrat in tara sute de instrumente muzicale, de regula noi. Logic, majoritatea propietarilor vechilor instrumente au fost nevoiti sa-si vanda sculele pentru a acoperi oarecare "gauri" in buget... numai ca spre surpinderea lor nu s-au ales de fiecare data cu suma dorita initial, ca deh... socotealea de-acasa...

 

Si cum tot stau pe forumurile patriei, observ cum unele chitare se vand la preturi de nimic sau vanzatorii sunt oarecum fortati sa scada "scorul", numai sa se aleaga cu ceva. Acum se naste o intrebare perfect normala...

 

________________________________

Ce facem, pastram vechile scule pentru decor, studiu sau rezerva in concert sau facem o "sedinta la nivel national" (hahahaha) prin care sa stabilim un pret unic sau relativ ceva de genul (anul si pretul, sau lemnul si pretul sau marca / brandul si pretul, etc ?

________________________________

 

Stiu ca-mi veti sari in cap sau imi veti spune ca fiecare instrument, chitara, pedala, etc are pretul ei "generat" de vechime, stare, etc.. dar ma uit din cand in cand cum se mai kinuie cate unul sa-si vanda chitara si ajunge s-o dea aproape la jumatate cat ar fi costat acum 2-3 luni de pilda... Motivele de genul "asa vrea muskii lui" sau "doar eu stiu cat de capabila este scula" sau "a fost a nu stiu carui lautar sau muzician din nush ce trupa"... mi se par de toata jena...

 

Toata treaba este simpla, parerea mea este ca ar trebui acceptata si de catre romani (la fel cum este si afara, uite d-aia sunt aia inaintea noastra) a ideii ca o scula cu o vechime de X luni sau X ani NU MAI ESTE NOUA !!!! Deci low price please... !!!! Ca sa nu mai vorbesc de garantie aproape zero, factori externi, praf, vant, curent sau ploaie care "cam" degradeaza "obectul".

 

Am zis parerea mea, ok ? :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

da asa e.. am observat si eu pe forum kitari pe care oamenii cereau 15-16 milioane s-au dat cu 9-10 milioane.. acest lucru ma bucura dak ma si intristeaza.. dc ?

 

ma bucura pt k imi pot lua o kitara buna cu 10 milioane..

 

ma intristeaza pt k eu vreau sa imi skimb kitara si trebuie sa o vand pe asta veke, un jackson js 1 pe care am luat-o cu 10 milioane jumate din magazin.. eu ma gandeam sa cer vro 8 jumate - 9 pe ea dar dupa ce am vazut un js 30 made in japan dat cu 9-10 milioane ma intreb cu cat o sa o vand pe a mea.. cu 5 milioane ? cat un behringer ? pt banii astia mai bine o tin cum ai zis tu de studiu sau rezerva.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cred ca lumea s-a invatat sa astepte ultimu pret.. adica in momentu in care vanzatoru se grabeste mai lasa la pret numai sa scape de chitara...

 

asta e parerea mea.. cumparatorul a invatat sa astepte pana la ultimul pret.. a devenit un fel de targ .. chiar in targ nu se vand chitari.. ca duminica dimineata n-am treaba.. :)

Link to comment
Share on other sites

DA

 

copii de bani gata cumpara si vand haotic dupa culoare , forme , mituri generate chiar de ei .aiurea din complecta nestiinta.

 

Cand pretul actual al unei chitare a lui Clapton este de 1 M$ atuncea momentan o perioada de timp asta va fi pretul si poate ca va creste cu timpul .E valoare istorica si de colectie .

 

O chitara noua ? nu este precis ca este buna !!! doar dupa doi trei ani vezi daca este buna !!

 

O chitara veche si in stare buna este o garantie ca va fi buna si de acum in colo , precis nu a cantat cucul acu o luna pe copacul din care este luat lemnul si este construita chitara .

 

Unele "editii" sau " serii ' sunt mai reusite si acestea sunt mai cautate axeasta le urca pretul .

Alta data seriile promotionale sunt mai ingrijit construite .....etc

 

Un instrument bun trebuie sa aiba si fiabilitate mare , de obicei un instrument bun tine cateva generatii daca este ingrijit si depozitat in conditii bune .

