www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pot Schimba O Doza De Chitara/pozitia Bas/pe Pozitia Bridge?


Guest mekadron
 Share

Recommended Posts

Guest mekadron

salutare! as dori sa stiu daca pot pune o doza de chitara de pe pozitia bas pe pozitia bridge si daca ,facand lucrul acesta soundul o sa difere foarte mult..de asemenea vreau sa stiu daca in cazul asta am sa mai pot sa scot pinched harmonics-ule pe doza de bas.astept opinii. v-as fi tare recunoscator daca m-ati ajuta,multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

salutare! as dori sa stiu daca pot pune o doza de chitara de pe pozitia bas pe pozitia bridge si daca ,facand lucrul acesta soundul o sa difere foarte mult..de asemenea vreau sa stiu daca in cazul asta am sa mai pot sa scot pinched harmonics-ule pe doza de bas.astept opinii. v-as fi tare recunoscator daca m-ati ajuta,multumesc anticipat.

 

 

 

Poti sa schimbi ce vrei tu , normal va suna la fel .Unele doze bridge s-ar putea sa sune prea plin in pozitia neck daca sunt doze super speciale ptr bridge.

In afara de o mica diferenta de timbru * daca sunt doze diferite ( nu se schimba nimic.

 

Dozele de pe ce chitara ??? pe chitarel eiesftine sunt doze identice in ambele pozitii.

Link to comment
Share on other sites

de obicei, la dozele care vin in set, doza de neck are output mai mic ca sa compenseze diferenta de volum datorata faptului ca vibratia corzii langa neck este mai puternica decat langa bridge.

Daca vrei sa le schimbi intre ele o sa accentuezi aceasta diferenta si o sa ai problema ca pe doza de neck o sa fie mai mare volumul decat pe cea de bridge.

Daca vrei sa folosesti doza actuala de neck in bridge si sa pui o alta doza in neck ar fi indicat sa alegi una care sa aiba output un pic mai mic( decat cea care va fi la bridge). De exemplu setul meu (humbucker) are 9.8k la bridge si 7.4k la neck.

Referitor la sound, diferenta de timbru dintre doza de neck si cea de bridge ar trebui pusa mai mult pe seama pozitiei fata de coarda(adica al punctului din care preia vibratia- mai sus sau mai jos) si mai putin pe seama diferentelor constructive dintre ele (evident daca vorbim de 2 doze din aceeasi liga dpdv al output-ului). De exemplu daca pui 2 doze identice, una la neck si una la bridge, aia de la neck o sa sune a doza de neck si aia de la bridge a doza de bridge, iar volumul perceput al celei de neck va fi mai mare (daca sunt pozitionate la aceeasi inaltime fata de coarda)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am pus de curand doze de epiphone (G-400) pe chitara, si, desi doza de bridge e in bridge, unde ar trebui, are volumul mai mic decat cea din neck. Nu e mare chestie, da' ma enerveaza sa tot ajustez volumul fiecareia in parte, ca sa nu fie diferente mari cand switch-uiesc intre ele...

Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am pus de curand doze de epiphone (G-400) pe chitara, si, desi doza de bridge e in bridge, unde ar trebui, are volumul mai mic decat cea din neck. Nu e mare chestie, da' ma enerveaza sa tot ajustez volumul fiecareia in parte, ca sa nu fie diferente mari cand switch-uiesc intre ele...

 

Pai mama draga ai niste suruburi pe care daca le reglezi doza se apropie sau se deperteaza de corzi .Asa se regleaza sensibiliatea .

Cea de neck trebuie pusa mai la distanta deoarece coarda in acea pozitie are amplitudine mare cand oscileaza.Oricum faci cand canti peste octava doza neck se va auzi mai atre deaoarece corzile se apropie mult de magnet .La doza bridge diferenta intre coarda apasata la tasta 22 sau libera este mica deci nu va avea diferenta ssizabila de volum.

