www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poate "descifra" Cineva Acest Ritm?


wildetudor
 Share

Recommended Posts

Salut la toata lumea :)

 

Am invatat sa cant Yellow de Coldplay (ce piesa fantastica!), si am lasat intro-ul pentru sfarsit, pentru ca am vrut sa prind exact ritmul pe care-l folosesc ei la chitara acustica. Insa desi acel ritm nu e deloc complicat, pur si simplu nu reusesc sa-l reproduc! Inainte sa ma enervez prea tare si sa las balta tot cantecul m-am gandit sa vad daca-si da cineva de aici seama mai bine de el.

 

Inca o data, imi dau seama ca ritmul e simplu, insa eu sunt (inca) incepator! M-ar ajuta mult daca cineva mi-ar scrie mura'n gura secventa de downstrum-upstrum pe care o folosesc ei (asa cum sunt date de exemplu in unele tabulaturi). In caz ca n-aveti acces la piesa respectiva, am uploadat un MP3 care contine doar intro-ul (repetat de 3 ori consecutiv, sa se auda mai clar) aici. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Nu reusesti sa canti ritmul sau acordurile ?

Ritmul este destul de simplut .Acum daca tratezi ceea ce suna in mp3 ca o singur amasura,atunci este o masura compusa dar baza este 4/4.Iar acordurile sunt : C(stare directa,cel mai clasic do major) si C4 cu accent de o optime inainte de timpul 3 din cea de a doua masura.Nota F (cvarta) trebuie sa o canti pe prima coarda E ca sa sune ce trebuie.

Sper sa te ajute .Succes

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea :)

 

Am invatat sa cant Yellow de Coldplay (ce piesa fantastica!), si am lasat intro-ul pentru sfarsit, pentru ca am vrut sa prind exact ritmul pe care-l folosesc ei la chitara acustica. Insa desi acel ritm nu e deloc complicat, pur si simplu nu reusesc sa-l reproduc! Inainte sa ma enervez prea tare si sa las balta tot cantecul m-am gandit sa vad daca-si da cineva de aici seama mai bine de el.

 

Inca o data, imi dau seama ca ritmul e simplu, insa eu sunt (inca) incepator! M-ar ajuta mult daca cineva mi-ar scrie mura'n gura secventa de downstrum-upstrum pe care o folosesc ei (asa cum sunt date de exemplu in unele tabulaturi). In caz ca n-aveti acces la piesa respectiva, am uploadat un MP3 care contine doar intro-ul (repetat de 3 ori consecutiv, sa se auda mai clar) aici. Multumesc anticipat!

 

Sfatul meu e sa canti optimi down-up sau doar down si sa incerci sa gasesti accentele. Daca esti incepator putin probabil ca o sa-ti iasa exact asa pentru ca este o secventa rapida de down-up-down (de care varu'maftei zice ca e triolet) pe care ca incepator e greu sa o canti.

Dupa mine is mult mai importante accentele (cat de tare faci strumming pe anumite 8-imi).

 

Incearca sa canti o masura de Si major (4/4):

 

>   >       >
D U D U D U D U

iar apoi:

>   >       >
D D D U D U D D

 

 

D - downstroke

U - upstroke

> - accent (lovesti corzile mai tare)

 

Experimenteaza, cu diferite variante pina iti suna bine :)

 

Succes!

Edited by vdanciu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.