 

Comertul este comert si intotdeauna cine vinde vrea bani multi si cine cumpara vrea sa cumpere ieftin , asta de cand se face comert in lume..

 

Acum e ocazia sa cumperi ieftin scule de valoare , vandute de necunoscatori si le pui frumos l colectie , peste 10 -15 ani poate vor avea valoare , cine stie .Daca nu oricum canti pe ele si le folosetsi .Oricum un chitarist ar fi bine sa aiba 30 -40 de chitari ptr home-studio.

 

Ai carte , Ai parte ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

si malex si karpi au foarte mare dreptate. din pacate, sunt putini cei care gandesc astfel. o chitara poate fi buna, sau mai putin buna, nu doar pentru ca este noua sau veche, grea sau usoara, cu vibrator sau fara, colorata sau nu, etc. in alta ordine de idei, o chitara poate suna foarte bine, dar poate fi incomoda pentru o anumita persoana si atunci nu mai este o chitara buna pentru acea persoana. efectul poate fi si invers, chitara fiind foarte comoda sa-i dea impresia ca este foarte buna desi ea nu suna cine stie ce. factorul subiectiv joaca, pentru cei lipsiti de experienta, un rol determinant si poate ca este normal sa se intample asa ceva. mai adaugati si MODA la acest factor si uitati-va in jur sa constatati singuri in ce situatie ne aflam. din pacate, piata instrumentelor muzicale in general si a chitarelor in mod special, nu este o piata dezvoltata la noi in tara, datorita conditiilor socio-cultural-economice de la noi, dar eu cred ca tendinta pe aceasta piata este de apropiere a preturilor catre preturile practicate in lumea dezvoltata. in concluzie, parerea mea (n-am pretentia ca e si cea mai buna) este ca preturile vor scadea in viitor la noi pe piata, la toate tipurile de instrumente, noi sau second-hand si cu cat va fi aceasta piata mai bogata, inclusiv diferenta intre pretul unui instrument nou si cel al unui second-hand se va accentua, tinzand spre limitele dictate de eterna lege a cererii si a ofertei. dar nu uitati un lucru, tot cei experimentati vor intui inaintea pietei, atunci cand un instrument second-hand va ajunge sa coste mai mult decat unul nou! :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo de calitatea sculelor second si preturile lor va pot zice eu cate ceva.

Am sa zicem o mica pasiune de a-mi achizitiona instrumente. Vad ceva fac tot posibilul sa iau respectivul instrument just for the fact. Nu prea le folosesc ca ma si plictisesc foarte repede de ele. In schimb am foarte mare grija de ele (vorba aia ca de a mele) stiind cat "sacrificu" am facut ca sa le achizitionez.

De ex chitara asta care vreau sa o dau Jackson JX10. O chitara foarte buna, nu are floyd da in rest o super ok. Am luat-o acum un an cu 15,5 milioane. A fost recomandata si intr-adevar proband celelalte chitari care erau pana in pretul respectiv de la magazinul Barock mi-am dat seama ca asta intr-adevar suna foarte bine. Doze puternice grif lejer, corzile apropiate e.t.c. Dupa vreo 2 luni normal ca m-am plictisit de ea si m-am gandit deja sa mai schimb un efect sa adaug ceva nou in domeniul muzica. A mers si faza cu schimbatul efectului o bucatica de vreme dar iara m-am plictisit. A urmat desigur alta chitara care are floyd ca vroiam numai decat la vremea respectiva. Dupa ce nu am cantat o perioada cu Jacksonul am zis hai sa vad cum mai e.... si era iara foarte fain. OK ca sa nu deviez de la subiect, acum cred ca e pe la 14,5 milioane noua chitara. Cer pe ea mai nou 10 milioane; e perfecta...adica nu are nici o zgarietura, si chiar au fost schimbate potentiometrele care au inceput sa scoata sunete nedorite (in garantie fiind chitara); si nu vad nici o persoana interesata de chitara respectiva. Pretul nu e chiar la jumate din cel initial ,dar mi se pare un pret decent pentru cat de bine intretinuta a fost pana acum, luand in considerare ce ati zis si voi vechime uzura estetica si altele. Si totusi nici o persoana interesata cu macar un comentariu asupra ei sau ceva de genul . A zis cineva o data ca e chitara super, ca are si el si cam atat (probabil super pentru gama de pret in care este inclusa).

la noi chiar daca se lasa din pret nu sunt cumparatori. NU am primit macar oferte de genul hai lasa si tu ceva sute si o iau... si cred ca ajung la concluzia aia ca decat sa o dau pe nimic mai bine o sa o tin ca nu mai scad din pret.

