www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Facultate In Strainatate.


Guest Noxified
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

Stiu ca a mai fost un topic de genu` pe undeva.Daaar,in curand,o sa ajung si eu la facultate,si vreau sa merg undeva afara.Vreau sa stiu cum se poate intra,cateva idei,de facultati bune.

Auzisem ca in Franta costa sa`mi platesc singur scoala,undeva intre 3-500 de euro/an.

In Anglia auzisem ca ar fi FOARTE scump.

Ce inseamna acel foarte scump?

Daca reusesc sa plec,pot sa raman acolo definitiv ?sa`mi termin studiile acolo,sa`mi iau cetatenie etc.

Era o optiune,sa intru aici,si sa plec din semestrul 2 sau anii mai mari cu bursa.

Daca fac asta,exista vre`o optiune sa termin studiile acolo?

M`ar interesa iarasi USA.

Cum sta treaba cu cetateniile in tarile care nu sunt in ue?

Am inteles ca in tarile din ue,e usor sa`ti faci rost de cetatenie.

M`ar interesa foarte mult Olanda-Amsterdam.

[Nu va ganditi la droguri,sunt motive personale]

Cum se obtine bursa.

Daca nu obtinu bursa,cum pot sa plec,si cat m`ar costa.

Daca plec pe banii mei,si imi platesc singur scoala,am timp in paralel cu programul scolii respectiva,sa`mi gasesc un loc de munca ,incat sa`mi pot asigura toate cele necesare etc?

Auzisem pe undeva ca,ajuta foarte mult daca am un portofoliu` artistic.[muzica,desene,compuneri etc]

Nu am chef de raspunsuri aberante si offtopic.

As prefera sa vorbeasca cineva in cunostiinta de cauza.Multumesc.

PS.Precizez ca sunt interesat in special de tari Anglo-saxone.Dar sunt deschis si la alte optiuni.

Link to comment
Share on other sites

dar la ce profil vrei? ce fac vrei?

 

franta nu este asa de scumpa. sunt si fac ieftine.

anglia este f. scumpa si greu de intrat p-acolo.

sua este CEA mai scumpa si aproape cel mai greu de intrat p-acolo. testele de admitere sunt total diferite...

 

in functie de profil, romania poate fi chiar o alegere mai buna. :) (desi, e surprinzator, stiu)

 

 

 

further reading http://www.universities.ro/search?c=olanda...p;x=76&y=14

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

in danemarka este grautit ,dar maine este ultima zi de inscriere...

in anglia taxele sunt undeva pe la 15 mii de lire,dar daca esti din UE,respectiv romania ajungi pe la 3000 lire pe an,si poti sa te inscri la un imprumut(plateste guvernu scolarizarea,dar va trebui sa lucrezi dupa la ei si sa o platesti)....

in elvetia este foarte buna,undeva la 600 eur pe an.

 

eu m-am inscris in anglia la automatizari,inginerie aerospatiala,in coventry,essex si warvick,si am fost acceptat la toate

am aplicat si pentru danemarka.

inca nu stiu unde voi merge pan ala urma,dar stiu ca la vara o sa am multe optiuni.probabil clujul este una din ele :))

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

Daca reusesc sa plec,pot sa raman acolo definitiv ?sa`mi termin studiile acolo,sa`mi iau cetatenie etc.

Da, in teorie poti, depinde de tara.

 

Era o optiune,sa intru aici,si sa plec din semestrul 2 sau anii mai mari cu bursa.

Depinde de bursa; din cate stiu, Erasmus se acorda doar pt. un semestru / un an.

 

Daca fac asta,exista vre`o optiune sa termin studiile acolo?

Vezi mai sus.

 

M`ar interesa iarasi USA.

Mai bine nu te-ar interesa.

 

Daca nu obtinu bursa,cum pot sa plec,si cat m`ar costa.

Pleci cu avionul; cazare se gaseste. In majoritatea tarilor din EU iti trebuie cam 800 - 1000 eur pe luna.

 

Daca plec pe banii mei,si imi platesc singur scoala,am timp in paralel cu programul scolii respectiva,sa`mi gasesc un loc de munca ,incat sa`mi pot asigura toate cele necesare etc?

Daca te duci in tari precum Olanda, Danemarca trebuie sa stii limba, altfel nu te angajeaza.

