www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Ar Trebui Sa Folosesc?


Recommended Posts

bunaziua. ma intreb cum scoate renumitul cantaret Steve Vai acest tapping? http://www.youtube.com/watch?v=vv5UUEHfOXU...feature=related

 

se aude asa din cauza sistemului fernandez al chitarii? eu am o aria mac-55 si din ce am observat nu prea se mai aude tappingul. stiti cumva de ce?

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

bunaziua. ma intreb cum scoate renumitul cantaret Steve Vai acest tapping? http://www.youtube.com/watch?v=vv5UUEHfOXU...feature=related

 

se aude asa din cauza sistemului fernandez al chitarii? eu am o aria mac-55 si din ce am observat nu prea se mai aude tappingul. stiti cumva de ce?

multumesc.

Sti sa canti ca si Steve Vai , sau poti ? Sunt convins ca Vai poate executa tot ce canta si la "rece" doar ca nu se aude la fel.

 

Ca sa sune chitara la fel ( presupunem ca stii sa si canti) distors...chorus.....gain mare ..noise gate .. si doua maini .si cativa ani de studiu numai ptr taping ,de muzica si cantat daca mai ai timp pe langa inca cativa anisori.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa sune chitara la fel ( presupunem ca stii sa si canti) distors...chorus.....gain mare ..noise gate .. si doua maini .si cativa ani de studiu numai ptr taping ,de muzica si cantat daca mai ai timp pe langa inca cativa anisori.

 

mda,o pedala de overdrive ar fi buna in primul rand, peste care si un compresor ar ajuta destul de mult mai ales un incepator cu o tehnica de tapping mai inconsistenta...desi poate n-ar fi total indicata.

Dar cu "anisorii" nu sunt deacord,orice tehnica in afara de bending vibrato, exersata regulat si corect cateva minute pe zi duce la insusirea ei in cateva luni maxim.Bine ...poate n-o sa faca tapping-ul ca EVH dupa 2 luni, dar cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

Selecteaza doza de bridge, si incearca sa adaugi mai multe inalte la ampul/procesorul/mixerul pe care il folosesti. Mai poti incerca si sa iti perfectionezi tehnica de hammer-on si pull-off, in caz ca faci ceva gresit. Micsorarea distantei dintre corzi si neck, iara te-ar putea ajuta

micsorarea distantei e chiar WORSE! pentru ca, nu mai exista astfel inertia buna de hammer on :) trust me, e bine sa fie low action, dar nici prea low(se simte indeosebi la viteze mici in interpretare)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.