 

Uite mai nou adica exact cu 2 zile inainte de rev mi-am luat un proc Korg Ax3000G pe care tot vreau sa il dau. L-am folosit numai acasa, am vazut ce poate m-am jucat vreo 2 saptamani cu el si gata m-am plictisit. Am incercat ceva pret mai mare avand in vedere ca l-am luat la promotie si am zis si eu 11 mil (efectul fiind achizitionat cu 12 mil). acum am pus 10,5mil.

Pentru o incercare stupida de a vedea cum suna sau o curiozitate mai bine spus eu am pierdut o gramada de bani(si asta am facut-o de multe ori inainte dar nu mai dau exemple), si nici macar nu gasesc cumparatori care vorba aia procul mai are 9 luni sau ceva de genul garantie si e cu 1.5 mil mai ieftin decat pretul la care l-am luat eu. Eu zic ca deja e destul de acceptabila "reducerea" pe care o fac. Si totusi nimic

Mai dati-va si voi cu pareri, ca e posibil sa gresesc eu , poate trebuie sa las mai mult din pret sau ceva, sau poate nu m-am orientat bine luandu-mi sculele astea. Dar totusi au recomandare buna..

Astept pareri.

Sper ca ce am afisat se incadreaza cat de cat in topic.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de calitatea sculelor second si preturile lor va pot zice eu cate ceva.

Am sa zicem o mica pasiune de a-mi achizitiona instrumente. Vad ceva fac tot posibilul sa iau respectivul instrument just for the fact. Nu prea le folosesc ca ma si plictisesc foarte repede de ele. In schimb am foarte mare grija de ele (vorba aia ca de a mele) stiind cat "sacrificu" am facut ca sa le achizitionez.

De ex chitara asta care vreau sa o dau Jackson JX10. O chitara foarte buna, nu are floyd da in rest o super ok. Am luat-o acum un an cu 15,5 milioane. A fost recomandata si intr-adevar proband celelalte chitari care erau pana in pretul respectiv de la magazinul Barock mi-am dat seama ca asta intr-adevar suna foarte bine. Doze puternice grif lejer, corzile apropiate e.t.c. Dupa vreo 2 luni normal ca m-am plictisit de ea si m-am gandit deja sa mai schimb un efect sa adaug ceva nou in domeniul muzica. A mers si faza cu schimbatul efectului o bucatica de vreme dar iara m-am plictisit. A urmat desigur alta chitara care are floyd ca vroiam numai decat la vremea respectiva. Dupa ce nu am cantat o perioada cu Jacksonul am zis hai sa vad cum mai e.... si era iara foarte fain. OK ca sa nu deviez de la subiect, acum cred ca e pe la 14,5 milioane noua chitara. Cer pe ea mai nou 10 milioane; e perfecta...adica nu are nici o zgarietura, si chiar au fost schimbate potentiometrele care au inceput sa scoata sunete nedorite (in garantie fiind chitara); si nu vad nici o persoana interesata de chitara respectiva. Pretul nu e chiar la jumate din cel initial ,dar mi se pare un pret decent pentru cat de bine intretinuta a fost pana acum, luand in considerare ce ati zis si voi vechime uzura estetica si altele. Si totusi nici o persoana interesata cu macar un comentariu asupra ei sau ceva de genul . A zis cineva o data ca e chitara super, ca are si el si cam atat (probabil super pentru gama de pret in care este inclusa).

la noi chiar daca se lasa din pret nu sunt cumparatori. NU am primit macar oferte de genul hai lasa si tu ceva sute si o iau... si cred ca ajung la concluzia aia ca decat sa o dau pe nimic mai bine o sa o tin ca nu mai scad din pret.