 

Inainte sa pleci, mai bine inveti sa scrii corect.

Puteai sa mergi azi la RIUF (daca esti din Bucuresti) si obtineai mai multe informatii asa.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Pentru Franta: taxele de scolarizare sunt intr-adevar citeva sute de euro pe an. Cu tot cu cazare+masa, un an scolar ajunge pe la 3000 de euro. La o facultate buna din domeniul tehnic (Grandes Ecoles) se intra cu portofoliu (olimpiade nationale, concursuri) sau examene grele (ENS, Ecole Polytechnique). Pentru tarile din UE, nu cred ca e foarte important sa ai cetatenie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Deeeeeci.Sa va iau pe rand:

@ ciocanel.

Pai as vrea ceva cu fizica.Sau info.

Pai legat de franta..e o mica problema..care e cam mare defapt.Nu stiu franceza.Eu in mare vreau sa plec pentru ca,afara,in strainatate am sanse mult mai mari sa "ma realizez".Sa`mi fac o viata.D`alea.

Pai Anglia ar putea fi ok,daca ,in ciuda faptului ca e scump,si ca se intra greu,se poate supravietui.Ma refer cu un loc de munca and stuff.Ca si in orice tara.Daaaar.Nu stiu cum e si cu timpul.Pentru ca nu o sa`mi permit sa am banii de stat cativa ani "sa vad cum e".NU vreau Romania.

@dire_straits.

Care e treaba cu imprumul acela?Cum se acorda?Ce acopera?

@susceptor.

Inainte sa`i corectezi pe altii uita`te la modul in care scriu eu ,si uita`te la modul in care scrie majoritatea lumii de pe forum[no offence]

-Pai.Nu sunt din Bucuresti,si mai am un an sa ma informez gandesc si d`alea.Dar na..toata lumea se agita,si ma gandeam sa ma informez oarecum,sa aflu` posibilitati etc.Sa stiu ce vreau.

Pai,de`aia voiam in special o tara Anglo-saxona.

800-1000 de euro imi cumpar un gibson si o sa mor de foame si toate cele.Macar mor fericit.Glumeam.

Pai,daca mai sunt si alti rgc`isti care au informatii ,sunt mai mult decat bineveniti.:)

Link to comment
Share on other sites

Noxified nu te gandi la job in timpul scolii pentru ca desi ideea e foarte buna in teorie, in practica nu tine. Joburi calificate nu ai cum sa obtii datorita legislatiei din unele tari unde ca student nu ai voie sa muncesti sau daca ai, ai voie doar part time. In Olanda ai voie 10 ore pe saptamana legal. Prin urmare ramane optiunea unei slujbe mici : barman, delivery boy, etc care desi ajuta bugetul nu te tine in viata acolo.

 

Fiind acum in Olanda la studii pot sa iti spun cam cum e aici

Costurile de trai sunt cam asa:

500eu/luna chiria (companie agreata de facultate, cu preturi preferintiale pentru studentii olandezi cam la 60-70% din ce platesc "restul", apa, gaze, curent,internet, baie, bucatarie, in complex studentesc relativ aproape de scoala)

mancare ~150eu/luna ( un mix de mancat la cantina, in oras si acasa. probabil ca poti sa mergi si mai jos de atat daca mergi doar la lidl si aldi dar nu am o parere tocmai buna despre ce vand astia).

transport (~2eu pe calatorie - semi perfierie/centru -> bicicleta e gratis, tren ~15eu pentru 100km dus-intors)

restul - cheltuieli neprevazute (ex 25euro un cauciuc si o camera schimbate la bicicleta, etc)

Desigur, mai e nevoie si de bani pentru alte lucruri : haine, produse pentru igiena personala, consumabile, etc.

 

Daca esti fumator mai adauga si ~4.5 eu / pachet x doza lunara.

 

La universitatea mea ( Universiteit van Amsterdam ) un an de master e 1600eu.

 

Sistemul de educatie olandez e relativ ciudat ( http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_the_Netherlands ) si anumite lucruri nu se potrivesc cu ce e la noi. Invata mai putine lucruri dar se specializeaza mai bine.

 

Bursele se pot capata pe mai multe cai atat din Romania (fundatia patriciu & co ) cat si din Olanda ( http://www.grantfinder.nl/content/index.asp ).

