www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ai Nevoie Sa Ai Ritm Ca Sa Poti Improviza ?


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

Tot ce faci inveti compui exersezi etc,o faci cu METRONOM. Tic tac.Tic.Tac.Tic.Tac.Chestia aia tacane la intervale perfect regulate.Poti sa lucrezi la nota pe bataie[depinde cu ce piesa lucrezi]

Uite.Un mod frumos de a invata.Iei o melodie.Care`ti place tie.Iei guitar pro.Are o optiune,pentru metronom.Face tic tac tic tac tic tac etc.O pui la un tempo mult mai mic,care sa`ti fie confortabil sa ai timp sa te plimbi pe griff sa`ti pui degetele unde trebuie,sa sune nota corect[timpii care trebe] Si lucrezi asa.Si cand crezi ca poti sa faci la tempo`ul ala perfect,pui la tempo`ul normal,eventual un tempo mai mare.Si lucrezi cu mai multe piese.Pana metronomul devine prietenul tau cel mai bun.:) Spor!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu esti afon, nu poti face improvizatie! :)

"Calule,mananci ovaz?"

 

Da.

 

Chiar te rog sa imi explici cum faci improvizatie daca nu tii ritmul(singur,da oricum nu te critica nimeni) :)

Cantatul de unu singur in baie se numeste oracaiala...si aici chiar nu ai nevoie de ritm sa nu mai zic ca e chiar improvizatie,se poate sa ai si tu dreptate(am reeditat postul dupa o secunda de gandire)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am o problema cu ritmul. Nu il prea tin :))...Am incercat sa si fac ceva parti de ritm la chitara dar nu imi iese...Am inteles ca eu nu stiu sa improvizez din cazua ca nu inteleg ritmul...daca e asa ce pot face ?

mananci metronom pe pita (aka repeti cu metronom) 3-4-5 ore (si mai mult aca poti) pe zi, citesti teorie si te clarifici ce inseamna o masura, duratele notelor pauza, sincopa, contratimp si alte notiuni de genul asta si daca dupa 3-4 luni nu vezi progrese, vinzi sculele si iti cauti alt hobby (stiu ca suna dur, dar daca dupa atata repetat nu se corecteaza n-ai nicio sansa la niciun instrument si nici la voce)

L.E. vad ca intre timp mi-au luat-o altii inainte...in mare ai primit cam acelasi sfat

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

de ce nu mergi tu,frumos, la un indrumator sa te sfatuiasca ce si cum?

Putine persoane se nasc fara ritm si ureche muzicala...dar toti nu le au dezvoltate de la inceput,asa ca nu dispera,nu cred ca esti chiar tu unu din cei afoni :)

Practica ne omoara...:)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc...sper ca in timp o sa invat sa tin ritmul corect si deja stiu duratele notelor...am invatat teorie si alea doar imi trebuie practica...si chiar si atunci daca dupa 3-4 luni nu imi iese, nu imi vand chitarile ca imi place prea mult :) cateodata stau vreo 6 ore incontinuu sa ma documentez si altele si sa cant ca uit de timp :)

 

@Fictum

La cine mai exact ? ca eu chiar nu stiu...am vreo 2 prieteni care canta de vreo 8-9 ani si sunt buni dar ei sunt tot timpul in graba si nu prea vor sa stea atata (annoying) !

Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc...sper ca in timp o sa invat sa tin ritmul corect si deja stiu duratele notelor...am invatat teorie si alea doar imi trebuie practica...si chiar si atunci daca dupa 3-4 luni nu imi iese, nu imi vand chitarile ca imi place prea mult :) cateodata stau vreo 6 ore incontinuu sa ma documentez si altele si sa cant ca uit de timp :)

daca zici ca stii teorie, ia o partitura de exemplu( nu tab, partitura) iti pui metronomul la un tempo lejer pt tine si incearca sa reproduci ritmic ce se ntampla acolo. Fa totul pe o singura nota, chiar si coarda libera( ignora notele). Faci toata partitura un mi, de exemplu si urmaresti sa-ti iasa dpdv ritmic.

Link to comment
Share on other sites

pe dreak...eu nu prea stiu sa improvizez..nu iese nimic melodic...cred ca imi bat capu degeaba :) chiar ma enerveaza...si mi-a zis unu ca daca vreau sa iasa melodic ceva intai trebuie sa ai un ritm etc..intelegeti voi !

De cat timp canti?