 

Uite mai nou adica exact cu 2 zile inainte de rev mi-am luat un proc Korg Ax3000G pe care tot vreau sa il dau. L-am folosit numai acasa, am vazut ce poate m-am jucat vreo 2 saptamani cu el si gata m-am plictisit. Am incercat ceva pret mai mare avand in vedere ca l-am luat la promotie si am zis si eu 11 mil (efectul fiind achizitionat cu 12 mil). acum am pus 10,5mil.

Pentru o incercare stupida de a vedea cum suna sau o curiozitate mai bine spus eu am pierdut o gramada de bani(si asta am facut-o de multe ori inainte dar nu mai dau exemple), si nici macar nu gasesc cumparatori care vorba aia procul mai are 9 luni sau ceva de genul garantie si e cu 1.5 mil mai ieftin decat pretul la care l-am luat eu. Eu zic ca deja e destul de acceptabila "reducerea" pe care o fac. Si totusi nimic

Mai dati-va si voi cu pareri, ca e posibil sa gresesc eu , poate trebuie sa las mai mult din pret sau ceva, sau poate nu m-am orientat bine luandu-mi sculele astea. Dar totusi au recomandare buna..

Astept pareri.

Sper ca ce am afisat se incadreaza cat de cat in topic.

sa nu te superi pe mine, dar eu am afirmat un lucru in post-ul anterior, care se aplica indiferent de parerea unuia sau a altuia: este vorba de legea cererii si a ofertei. probabil, daca nu sigur, ca in cazul sculelor achizitionate de tine oferta este mult prea mare fata de cerere iar experientele pe care le faci e normal sa coste niste bani daca le iei numai ca sa le testezi. daca te plictisesti asa repede de ele a cui e vina? si nu uita ca recomandarea buna, de care vorbesti, este pentru cei care canta efectiv pe ele. mai precis, scopul este sa te satisfaca in cantari nu in achizitii! oricum, nu cred ca ce ai achizitionat tu face parte din categoria instrumentelor de colectie, asa ca in nici un caz nu cred ca le-ar putea creste pretul la second-hand. din pret ai sa lasi exact atat cat va dicta piata daca esti hotarat sa vinzi cu orice pret! bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

asta cam asa e ...pretul scade cu mai mult decat vrei tu :) de exemplu... o doza seymour e cam 250 ron... daca o cumperi azi si maine vrei sa o dai cu 200 ron... nu prea gasesti client.. si vb aia o doza nu se uzeaza :)

 

ca exemplu.. am vandut si eu un jackson js 30 acum cateva zile...

acum un an era in magazin nou.. 14 milioane... intre timp pretu a scazut la 12 milioane.. eu i-am schimbat dozele cu unele mult mai valabile.. deci practic i-am crescut putin valoare....

si abea am vandut-o cu 9 milioane... daca pretu in magazin ramanea 14 milioane... atunci o vindeam lejer cu 11 milioane. :) ...

 

asta e problema cea mai mare...preturile scad in magazine... in momentul in care apare ceva nou...

Link to comment
Share on other sites

Scuze , dar nu ma refeream sa creasca pretul pieselor second hand. Indiferent ce fel de instrument e dupa mine nu ar trebuie sa aiba pret mai mare decat cel original (mai putin poate cele folosite sau semnate de vedete). Dar ziceam ca nici daca lasi din pret destul de mult nu prea se gasesc cumparatori. ZIceam ca in Romania voi vreti multe instrumente(si eu vreau) sa fie varietate, dar cine sa le cumpere?? De asta ziceam si au zis si altii ca anumite scule luate la niste preturi mari sunt lasate la second la preturi foarte mici si cu greu se vand.

 

Si cumva pe forum multi se plang ca sunt scumpe instrumentele sau ceva de genul dar nimeni nu face sacrificii pentru muzica sau instrumente.

Link to comment
Share on other sites

acuma trebuie cumparate chitare ieftine si bune .

 

in alte tari se angajeaza chitaristi care fac demonstratii in magazine cu instrumentele expuse , si normal daca Clapton sau Vai canta super pe o chitara ea va fi cumprata de cei doritori .