 

Olanda e o tara interesanta, unde ploua tot timpul si toata lumea stie engleza, fie ca e maturator, reparator de bicicleta sau vanzator la supermarket. Daca stii engleza te descurci fara nici o problema indiferent de unde te duci si ce vrei sa faci. Singura problema de limba am avut-o cu internet bankingul de la ING care e doar in olandeza.

 

Olandezii au un ciudat simt al politetii care ii face sa schimbe pe engleza atunci cand un strain e langa ei. Sunt relativ multi studenti internationali asa ca daca nu iti plac olandezii poti sa te "inhaitez" cu ei. Distanta profesor-student e mai mica decat cu ce eram eu obisnuit in Romania; e comun sa te adresezi profesorului pe numele mic.

 

Daca ai vreo intrebare precisa nu te sfii ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mariusescu

Si de ce 500-600 de Euro e mult in Franta? In Romania Politehnica Bucuresti e tot cam pe acolo la taxa, chiar merge spre 1000 Euro, iar locuri la buget sunt oricum suficiente la noi. Bursele de studiu (Erasmus) pot fi alunecoase si nu ofera prea multe garantii, in caz ca vroiai sa pleci pe calea asta.

Iti spun dupa 3 ani de Poli (Aerospatiale) ca pe ce vrei tu sunt cateva facultati cu care poti lejer sa castigi foarte bine si aici. Eu nu regret asa tare ca am ramas sa termin aici.

nu o sa`mi permit sa am banii de stat cativa ani
- Atunci nu prea ai de ales..., DAR s-ar putea sa fie cea mai buna investitie din viata ta! Edited by Mariusescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Dave the Barbarian

Sau poti sa iei in consideratie o facultate "buna" de la noi, iar dupa un an pleci cu bursa Erasmus unde-ti doreste inimioara. Asa vezi cum e la noi, iar cu putin noroc vezi chiar mai multe tari, cate un semestru. Eu zic insa sa nu te bazezi pe faptul ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada. E adevarat ca e relativ diferit de ce se face in Romania, dar asta nu inseamna nimic. Mai ai timp, mai gandeste-te. Carte se face si la noi, dar ca sa te angajezi pe bani multi va trebui sa inveti foarte mult de unul singur. Cu banii s-ar putea sa iesi destul de bine in majoritatea cazurilor, daca ai obiceiul sa-i strangi, caci in strainatate sunt cu totul alte preturi. Ce te face totusi sa crezi ca daca te duci in UK vei invata mai multe, te vei angaja pe bani mai multi si vei trai pe picior mai mare ca in Romania? Invatamantul din afara nu o sa se potriveasca cu ce ai facut pana acum si o sa te deranjeze intr-un fel sau altul. Am avut pe cineva in Franta dar eu personal nu as pleca DECAT ca plimbare & experienta.

Link to comment
Share on other sites

Si de ce 500-600 de Euro e mult in Franta? In Romania Politehnica Bucuresti e tot cam pe acolo la taxa, chiar merge spre 1000 Euro, iar locuri la buget sunt oricum suficiente la noi.

Ai dreptate, 500 - 600 (chiar si 2000, la unele facultati din alte tari) euro taxa anuala nu e chiar asa de mult. Dar 1000 euro lunar e mult pt majoritatea studentilor romani. In afara nu taxa e buba, cat cazarea, mancarea si celelalte cheltuieli.

 

Sau poti sa iei in consideratie o facultate "buna" de la noi, iar dupa un an pleci cu bursa Erasmus unde-ti doreste inimioara. Asa vezi cum e la noi, iar cu putin noroc vezi chiar mai multe tari, cate un semestru. Eu zic insa sa nu te bazezi pe faptul ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada.

Notele se acorda diferit in afara. Doar daca ai bursa aici nu inseamna ca o sa te intorci si sa iei bursa din nou (nici nu stiu daca e posibil, nu m-a interesat Erasmus). Pot sa iti zic ca o colega mai "inteligenta" de la noi cu 10 pe linie aproape (cativa de 9) a plecat in Franta si s-a intors cu 5 si 6 (echivalat).

 

Ce te face totusi sa crezi ca daca te duci in UK vei invata mai multe, te vei angaja pe bani mai multi si vei trai pe picior mai mare ca in Romania?

