www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fakes


malex
 Share

Recommended Posts

Guest cri050871

asta pentru ca acolo se fac mai toate marcile .Cine nu ma crede sa mearga la Shanghai la targ si o sa se convinga singur. Toate marile firme fac de acum chitarile in china.

Link to comment
Share on other sites

asta pentru ca acolo se fac mai toate marcile .Cine nu ma crede sa mearga la Shanghai la targ si o sa se convinga singur. Toate marile firme fac de acum chitarile in china.

 

:) Apoi cand Fender o sa inlocuiasca American Series cu China Shitties :) m-oi duce si eu la Shanghai in pelegrinaj sa ma inchin la Buda sau Alah or whatever. Daca ma intelegi pe undeva :)

Link to comment
Share on other sites

In 94,la Frankfurt,niste cehi vindeau Kramere,si din alea scumpe,si Strikere,ziceau ca a dat Kramer faliment,si au ramas cu ele,ca ei le faceau oricum.Acu le fac chinezii....tot aia.paradoxul e ca singurele neinfestate de chinezi sunt cele japoneze,care in anii 70 erau ei infestatorii....asta-i viata

 

Ma doare bila de ce le trece prin cap!!! Mie imi place cum isi boteaza facaturile: excellent, wonderful, elegant, masterpiece...Si au de toate, de la JEM-uri pana la Charvel EVH. :)

Sa va zic una tare,nu stiu daca ma amendeaza pt.offtopic,da risc:

mi-am luat un ceai chinezesc,din niste plante greu de gasit.Citind eu ce scrie pe cutie,am observat urmatoarea inscriptie:

THIS APPARATUS MUST BE EARTHED

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

acum sa va arat cam ce se fabrica prin china , adica din marcile pe care nici nu va-ti gandii ca se fac acolo.

si asta doar o parte , pentru curiosi am destule poze cu toate marcile care se fac in china . Aici am pus doar asa sa vedeti si sa aveti o parere mai obiectiva.

post-111-1144861288_thumb.jpg

post-111-1144861395_thumb.jpg

post-111-1144861506_thumb.jpg

post-111-1144861643_thumb.jpg

post-111-1144861824_thumb.jpg

post-111-1144861920_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

daca te uiti bine prin poze o sa vezi ca nu firmele respective au fost prezente ci fabricile care le produc. La Shanghai este targul producatorilor de instrumente muzicale din China. o fabrica din china poate produce una sau mai multe marci de chitari sau amplificatoare. De exemplu sa luam poza cu Hughes&Kettner care este produs de aceeasi firma chinezeasca care produce si Carlsbro si Johnson si ESP. Sau poza cu firma care produce Crate ,Ampeg ,Alvarez Mackie etc.

 

La acest targ sunt prezenti cei care produc si nu cei care detin brandurile.

Link to comment
Share on other sites

Cristi, no offence, sa inteleg ca nu vom avea nici o problema daca ne vom cumpara de pe ebay una din chitarele prezentate de vanzatorii chinezi drept "neu encore ESP empire having kingly high-tech guitar" pe headstock-ul careia scrie clar "Fender Stratocaster Made in Mexico". Sa fie oare ESP fabricat in China sub atenta supraveghere Fender sau viceversa???? :) Sau oare un bass "elegant reissue TELECASTER new bane guitar" o fi mai bun (ca si chitara, ma refer, ca asa ii zic chinezii la bass)???

Nu cred ca era vorba in topic despre chitari si alte scule produse in China SUB LICENTA, ci clar facaturi pe care le gasesti la tot pasul pe ebay, pentru care licitatia incepe la vreo 5 dolari si "transportul" te costa 150.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Problema este ca pana nu o ai in mana nu poti stii ce ai cumparat de pe ebay.Unele sunt facaturi altele sunt facute in china pentru marcile respective. Mai exista si problema denumirilor care sunt traduse din chineza si de aia ne par asa ciudate in engleza. Sa nu uitam ca si acolo exista smecheri ca si la noi.Exista oamnei care lucreaza in fabricile respective care pot intra in posesia unor astfel de chitari pe care apoi le vand pe mai nimic smecherilor care le vand apoi pe internet. Nu uitati ca ,cu 5 $ un chinez mananca 2 zile poate chiar 3. Si la noi daca cineva ar produce aceste chitari ,ele ar aparea pe piata neagra la un pret foarte mic si bineinteles se va gasii cineva care sa faca afaceri cu ele.