Daca ai talent poti sa ajungi de la un nivel mediu sa improvizezi bine in vreo 2-3 ani cu 6-8 ore de studiu pe zi(cunosc 3 cazuri concrete), dar constant, nu asa ca azi n-am chef, maine n-am timp timp s.a.m.d Cu cat timpul de studiu e mai putin, cu atat se lungeste si din 2-3 ani se fac 5, 7 , 9 sau niciodata

...dar toate astea daca ai talent...daca nu, n-o sa ajungi departe

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc...sper ca in timp o sa invat sa tin ritmul corect si deja stiu duratele notelor...am invatat teorie si alea doar imi trebuie practica...si chiar si atunci daca dupa 3-4 luni nu imi iese, nu imi vand chitarile ca imi place prea mult :lol: cateodata stau vreo 6 ore incontinuu sa ma documentez si altele si sa cant ca uit de timp :lol:

 

@Fictum

La cine mai exact ? ca eu chiar nu stiu...am vreo 2 prieteni care canta de vreo 8-9 ani si sunt buni dar ei sunt tot timpul in graba si nu prea vor sa stea atata (annoying) !

 

Si un profesor care preda muzica e bun,iti poate explica cum e treaba cu timpul si masurile,cum se bat si cum trebuie respectate,daca nu gasesti un prof care preda chitara :lol:

Moca nu sta nimeni sa iti arate,asta e in ziua de azi...da vezi pe youtube...trebuie sa fie tutoriale ;)

 

pe dreak...eu nu prea stiu sa improvizez..nu iese nimic melodic...cred ca imi bat capu degeaba :) chiar ma enerveaza...si mi-a zis unu ca daca vreau sa iasa melodic ceva intai trebuie sa ai un ritm etc..intelegeti voi !

 

Treci la studiat piese si canta ,dupa ce le inveti, cu CD-ul,comp-up,etc piesa respectiva...in timp realizezi ce si cum :D

Mai mult de atat...nu stiu ce sa iti spun...doar: Mergi si fa meditatie cu un profesor.

 

De cat timp canti?

Daca ai talent poti sa ajungi de la un nivel mediu sa improvizezi bine in vreo 2-3 ani cu 6-8 ore de studiu pe zi(cunosc 3 cazuri concrete), dar constant, nu asa ca azi n-am chef, maine n-am timp timp s.a.m.d Cu cat timpul de studiu e mai putin, cu atat se lungeste si din 2-3 ani se fac 5, 7 , 9 sau niciodata

...dar toate astea daca ai talent...daca nu, n-o sa ajungi departe

 

Tu esti bun de speriat incepatorii :) Mai ai putin si ma convingi si pe mine sa ma las de muzica :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

La inceput...derulam caseta cu Metallica..acultam 3 sec, apoi pauza...cautam notele pe chitara si mergeam mai departe cu inca 3sec...pana scoteam toata piesa ...apoi desfiintzam banda cantand odata cu ea...asa am facut eu...si nu ma plang acuma de ureche sau de ritm...am cat imi trebuie(nu excelez,dar macar am reusit sa le dezvolt)

Era sarbatoare cand se facea rost de o partitura...se xeroxa in cel putin 20exemplare din prima...vremuri frumoase...si se aprecia aceea partitura...acu sunt pe toate drumurile...nu iti iese inceputul la o piesa treci la alta(si nu ajungi sa stii nici o piesa intreaga)...nu mai stai si o freci, cu gandul ca alata nu mai vezi prea curand.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Si un profesor care preda muzica e bun,iti poate explica cum e treaba cu timpul si masurile,cum se bat si cum trebuie respectate,daca nu gasesti un prof care preda chitara :lol:

Moca nu sta nimeni sa iti arate,asta e in ziua de azi...da vezi pe youtube...trebuie sa fie tutoriale :lol:

 

 

 

Treci la studiat piese si canta ,dupa ce le inveti, cu CD-ul,comp-up,etc piesa respectiva...in timp realizezi ce si cum ;)

Mai mult de atat...nu stiu ce sa iti spun...doar: Mergi si fa meditatie cu un profesor.

 

 

 

Tu esti bun de speriat incepatorii :) Mai ai putin si ma convingi si pe mine sa ma las de muzica :)

:)

Lasa, mai, sa se sperie ca si eu puteam sa fiu mai putin lenes si sa studiez mai mult si cu siguranta eram mai departe...mai ales ca dupa ce incepi sa lucrezi ti se reduce drastic timpul liber, asa ca scoate si tu o sperietoare de undeva, mai gasim 2-3 si in zece ani ii rade asta pe toti :lol:

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am o problema cu ritmul. Nu il prea tin :))...Am incercat sa si fac ceva parti de ritm la chitara dar nu imi iese...Am inteles ca eu nu stiu sa improvizez din cazua ca nu inteleg ritmul...daca e asa ce pot face ?