In UK inveti ce iti trebuie, aplicat in domeniul care te intereseaza. Eu sunt la FMI - sectia Informatica; ce am facut la analiza in primul an nu m-a ajutat si probabil nu ma va ajuta in viitor, nu a avut nicio treaba cu informatica, iar examenul a constat intr-o memorare a tot cursului. Total opus cu sistemul din UK (prieten plecat in Edinburgh), tot pe info. Si ai sanse sa te angajezi dupa ce termini, sa te stabilesti (depinde doar de tine) si sa fii respectat. Oricum, sansele sunt mai mari decat in Romania cu ghena care ne conduce...

 

Eu de ex. am ales sa fac master in DK, desi o sa fie mici probleme pana ma obisnuiesc cu limba. (si nu exista nicio fac echivalenta in Romania unde sa fac ce am ales)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

As recomanda Anglia pentru ca imi place facultatea aici dar este extrem de scump si devine din ce in ce mai scump. Poti obtine student loan de la stat daca stii unde sa cauti, si il platesti inapoi la o rata foarte mica dupaia, dar nu stiu exact daca se aplica pentru studenti straini, trebuie studiat.

 

Problema nu e costul facultatii, e costul chestiilor de zi cu zi, mancare, etc. O zi la facultate in care mananc si beau apa normal + poate 2-3 cafele ma costa in final vreo 20 de lire, ceea ce cred ca e mult prea mult. La asta trebuie adaugat mersul cu autobuzul, mancare etc.

 

Eu am noroc ca stau intr-un loc unde pentru 90 lire pe saptamana (foarte ieftin comparativ cu alte case/apartamente) am propria baie, internet foarte rapid, pat dublu, etc.

 

Cat despre burse eu nu am gasit o cale sa aplic si nu am auzit de vreo cale pentru Anglia, si nu mi-au oferit chiar si cu un portofoliu destul de bun.

 

E important de stiut ca aici asigurarea medicala e 100% no jokes free.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Dave the Barbarian

Eu traiesc cu impresia ca la FMI se poate lua bursa dupa bursa, dar dupa cum ai spus si tu, nu mai e motivatie. Desi te plangi de memorarea cursului la analiza,evaluezi calitatea invatamantului prin notele care li se dau studentilor. Mai jos scrii ca depinde doar de tine. Cred ca se vede unde bat. Asa e, in Romania posibilitatile sunt reduse, dar nu chiar asa de mici. Pana la urma nu conteaza ce scrie pe diploma, ci prestatia de la interviu. La FMI se poate invata carte la un nivel cel putin "decent" (cum ziceti voi despre chitare). Aici problema e ca studentul vine la scoala pentru nota iar cursul e o formalitate. Nu mi-a venit sa cred cand am auzit pe absolut toata lumea ca are de gand sa copieze la examene. Ce e mai rau e ca si la Politehnica e cam la fel. Acolo insa sunt mult mai stricti (prezente, teme, conduita, punctualitate). Daca vrei sa inveti ceva, cumpara-ti, tata, carti, sau citeste pe Internet. Facultatea in Romania nu iti da de mancare, dar te poate ajuta nesperat de mult.

Noxified, nu ai nicio garantie ca te vei angaja acolo. Firmele (eventual, mari) au reprezentante in majoritatea tarilor si ofera salarii comparabile, sa nu crezi ca vei fi platit diferit doar pentru ca esti in Romania. Daca faci facultatea acolo si descoperi ca nu-ti place sau, mai rau, ca ai o situatie nesigura, vei fi nevoit sa vii inapoi. Cei din afara invata altfel, de mici, deci vei fi clar in dezavantaj. Eu sugerez sa te duci in strainatate doar daca esti nemultumit de calitatea invatamantului de aici si crezi ca potentialul tau nu este pe deplin exploatat, drept urmare se impune un minim de experienta si in Romania. Invatamantul superior nu e asa de slab finantat ca cel inferior, asa ca s-ar putea sa fii mirat de nivelul la care inveti in facultate. Romania nu e asa cum scrie prin ziare, mai sunt si lucruri care se fac bine. Unii profesori te vor invata carte, altii nu. Sunt si studenti straini la FMI, asta ca fapt divers. Mai poti lua in calcul si un master in strainatate, cu licenta data aici.

