www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Asio Si Cubase


Recommended Posts

Buna. Am si eu o problema cu ASIO si orice soft de acest gen cu care incerc sa

il folosesc, nu doar Cubase.

 

Acum ceva vreme am avut si guitar rig si cubase si mergeau perfect fara zgomot,

totul era frumos.

 

Dupa ce am reinstalat windowsul si le-am pus inapoi a aparut un zgomot de fond

extrem de deranjant pe care nu reusesc nicicum sa il elimin.

 

Nu imi explic de unde apare zgomotul asta din moment ce, acum doua saptamani,

pe acelasi laptop, cu aceleasi scule si softuri totul mergea ca uns.

 

V-as ramane vesnic indatorat daca m-ati putea ajuta si daca cumva mai scrie

undeva de o astfel de problema imi cer scuze dar eu nu am gasit.

Edited by Galfi
Link to comment
Share on other sites

Ai cumva bifat boost-ul pentru intrarea de microfon a placii de sunet? IIRC, iti adauga 20dB.

 

am incercat si nu merge.

 

@DarkForestOfEvil : am placa audio doar cu mic in si headphones out. fara line in.

cred ca e ceva problema in sensul ca daca scot mufa merge microfonul de la laptop de langa

web cam. inainte sa reinstalez windowsul nu se intampla asta si nu mai stiu daca am facut

ceva ca sa-l opresc.

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu, inainte sa imi reinstalez windowsul aveam un zgomot de fond oribil. Dupa ce am reinst Windows, am instalat Asio, l-am configurat conform unui thread de aici pe rgc si a mers perfect. Am ramas uimit dupa ce 1 luna intreaga ma chinuisem in zadar sa obtin orice si nu se auzeau decat pacanituri. Mentionez ca l-am pus si in intrarea line in.

Singura mea idee ar fi sa te asiguri ca ai dat mute la toate intrarile (mai putin boxele/castile evident). Daca nu merge nici asa, reinstal windows :)

 

L.E: Vad ca mi-a luat-o inainte broknstrngz

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Pamantare ai pus la PC?

In camera la alt PC nu am pamantare , am fost curios sa vad cum inregistraezxa si cum se comporta ...si ...am avut zgomot !!

Si la PC-ul asta am zgomot daca scot pamantarea,pe sasiu apare zgomot de la sursa de stabilizare in comutatie ,asta ar putea sa fie una din probleme.

 

Oricum ptr siguranta /protectia muncii trebuie orice PC legat la pamantare ,mai ales daca legi si la alte scule ,de ex un prieten a ars intrarea TV nu mai stiu ce parte dar era la reparat .Tensiunea ppe saiu am masurat era in jur de 100V ,curentul e mic dar ptr unele intrari de scule e periculos .

 

Zgomot mai poate achizitiona si doza din campurile magnetice alternative din jur , cablu de tensiune,neon (bec economic) , monitor CRT dar si TFT are sursa de inalte in comutatie ,transformatoare de retea...

si cum spun colegii sa selectezi intrarea probabil din spate Line-In sa pui pe mute vcelelalte intrari daca ele functioneaza concomitent depinde de placa de sunet.

Trebuie sa ai in soft-ul folosit autoreglajul intrarii , de obicei toate sculele asemanatoare au un reglaj unde se autoregleaza pe intrarea data ,dar si asta difere de la soft la soft.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Este normal ca sa nu se auda nimic atunci cand selectezi un vsti in cubase sau nuendo?

Se aude chitara cand dau start la plugin, mai tare decat inainte, dar efectele nu se aplica.

Am citit pe forum, am facut setarile in ASIO cum trebuie, orice ampsim functioneaza perfect, delay mic.

Numai in cubase, nuendo si wavelab, am delay mare, si nu se aplica efectele selectate (nu sunt pe bypass sau off).

Vroiam sa inregistrez partea de chitara la prima mea melodie completa, compusa de mine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.