www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poate Cineva Sa Compare Un Harley Benton Si Un Epiphone?


Guest orange
 Share

Recommended Posts

Paai...HB are alter body iar Epi are mahon(+pentru Epi)

-Epi are set neck harley are bolt on(+pt epi)

-Epi are cheite grover spre deosebire de harley beton care are diecast(nu mi se pare mare diferenta)

-cu siguranta dozele epi sunt mult peste dozele de pe harley

-si in final Epi respecta mult mai bine dimensiunile originalului spre deosebire de harley benton-ul ala care arata ca o copie nereusita.

 

Este vorba despre harley benton hbs580WR si epiphone SG G400??? :):):)
Link to comment
Share on other sites

Acum cateva zile am schimbat dozele de pe Harley Benton hbl 400bk-ul meu, cu unele de pe un Epiphone G-400, ca tot vorbim despre asta. Diferenta e sesizabila: output-ul e mai mare, clean-ul mai "dulce", si overdrive-ul e mai definit, mai putin "muddy". Desi amp-ul meu e de toata jena, se observa clar diferenta dintre doze

 

De asemenea, am si scapat de un bazait enervant pe care il aveam inainte, si care putea fi remediat daca atingeam switch-ul, jack-ul sau dozele cu mana (presupun ca era ceva legat de impamantare  :) ). In fine, cel putin la doze, epiphone e cu mult peste HB. Chiar sunt curios cum ar suna HB-ul meu langa un g-400 get-beget, pe acelasi amp :) . Alte defecte? electronica facuta de mantuiala, potentiometrele pricajite, cheitele cam slabe, corzile stock cam nasoale; sustain-ul e insa bunicel in ciuda grifului bolt-on, aspectul general este impecabil, si hardware-ul e rezistent.

 

La pretul lui, HB-ul e o investitie decenta, si merita upgrade-uri in limita bunului simt, dar daca ai bani ,alege epiphone.

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

Cu asta nu stiu ce mi-a venit...Nu era o generalizare insa cu siguranta mahonul de pe epi e net superior fata de arinul de pe HB.

Ca asa si Fender sunt din arin si alte modele si suna foarte bine.

 

 

Is de acord ca Epi > HB, dar asta nu inseamna ca o chitara din mahon > o chitara din arin.

Link to comment
Share on other sites

Cu asta nu stiu ce mi-a venit...Nu era o generalizare insa cu siguranta mahonul de pe epi e net superior fata de arinul de pe HB.

Ca asa si Fender sunt din arin si alte modele si suna foarte bine.

 

 

Is de acord ca Epi > HB, dar asta nu inseamna ca o chitara din mahon > o chitara din arin.

 

Acum mai povestim :).

Cu asta si eu sunt de acord :).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.