www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Ue 300 ,,multi Effects"


Recommended Posts

- Nume echipament - Ibanez UE 300 Multi Effects, an 1982 (aproximativ), Japan

- Pret - Foarte second hand :) , am facut schimb cu un prieten :)

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - Userul robertimis

 

- Caracteristici - De unde sa incep......Este absolut o bijuterie, practic acum detin 4 pedale din seriile 9 Ibanez.

Acest ,,multi-fx" analogic este de fapt o compilatie in aceiasi ,,pedala" de 3 pedale foarte bune, legendare si cunoscute facute in Japonia de Ibanez/Maxon,

Practic contine pe aceiasi placa circuitul de la CP9 (compressor/limiter),TS9 ( desi circuitul da mai inspre TS808 ), CS9 (stereo chorus), si are de asemenea si un switch de Master care poate dezactiva toate efectele deodata, practic face bypass.

Se alimenteaza la 220,are o siguranta de 0.5A, dar are un traf inside care alimenteaza pedalele la 9 V.

Are Input, EXT Effects Loop (send si return evident), si 2 outputuri.

In interior pe circuit am 3 trimpoturi din care pot ajusta urmatoarele: Compressorul CP9, ca si in circuitul original dealtfel, are un trimpot care ajusteaza practic nivelul de atac in concordanta cu cantitatea de threshold de sustain care este prezenta, facand astfel si noise-ul mai mic(sau cel putin asa am simtit eu);

Celelalte 2 trimpoturi sunt pentru CS9, unul controleaza cat de mult va fi Detune-ul iar celalalt practic blendul de wet/dry(ca si la pedala originala).

De asemenea am gasit la potul de speed la piciorusul 2 pe circuit, o rezistenta de 1 Mega la care i-am pus in paralel 546 k, facand aprox 353 k, marind astfel controlul knobului de speed, atipic anilor 80`. Detune-ul extrem daca doresc si viteza knobului de speed la maxim, da niste sunete ciudate detuned, interesante etc. Spuneam ca detin 4 pedale din seria 9, deoarece pe langa cele 3 efecte din UE 300 am separat si un GE9 tot din aceiasi perioada, Japan made.

 

- Cum suna / Cum se comporta - Ce pot sa spun....se comporta legendar :lol:, fiecare ,,pedala" este unica si cu un ton deosebit.

 

- Parti bune / Parti rele - Practic tin o mica bijuterie in mana, si nu ma deranjeaza ca e toata zgariata carcasa

 

- Impresie generala - Lasand aspectul deoparte, merita un 10 pentru ton :)

 

 

asd_062.jpg

asd_066.jpg

asd_007.jpg

asd_017.jpg

asd.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.