www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Circuite Electrice La Un Les Paul


old_progressive
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am o nelamurire:

 

Am 2 les paul-uri care se comporta diferit. In sensul ca: avand switch-ul pe mijloc, in unul din cazuri, potentiometrele de volum functioneaza individual (ex. doza neck poate functiona la volum maxim in momentul in care potentiometrul dozei bridge e la minim), In celalalt caz in schimb, cu switch-ul pe mijloc, semnalul e intrerupt complet si pentru ambele doze cand doar unul din potentiomentre e in pozitia de minim.

 

Care e varianta "stock" sau "normala" de functionare?

 

Diferentele sesizabile in circuit:

 

caz 1.

caldul si masa e facuta separat prin cabluri ecranate de la fiecare pot de volum la switch;

 

caz 2.

caldul e facut separat pt fiecare pot de volum la switch, iar masa e cuplata doar de la pot-ul de volum bridge la switc-ul de doze. Masa pt pot-ul de volum neck e facuta nu intre pot-ul de volum si switch, ci intre cele 2 potentiomentre (bridge-neck).

 

Si initial m-am gandit, ok, deci masa e legata in serie pe potentiometrele de volum, deci normal ca daca unul din potentiometre e inchis, nu mai am semnal (circuitul e deschis).

Dar mi-a picat ulterior fisa ca circuitul nu e deschis, masa ramane cuplata indiferent de pozitia potentiometrului de volum. (exista contact direct intre cablurile de masa).

Si oficial m-am bagat in ceațã.

 

Cine ma poate lamuri?

 

Mersi mult,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins!

 

Dar cine imi explica rogu-va d.p.d.v. electronic care e mersul?

Si care varianta se gaseste pe chitarile stock? Voi cum aveti? :)

 

Mentionez ca prima e un Vantage made in Japan, desi nu sunt 100% convins si a doua e un Epiphone made in China.

 

Mersi again,

tot Andrei

Edited by old_progressive
Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant :) M-am gandit la varianta cu switch-ul, dar tocmai am inversat toate circuitele de pe o chitara pe alta (motiv: chitara din mahon merita cabluri ecranate si doze mai bune de japan) si fiecare circuit si-a pastrat proprietatile :))

Schemele si eu consider ca sunt identice, cel putin masa are acelasi traseu dar o sa fac o schita a fiecaruia, poate poate ma elucidati.

Eu unul prefer prima varianta, se poate folosi astfel switch-ul ca si un kill-switch.

In alta ordine de idei, a doua varianta nici nu mi se pare normala...si nici logica.

Oricare varianta ar fi...ceva imi scapa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.