www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Imi Iau?


Dementhor
 Share

Recommended Posts

am o problema...am gasit o chitara BC Rich Bronze Warlock (d.p. music123.com :))...e la 5 milioane...fara transport...vama si etc. Dar e o problema, are bridge-ul fix zice ca (Bridge/Tremolo Compensating Stop Tailpiece), si nu stiu daca sa raman la ideea asta sau sa imi cupar altceva(adica sa mai astept niste ani pana mai strang $)..voi ce ziceti....ce parere aveti de chitara asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Frate, ce ot sa-ti zic, Cavalera canta pe asa ceva, poate avea dozele schimbate, dar oricum chitarile B.C. Rich sunt super tari, chiar si asa. si eu vroiam sa-mi iau asa ceva, dar inca oscilez...iar la faza cu bridge-ul fix, aici trebuie sa te gandesti ce vrei tu sa canti pe chitara, ca daca nu ai nevoie de floyd rose/tremolo, degeaba iti iei o chitara cu asa ceva, pt ca o sa dai nishte bani in plus pe un lucru pe care nu il folosesti

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Am o parere foarte buna de de chitara asta la banii astia insa partea proasta e ca music123 nu trimite in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Oh dear. Bc-richurile alea ieftine sunt varza dupa spusele multor metalisti americani ce le-au testat(ma refer la bronze series). Transportul e inca 150-200$ si asa ajungi la pretul unei chitare aici. De ce nu te uiti la rg321 ala al lu' varu' maftei ? Mi se pare o super afacere.

Ca o adaugire orice bc-rich ce nu este >= platinum series este varza comparativ cu chitare din aceeasi zona de pret. Degeaba arata marfa daca se canta pe ele aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu Cosu, BC Rich-urile ieftine sunt de foarte proasta calitate. Dementhor, la faza cu Floyd-ul... sa stii ca daca nu-l folosesti cu adevarat Floyd-ul mai mult te incurca. Trebuie sa faci bendurile mai accentuat pt ca tragi si puntea dupa tine, iti ia o gramada de vreme s-o setezi si sa schimbi corzi, it fura un pic din sustain, iar daca nu e Floyd Rose original ai mari sanse sa fie construit cu picioarele si sa nu faca ca lumea nici macar lucrul pentru care a fost construit. Asta iti zic din proprie experienta. Parerea mea e ca in zona asta de pret cele mai bune chitare sunt facute de Ibanez si ESP LTD. Din pacate accesul in Romania la ele este foarte restrans, deci eu in locul tau m-as duce pe varianta unei chitare bune la mana a 2-a, de exemplu Ibanezul RG321 si mai sunt si altele daca stai sa cauti.

Link to comment
Share on other sites

ibanez rg 450 =300 euros :)

by the way music 123 trimite in rumania si vine ceva de genu 190 de dolari,pune la asta si vama care e 50 de euro ptr chitara,si vezi daca iti convine.

partea nasoala e ca astia de pe saituri fac greseli in culoare la modele,si nu stii ce iti vine aici daca nu o testezi,poate nu zic ca asa e ,dar poate te alegi cu una cu buba,si ca sa o trimiti inapoi tu platesti transportu si vama din nou,si tre so trimiti in limita lor de zile,ceea ce e destul de greu de facut.e de meditat daca vrei sa risti sau nu.anyways succes cu oricare din variante.

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

nu investi in kktu ala eu chiar acuma am un behringer in mana de la un prieten! este absolut varza te rupe la mana stanga sa nu mai zic ca are tremolou rupt !!! (ca a tras prea tare de el)

tastele sunt infernale de la 12 in sus e f greu de manevrat , maneta aia din care schimbi dozele e pusa la misto ... nu se simte absolut deloc sa nu mai zic de cele 2 butoane Tone ...

 

Daca vrei ceva nou , i ati un Squire la 4.800 de la proguitar e mult mai tapana ca behringeru , si cu ampu te descurci tu canti la casti o vreme,...

 

http://www.metalfan.ro/forum/viewtopic.php?t=3019 intra si aici sa te lamuresti

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

da ma da squieru are 21 de taste :)

 

altceva ....ce chitara sa imi iau? :)

 

a si inca ceva....de unde ziceti sa imi iau?.....

 

am inteles ca la muzica sunt scumpe si nu sunt cine stie ce....la senia cica nu trebuie sa ma duc :( ......la proguitar au decat fender, jackson si squier ...mai jos de 10 mil nu au....si ce e mai jos de 15-20 sunt proaste

 

....si cam raman fara magazine

 

heeelp :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

so what daca are 21 de taste?

 

tu la ce stadiu esti cu chitara? faci chitara clasica, e prima ta chitara , stii folk?

 

pt ca iti ia vre-un an-2 sa inveti sa manuiesti pana corect + mana stanga sa ti o formezi pt stilu care l vrei , etc.... so a 22 a tasta e un detaliu minor la nivelu tau ,

nu cred ca daca ti iei chitara electrica incepi sa canti malmsteen direct

 

squier la banii astia..... nu vad alta mai buna .. si e chiar buna am vazut eu cand o proba ,... pe ampu ala care l avea el acolo se auzea super bine !

 

si la proguitar au chitari bune ma , da' tre sa te uiti la ele mai intai :)

 

PS: daca vrei sa canti intr o trupa si ai putina experienta cu chitara o sa te axezi mai mult pe power chords ... si chitara aia e numai buna pt asa ceva !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

am momentan o electrica, dar vreau alta.....iti dai seama ca am ceva ani de chitara.......nu sunt copil infometat de chitari electrice noi...etc....vreau ceva care sa sune bine cand inregistrez ceva...nu ca un cazan....si fara bazaituri

 

va intreb pe voi pentru ca stiti mai bine care e treaba..cu dozele etc. , daca era dupa mine ma duceam si luam behrigeru ala ca oricum e mai bun decat ce am eu

 

dar am zis ca daca fac o investitie sa fie cat de cat buna

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.