www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bara De Metal Din Chitara


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Nenea de la fender mi-a zis ca am o bara de metal in chitara si ca daca vreu sa scot giful si sa il pocnesc pe cineva tre sa scot corzile, sa scot capacu si mi-a dat o cheita inbus female care nu stiu ce face. Am oare o bara in grif?

post-65-1111845490_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Bara de care vorbesti se numeste "bara de armare" sau "truss rod" in engleza. Rostul ei este rigidizarea gatului chitarei si mentinerea intr-o forma convenabila, de obicei drept sau putin (da' putin rau) concav. In caz de necesitate poti folosi cheia inbus care ti-a fost oferita odata cu chitara pentru a-l ajusta. Cam asa arata:

 

Imagine truss-rod

Link to comment
Share on other sites

nu mah da' mi s pare aiurea sa pui o intrebare la care deja sti raspunsul...

 

alexmaniac a intrebat tocmai pentru ca nu era sigur. Cum ar fi sa ne luam toti de fiecare user ce pune o intrebare la care 95% dintre chitaristi stiu raspunsul? Suntem aici sa ne ajutam si nu sa ne luam peste picior. No offense.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit o poza interesanta, cum sa va reglati griful cu ajutorul truss rod-ului.

Truss Rod

 

... pe de alta parte va sfatuiesc sa nu va puna necuratu' :) sa va reglati truss rod-ul daca n-ati facut asta niciodata... lasati profesionistii sa o faca si numai in cazul in care este absolut nevoie.

Link to comment
Share on other sites

... pe de alta parte va sfatuiesc sa nu va puna necuratu' :) sa va reglati truss rod-ul daca n-ati facut asta niciodata... lasati profesionistii sa o faca si numai in cazul in care este absolut nevoie.

pai da mai felix, dar de 2-3 sapt tot caut pe cineva care sa ma ajute si pe mine, is nimeni nu se ofere :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

daca n u poti canta pe ea du o la un lutier ceva... era un meserias pe xbass.ro il chema cristi avea un id ciudat rau cri (si cateva cifre in coada)07.5...6

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
daca n u poti canta pe ea du o la un lutier ceva... era un meserias pe xbass.ro il chema cristi avea un id ciudat rau cri (si cateva cifre in coada)07.5...6

 

Salut! Pe xbass sunt mai multi meseriasi, dar orice instrumentist cu o broaba de experienta dar nu cu atat de multa incat sa aiba nevoie de lutier ca sa-si indrepte chitara te poate ajuta.

Din intamplare, eram acolo cand ti-ai cumparat chitara. Felicitari pentru chitara si pentru tatal tau, e minunat sa ai parinti care te sustin fara sa clipeasca, mai ales cand e vorba de sume asa mari.

 

Daca ai probleme cu gatul ala, da-mi un mail si te ajut, free of charge.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.