P.S.: ce aberam noi aici nu sunt lucruri exhaustive. Mai informeaza-te, si ia o decizie corecta. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Nu ai inteles unde bat inseamna, asta ca sa nu mai zic iei doar bucati din posturile mele si le lipesti cum ai tu chef.

 

Da, ma plang cu memorarea cursului la analiza (si a altor cursuri) pentru ca sunt interesat sa invat; asta nu e valabil la toate cursurile: cursuri precum geometria, arhitectura sistemelor de calcul, programare orientata pe obiecte sau criptografie se fac foarte bine si au o structura inteligenta.

Si eu nu am evaluat calitatea invatamantului, pur si simplu afirmam ca studente care reusesc sa invete tot (deh, eu sunt mai prostut asa si nu pricep toata matematica) si trec examenel cu brio esueaza lamentabil pe sistemul scolar din alte tari. De asemenea, eu am punctat ca depinde doar de persoana daca va obtine cetatenie si se va angaja in tara in care pleaca sau nu.

 

Eu personal nu vad nicio greseala in ceea ce am zis. Vad in schimb greseala in felul in care interpretezi; asa ca nu mai interpreta ca intelegi pe dos.

Link to comment
Share on other sites

Si de ce 500-600 de Euro e mult in Franta? In Romania Politehnica Bucuresti e tot cam pe acolo la taxa, chiar merge spre 1000 Euro, iar locuri la buget sunt oricum suficiente la noi. Bursele de studiu (Erasmus) pot fi alunecoase si nu ofera prea multe garantii, in caz ca vroiai sa pleci pe calea asta.

de ce ar fi "alunecoase"? e simplu: inveti limba straina respectiva, dai testul(sau dai un atestat de cunoastere a limbii straine), interviul(care oricum se ia daca ai vreo idee despre limba respectiva) si gata.

 

 

@Noxified vrei facultate in strainatate? pai fara burse sau ceva iti trebuie bani... MULTI BANI.

nu zic ca aici ar fi foarte ieftin da sa fim seriosi e o mare diferenta. plus ca daca inveti bine(sau daca te orientezi spre o facultate de stat cu deficienta de studenti daca ma intelegi) poti sa obtii un loc la buget ceea ce e o chestie ce nu prea mai vezi in alte tari in afara de danemarca(unde oricum daca te-ai duce te seaca chiria, mancarea etc.) si pana la urma de ce ar fi asa de importanta o facultate in strainatate? pe CV daca nu scrie Harvard sau Cambridge da scrie o alta universitate in maj cazurilor tot aia e.

Link to comment
Share on other sites

daca am inteles bine Noxified e interesat nu numai de posibilitatea de a studia afara (din diferite motive) dar si de posibilitatea de a trai in alta tara pe viitor...care consider ca schimba putin modul in care ar trebui sa ne raportam la acest subiect.

chiar daca poti obtine o buna pregatire/specializare aici in Romania pe unele domenii, iar apoi iti poti gasi un loc de munca bine platit (in IT la 3-6 ani experienta poti lua daca esti bun si in Romania 1000-3000 euro net fara probleme) vei trai intr-o tara cu un nivel de dezvoltare si civilizatie foarte scazute.

sa recunoastem suntem poate ca nivel de trai si dezvoltare cu 50 ani in urma fata de america spre ex.

sunt motive asadar serioase pentru a dori sa traiesti in alta tara si avand in vedere ca esti in liceu documenteaza-te si nu rata o sansa se a schimba ceva pana nu e prea tarziu :)

(Cosu , Metabog spre ex te pot ajuta si ei cu informatii pretioase in acest sens, plus ca exista si surse oficiale de informare pe langa rgc :) )

succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Din cate a zis cosu, mi se pare destul de ok in olanda.Mai ales ca se vorbeste engleza peste tot.Intrebare.Cursurile in ce limba sunt?

Link to comment
Share on other sites

Din cate a zis cosu, mi se pare destul de ok in olanda.Mai ales ca se vorbeste engleza peste tot.Intrebare.Cursurile in ce limba sunt?

Intrucat si eu am fost interesat sa dau in Olanda, iti pot spune ca sunt multe facultati care au cursurile in engleza; probabil si cursurile lui Cosu sunt tot in engleza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.