 

La noi tineri cumpara dupa date ce le culeg de pe net , de la prieteni apoi sunt dezamagiti ca nu pot sa cante ca si Vai sau Satriani , sau cine o mai fi eroul , urmeaza procesoare ,pedale etc...si tot nimic .. .Dupa aceste "teste " , acestia vand , caci cred ca instrumentul nu este bun , si vand sub pret caci pentru ei nu mai are nici o valoare si asa se creaza inflatie de chitare . Si de obicei in magazin ca si noi sau vandut la preturi mai mari decat merita , pretul real este apropiat de cel la care se poate revinde.

 

Asa ca cine vrea , acuma sa cumpere , ieftin .Dar numai incercate si testate.

 

O chitara " veche" de multe ori e mult mai buna decat una noua .Cu chitara noua poti avea surprize , lucreaza lemnul , se indoaie , se torsioneaza , crapa etc .Orice crapatura mica in lac e suspecta ca si fiind "oglinda" crapaturi in lemnul de sub lac. O chitara e bine sa-o cumperi din magazin dupa ce a rezistat un an in magazin ( umezeala, caldura etc ) la noi nu prea e cazul caci se aduc putine , se aduc doar cate se si vand repede.Trebuie consultat si actul de identitate a chitarei , cea cu care vine din fabrica si actul de garantie , confruntata cu seria de pe chitara asa poti sa identifici macar anul de fabricatie .( sau de vanzare)

 

O chitara veche si bine intretinuta are garantia ca lemnul este bun si nu mai au loc shimbari .Totodata si instalatia "metalica " si electrica este gata testata si " rodata " , daca aceasta instaletie are defecte se mai poate cobora pretul daca "lemnul" este OK .( necrapata , neindoita...sustain bun )

 

Anumite serii sau editii de chitare sunt mai bune acestea se cunosc si sunt cautate de chitaristi , si este normal ca pretul urca .

 

Legea comertului .

Link to comment
Share on other sites

Cu firmele si cu distribuitori e o poveste lunga , dar asa e cum spui , firmele de obicei primesc

marfa in plus ca sa sustina un atelier de garantie sau sa acopere problemele ce pot aparea , daca nu sunt probleme bani raman la firma !! Clar ?

In legetura cu schimbarea de temperatura au dreptate , DAR , cum am scris trebuie cumparata o chitara "stabilizata" adica veche nu una iesita din fabrica de o zi !! De acea o chitara veche prezinta garantia ca este " stabilizata" nu se mai "strica" , ce a fost sa se schimbe in legatura cu materialul lemnos s-a schimbat si urmatoarele schimbari sunt foarte lente sau deloc .Bineinteles trebuie depozitat corespunzator si ingrijit orice instrument.

 

Cum spune StratMan , chitara trebuie sa te satisfaca pe tine si nu te lua dupa ce spune unul sau altul , chiar daca e spus de Clapton sau Vai in careva interviu.

 

Forma gatului U , V , su rotunda este buna pentru diferite stiluri dar si pentru deiferiti chitaristi ,(mana mai mare degete mai lungi sau mai scurte). Lungimea gatului , radiusul , inaltimea tastelor , inaltimea corzilor ...grosimea corzilor => tensionarea corzilor , vibrator sau bridge fix, toate acestea trebuie luate in seama , si le poti lua in seama numai daca ai avut experiente cu aceste probleme , altfel dai cu presupusul si tot cumperi si vinzi si cum spune StratMan costa bani , sa nu creazi ca noi astia "desteptii" ne-am nascut asa , poate cu bani mai putini dar cu mai multa munca am experimentat si am selectat si invatat din greseli.

( cat am putut si noi ca totul nu poti sa stii)

 

Perfecta remarca cu tonul bun si chitara " incomoda" , dar este si in cazul pedalelor aceiasi problema .Tonul "bun" nu intotdeauna este si tonul ideal pentru cantat. De exemplu setezi un ton "chrunchee" usor overdrive cu care suna greu si apasat arpegiul in toate pozitiile , cu acest ton este cam greu , chiar pentru avansati , sa se cante ceva "shredd". Tonul "moare" imediat dupa "ciupirea" corzi nu te mai poti bizui pe " Pull and hammer " trebuie schimbata tehnica de cantat !