 

Ritm ?

 

Trebuie sa poti improviza ritmuri ( paternuri) caci este vorba de improvizatie.

 

Dar te pui frumos si inveti teoretic incet si cu rabdare cum este cu ritmica in muzica,

 

Cum se subdivide o masura muzicala , cate feluri sunt cele mai importante ritmuri .

 

De ex ritm de 4/4 --ai patru patrimi intr-o masura ....dar poti avea si 8 "lovituri "optimi sau 16 " lovituri" de saisprezecimi.

In aceiasi logica 2/2,3/4 ,6/8 ,12/8 care pe langa subdiviziune in anumite paternuri accentele si sincopele dau culoarea specifica a cate unui stil/gen....etc .

 

Inveti cum e cu trioletii .

 

Daca combini acestea rezulta tot felul de paternuri .Aceste combinatii trebuie sa le stapanesti liber sau fata de un ritm de baza .Un patern de baza .

 

Paterne de baza sa zicem ca ar fi ritmurile cunoscute din muzica "usoara" din folclor etc ...fata de care ne raportam .

 

Cele mai cunoscute cum ar fi Tango,Vals,Rumba lenta,"Swing',BossaNuova , Sarba, Rock, Boogie, Polka Ardeleneasca, Mars ...etc

Toate paternurile le regasesti in muzica pop/rock/jazz cateodata foarte proeminente si prezente alteori ascunse in "decoratii" ritmice si greu de recunoscut de un ascultator "neavizat".

 

Acestea trebuie sa le inveti si automat inveti patern-uri utile ptr a-ti dezvolta simtul ritmului si al combinatiilor...

 

Poti sa fgasesti aici pe rgc.ro intrebari despre "bataia" la cate un cantec .

Si in acele cazuri nu "simte bataia" din cauza ca nu este familiarizat cu diferitele "patern"-uri folosite cantate in lumea intreaga .Paternuri care s-au inradacinat si au devenut piatra de temelie si "brand" al cate unui gen muzical.

 

Deci trebuie invatate.(Nu-i mare lucru )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Si eu am avut aceeasi problema cu ritmul. Sfatul meu este sa asculti foarte multa muzica. Eu ascult percutiile care indica si un "semiritm" sa spun asa intre batai, de exemplu asculta Haggard mult, eu asa mi-am dezvoltat simtul ritmului noaptea am pus castile de la tel in urechi si l-am lasat sa cante haggard pana s-a terminat bateria la telefon, eu adormind intre timp. Acum il simpt! Succes.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa e...atunci n-aveai calc si atat tehnologie si ce-i in ziua de azi...cantai o melodie pana mureai :) ) si era mai ok fara taburi ca asa erai fortat sa inveti si dupa ureche sau dupa partitura

Eh stai linistit ca nu chiar la toate piesele se gasesc partituri/tabulaturi, cel putin eu acum incerc sa scot dupa ureche o piesa de la o trupa la care nu am gasit nici o tabulatura, nimic, si stau ascult piesa caut notele si incerc pana imi iese o bucatica si tot asa.

 

 

Ca sa iti mai faci urechea muzicala incearca sa reproduci pe chitara orice piesa, melc melc, oda bucuriei, treceti batalioane romane carpati, desteapta-te romane, etc.

 

Si incetul cu incetul iti formezi si ureche si tot.

 

Ritm sincer nu cred ca nu ai nu exista, adica nu poti improviza fara ritm :)

 

 

Daca iti trece prin cam un riff ceva incearca sa il reproduci poate te ajuta.

 

Nu toti ne-am nascut talentati.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Radu White

hai sa va spun ceva. Eu nu am avut bani de metronom. Am deprins ritmul dupa tobe. Am retinut floor-tom-ul, si atunci cand sunt singur si am chef sa cant doar eu dau din picior ca sa refac senzatia de tobe. Asta e cel mai bun metronom.... :) :) :)

Edited by Radu White
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Am si eu o problema legata de ritm. De fapt...ritmul e ok...dar sunt vitezoman :)). cant totul cu viteza maxima. Ce sa fac sa ma temperez un pic?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.