 

 

DECI nivelul semnalului se regleza din inaltimea dozei fata de coarda totodata se alege o distanta optima ca sa nu franeze magneti coarda si sa ramana ceva sustain.

 

 

si eu mi-am pus de curand doze de epiphone (G-400) pe chitara, si, desi doza de bridge e in bridge, unde ar trebui, are volumul mai mic decat cea din neck. Nu e mare chestie, da' ma enerveaza sa tot ajustez volumul fiecareia in parte, ca sa nu fie diferente mari cand switch-uiesc intre ele...

 

Pai mama draga ai niste suruburi pe care daca le reglezi doza se apropie sau se deperteaza de corzi .Asa se regleaza sensibiliatea .

Cea de neck trebuie pusa mai la distanta deoarece coarda in acea pozitie are amplitudine mare cand oscileaza.Oricum faci cand canti peste octava doza neck se va auzi mai atre deaoarece corzile se apropie mult de magnet .La doza bridge diferenta intre coarda apasata la tasta 22 sau libera este mica deci nu va avea diferenta ssizabila de volum.

 

 

DECI nivelul semnalului se regleza din inaltimea dozei fata de coarda totodata se alege o distanta optima ca sa nu franeze magneti coarda si sa ramana ceva sustain.

Link to comment
Share on other sites

amandoua dozele sunt cam la aceeasi distanta de corzi, deci acolo tre sa umblu. mersi :)

vezi ca reglarea inaltimii la doze are implicatii si asupra timbrului si sustainului, nu numai asupra volumului, tocmai acest lucru face sa fie de preferat varianta alegerii unei perechi de doze echilibrate ca output(volum) si sa se foloseasca acest reglaj pt obtinerea unui ton bun, nu pt obtinerea unui volum echilibrat in detrimentul tonului.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Fara suparare, dar cucul asta cu "doze echilibrate" e un mare bullshit.

 

La un Stratocaster toate cele 3 doze sunt identice.

In plus, la LP-ul meu am un SH-1 '59 de neck pus in bridge. Suna foarte bine si e foarte echilibrat cu APH-1 Alnico II Pro pus in neck (dadada, am niste doze mediocre, stiu).

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar cucul asta cu "doze echilibrate" e un mare bullshit.

 

La un Stratocaster toate cele 3 doze sunt identice.

In plus, la LP-ul meu am un SH-1 '59 de neck pus in bridge. Suna foarte bine si e foarte echilibrat cu APH-1 Alnico II Pro pus in neck (dadada, am niste doze mediocre, stiu).

pai da, deci cam 7,8-8k la neck si 7,4 la bridge

e mai mica diferent decat la setul meu(9,8 cu 7,4), dar still... q.e.d.

P.S.: am avut set de alnico 2 pro montate invers (neck la bridge si bridge la neck) si nu-i ok( adica nu-i optim) , cu toate astea unii s-ar putea totusi sa le prefere asa, asta-i misto in domeniul asta ca merge orice atata timp cat tie iti place asa

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar cucul asta cu "doze echilibrate" e un mare bullshit.

 

La un Stratocaster toate cele 3 doze sunt identice.

In plus, la LP-ul meu am un SH-1 '59 de neck pus in bridge. Suna foarte bine si e foarte echilibrat cu APH-1 Alnico II Pro pus in neck (dadada, am niste doze mediocre, stiu).

 

Asta asa este " mitologii de echilibrari " .

 

 

Am scris anterior : schimbarea distantei coarda / doza :

 

La .doza bridge diferenta mica de distanta intre coarda apasata pe pozitia a I-a si pe pozitia a XI-a .

 

La .doza neck diferenta "mare" de distanta intre coarda apasata pe pozitia a I-a si pe pozitia a XI-a .

 

 

Deci nu putem sa vorbim despre "echilibrare" deoarece in cazul dozei neck cum urci cu notele pe e gatul chitarei creste volumul caci coarda se apropie mult de doza "neck ".

 

De fapt se poate discuta despre timbru si despre problema ca folosind un singur reglaj de ton sa poti canta cu ambele doze in asa fel ca sunetele de la amandoua doze sa fie OK.