De aicea apar multe nemultumiri , pe langa efecte mai bune profesionisti au si tehnica de cantat buna si se descurca cu orice "ton".

Din aceasta cauza se angajeaza profesionisti sa faca demonstratii in magazine sau la expozitii de scule sau chiar in turnee de promovare in sali de club ,caci cumparatorul poate vedea care scula ai place si poate vedea ca problemele nu sunt cu sculele cumparate ci el trebuie sa mai studieze.

 

Am un prieten care cumpara scule si chitari le foloseste le incerca si ce ai place tine ce nu ai place vinde, dar el are bani multi si este un bun muzicean si toti cumpara de la el cu incredere caci stiu ca numai lucruri bune achizitioneaza .

 

Asta ar fi un alt raspuns la , "...nu stiu a cui chitara..." , pai daca canta un incepator pe o chitara chitara pare ca nu-i buna , daca canta un profesionist ( chiar sub nivelul sau mediu de tehnica) pare ca chitara este super buna .

 

Adica un incepator nu poate sa convinga pe cumparator in legatura cu calitatea chitarei , eventual povesteste despre pret,doze,firme , un pro demonstreaza " live" ca chitara este buna si se poate canta usor si bine " orice" si mai repede si obtine un pret bun pe instrument.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cunosc tehnica :) vanzatoru ia chitara canta 2 3 minute te lasa masca.. cumperi chitara.. si peste 2 3 saptamani iti dai seama ca ai luat teapa :))

 

-de obicei.. incepatori se lasa prostiti de vanzatori... mai ales la sculele second hand... si chiar si la unele scule noi cumparate din diverse consignati :)

 

- a venit un pusti la mine la sala si mi-a spus.. ba tu sti cum suna chitara aia ? vai de capu meu .. "a cantat putin X la ea si se auzea super misto "

 

pai cred si eu in mana lu X orice chitara suna misto :(

 

Nu dau nume ca n-are nici un rost e un caz universal valabil..

 

deci atentie incepatori... !!! Mergeti cu cel mai experimentat chitarist posibil la targuieli... ca sa alegeti un produs cu un raport calitate pret cat mai bun

Link to comment
Share on other sites

cunosc tehnica :) vanzatoru ia chitara canta 2 3 minute te lasa masca.. cumperi chitara.. si peste 2 3 saptamani iti dai seama ca ai luat teapa :))

 

-de obicei.. incepatori se lasa prostiti de vanzatori... mai ales la sculele second hand... si chiar si la unele scule noi cumparate din diverse consignati :)

 

- a venit un pusti la mine la sala si mi-a spus.. ba tu sti cum suna chitara aia ? vai de capu meu .. "a cantat putin X la ea si se auzea super misto "

 

pai cred si eu in mana lu X orice chitara suna misto :(

 

Nu dau nume ca n-are nici un rost e un caz universal valabil..

 

deci atentie incepatori... !!! Mergeti cu cel mai experimentat chitarist posibil la targuieli... ca sa alegeti un produs cu un raport calitate pret cat mai bun

 

pana la urma tine de cat de bine "stii sa negociezi" la vanzare/cumparare

si in cazul biznisurilor mari se apeleaza la consultanti...contra unor comisioane B)

nu e cazul aici de "o cota parte pt cineva sa te ajute sa cumperi/vinzi o chitara". probabil ca mai toti avem cate un prieten mai "gifted" care ne poate ajuta. asta ca sa intelegem ca "frate, frate, dar branza-i pe bani"!

succese multiple!

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Am citit mai printre randuri ceea ce sa scris mai sus dar parerea mea este urmatoarea:ca daca imi iau un Fender 69` pe care dau totusi ceva bani,sunt de parere ca dupa o perioada de 2-3 ani,de exemplu,o pot da la acelasi pret cu care am luat`o.Deci in concluzie: intrumentele bune nu o sa isi scada din valoare.Dupa parerea mea un Fender,Gibson,etc bun este o investitie foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.