Oricum ar fi nu va sfatuiesc sa cumparati de pe eBay, unde nu cunoasteti persoana careia ii trimiteti banii in avans in ideea ca va trimite el marfa.

Link to comment
Share on other sites

50% ca da,pe langa asta chitarile necantate din 65 sunt fie fakeuri,fie foarte proaste,asta cu chitara din pod este un mit care nu mai exista de 20 de ani,e ca atunci cand aduceau oamenii masini din Germania,toate erau ale unui batranel care o tinuse in garaj,si aveau 15 ani si 10 mii de km. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

oricum n-as da 37.000 de euro fara sa o am in mana.. si daca ai atatia bani iti permiti sa faci un drum cu avionu sa vezi chitara

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare. Sper sa nu supar pe nimeni dar la M&C music este model Ibanez Satriani pe la 900E care are pe el Doze Ibanez Infiniti 1 si 2. Stiam ca modelul Satriani vine cu Dimarzio. Cel putin la pretul asta. Si m-am uitat la el si nu se diferentiaza decat prea putin la model de Ibanez S chiar are lipsa doza din mijloc. SI totusi e cu 300 E mai scump.

Cum iti poti da seama daca sunt fake sau ceva de genul asta??

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare. Sper sa nu supar pe nimeni dar la M&C music este model Ibanez Satriani pe la 900E care are pe el Doze Ibanez Infiniti 1 si 2. Stiam ca modelul Satriani vine cu Dimarzio. Cel putin la pretul asta. Si m-am uitat la el si nu se diferentiaza decat prea putin la model de Ibanez S chiar are lipsa doza din mijloc. SI totusi e cu 300 E mai scump.

Cum iti poti da seama daca sunt fake sau ceva de genul asta??

cum sa fie fake la distribuitorul oficial?

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare. Sper sa nu supar pe nimeni dar la M&C music este model Ibanez Satriani pe la 900E care are pe el Doze Ibanez Infiniti 1 si 2. Stiam ca modelul Satriani vine cu Dimarzio. Cel putin la pretul asta. Si m-am uitat la el si nu se diferentiaza decat prea putin la model de Ibanez S chiar are lipsa doza din mijloc. SI totusi e cu 300 E mai scump.

Cum iti poti da seama daca sunt fake sau ceva de genul asta??

Dozele nu sunt infinity dar sunt ibanez cica de calitate : http://www.thomann.de/de/ibanez_js100tr.htm

JS100 asta e ca JEMul 555. Aproape ca e the real thing.

Link to comment
Share on other sites

nu sunt infiniti. sunt ah. la pretul asta intradevar ar trebui sa fie altceva dar nu sunt pt ca traim in romania. dozele exact aceleasi le gasesti si pe alte chitari ibanez, mai ieftine.si nu e mare lucru de capul lor

pe asta platesti mult pt ca e seria satriani, are un design mai deosebit.tre sa recunosc ca e foarte sexi.

dozele nu sunt dimarzio, pt ca este modelul cel mai ieftin din serie, pt muritorii de rand.

dar la pretul la care o iei din romania nu merita, chiar si daca ii schimbi dozele, deci mai pui vro 200$ tot nu e ca un js 1000, 1200, 2000.in romania it's a ripoff, so is the jem.la 1250 euro poa sa aiba dimarzio, ca tot e un ripoff.

si totusi ar fi chiar strigator la cer ca importatorul ibanez sa aduca fake-uri. nu ca n-ar fi posibil in romania.

dar totusi nu cred

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca mai degraba in cazul asta iti iei un Ibanez S470 de care o fi si iti schimbi dozele ca iesi mult mai ieftin si bine(sincer imi place mai mult cum arata S470, de asta mi-am si luat modelul respectiv; modelul pe negru ma "omoara" :) ). Daca te uiti pe pagina la Ibanez se foloseste cam acelasi material pentru ambele. Singura diferenta este designe-ul. Si S470 are Zero Point Sistem, ceea ce e cool. :).

Cel putin cat am probat la M&C chiar nu am vazut diferenta nici la grif, au ambele 22 taste......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.