 

Pe scurt sa nu "vuiasca" fara definitie sunetele captate de doza " neck".

 

Ca sa ramana sunetul de bridge plin ( taind din inalte si ridicand mediibass pe tonestack/EQ) dar sa pot canta si cu doza neck cu un sound acceptabil cobor doza neck indepertand-o de coarda ca sa dea semnal mai mic plus mai tai din joase la EQ ca si un compromis.

 

Asa am un sound de compromis.

 

Acest lucru ne intereseaza la anumite reglaje de ton sau/si distorsiune sau overdrive..

 

O alta rezolvare se vede pe chitarele care la bridge au Humbucker iar la midle si la neck au singlecoil. de ex. la FatStrat .

Sau instlatia de treductoare de la un Telecaster .

 

Sau la chit bas Rickenbarker stereo.

 

si probabil mai sunt si alte combinatii rezolvari.

 

In cazul folosiri unui ton numai clean pe medii problema cu "vuietul' nu mai apare ,ramene doar diferenta de volum.

Link to comment
Share on other sites

Cand ne referim la impedanta unei doze de chitara este ceva general si de fapt ne rezumam la :

 

Impedanta mica ( relativ) => semnal probabil relativ mic ,sunet deschis mai ales daca este vorba de o doza singlecoil .

 

Impedanta mare ( relativ fata de cea cu impedanta mai mica) => semnal probabil mai mare ( utilizand acelasi densitate de camp magnetic deci nu alteram sustain-ul prin folosirtea unui magnet prea puternic) ,iar dincauza inductantei relativ mari vom avea sunet de culoare mai inchisa fata de un singlecoil cu inductanta mai mica.

 

In cazul dozelor doublecoil -humbucker sau alte versiuni intervine si o limitare in mare a fercventelor inalte si joase pe langa rolul de a anula zgomotul plus o colorare mai aparte a zonei utile al benzi de fercvente captate ,de aici zeci de feluri de constructii de doze humbucker de unde fiecare alege ce-i place mai mult sau ce crede el ca ar fi mai bun.

 

Impedanta foarte mica , semnal mic dar banda de frecventa relativ plata cu varful de rezonanta mai sus de gama de frecvente utile sunetului de chitara.

 

Este destul sa se cunosca rezistenta in curent continuu din care putem trage concluzii asupra impedantei relative /aproximative .Impedanta (rezistenta in curent alternativ ) este mai mare decat rezistenta bobninei in curent continu .

Bineinteles pozitia varfului de rezonanta depinde si de constructia dozei ,NUeste o data prea utilia ptr un chitarist deoarece se poate schimba destul de simtitor din multe cauze .Pana la urma chitaristul inceraca si aude sunetul ,raspunsul dinamic, armonicele etc... in ansamblul de chitara+cablu+pedale+statie+difuzor +ambient.

 

Atat intereseaza pe un chitarist ,caci doar n-o sa mearga la cumparat doza cu woblerul , sau analizoare de spectru .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

esti sigur? eu n-as zice acelasi lucru. ia incearca sa te mai documentezi.

Se fabrica si vand doze de tot felu ptr toti diferite sau identice ptr pozitia neck -bridge ca sa aiba fiecare combinatia de sound dorita .

Aceasta echilibrare sau dezechilibrare in cazul dozelor depinde de ce vrea chitaristul sa cante .

Au baietii zeci de chitare din acelasi tip setate fiecare ptr cate ceva specific.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Ia incearca sa ai mai mult bun-simt. Desi daca pana acuma n-ai fost in stare, e greu de crezut ca se mai poate.

Deh, de la o varsta incolo conexiunile intre neuroni se formeaza mai greu

 

esti sigur? eu n-as zice acelasi lucru. ia incearca sa te mai documentezi.
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Stiu ce zici, numai ca nu pot face asta pe Firefox. Am semnalat problema, Cosu a luat cunostinta, dar situatia persista.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.