www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitia Penei


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest misanthropia

stie cineva de unde se pot cumpara /comanda pene cu varful rasucit(10 grade) pt viteza? stiu ca dunlop face d-astea dar poate mai face si altu. stiu ca suna a moft dar sunt curios. are careva de vanzare/schimb?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest serginio

Eu unul folosesc pene din CDuri :) se fac foarte usor dupa modelul de jos...Sunt dure si bune de viteza...si am incercat zeci de pene...ca astea n-am gasit nimik...decat ca model pt decupaj :) ...iar pozitia de atacat coarda este la 40-45 de grade...din pacate n-am cum sa inregistrez pe electrica sa se vada/auda mai bine dar sper sa fie de folos...iti lasa loc faci orice la orice viteza...numa dejtele sa se tina dupa pana :(...atentie deosebita la "polizarea" marginilor...pentru cei interesati va pot face un filmulet cu "fabricarea" :)

 

Numa Bine !

2008_03_16_72652.wmv

post-6798-1205692657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

stie cineva de unde se pot cumpara /comanda pene cu varful rasucit(10 grade) pt viteza? stiu ca dunlop face d-astea dar poate mai face si altu. stiu ca suna a moft dar sunt curios. are careva de vanzare/schimb?

astea-s glumite

 

de ce nu cu trei varfuri , dintr-o lovitura faci un triolet ,sau cu patru ..si creste viteza

 

DAR ce faceti cu mana stanga ?

 

o singura problema reala te opreste din viteza :

 

nu ai sincron intre cele doua maini/degete

 

nu ai ce sa canti la viteza caci inca nu ai invatat destule

 

un cerc are 360 grade 10 grade este un nimic ptr pozitia unei pene, de altfel nu conteaza pozitia atat ci simtul penei in mana .

Link to comment
Share on other sites

stie cineva de unde se pot cumpara /comanda pene cu varful rasucit(10 grade) pt viteza? stiu ca dunlop face d-astea dar poate mai face si altu. stiu ca suna a moft dar sunt curios. are careva de vanzare/schimb?

 

Hai sa'ti dau si io un sfat ptr ca vad ca'ti plac vitezismele.:)

Pune'te si baga alternate picking la greu cu aceeasi pana (care ar trebui sa aiba si o grosime mai mare >1mm zic eu..) dar sa faci picking cat mai natural (nu ca folk'istii :)) si dupa un timp vei obtine o uzura (subtiere) a penei uniforma pe ambele parti care iti da tocmai varful ala rasucit ce'ti trebuie tie. Nu stiu daca are chiar 10 grade ca n'am masurat; dar pe mine cel putin ma ajuta mai bine pe pasaje de viteza (pana aluneca mai bine) fata de o pana noua si de'aia prefer de multe ori penele mele uzate decat unele noi. Penele noi ma ajuta mai mult la pasaje de clean.

Shred' IN! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pai pt mine functioneaza foarte bine felul in care tine petrucci pana....nu vreau sa spun ca alte stiluri nu sunt corecte pt ca nu am destula experienta si nici destul tupeu sa ma pun cu chitaristi consacrati care tin pana in feluri diferite (marty friedman) si totusi se aude excelent. oricum totusi daca e sa-mi dau cu parerea petrucci kinda rulz la capitolul alternate si shredding. ma rog eu tin pana asa cum am vazut pe rock discipline si pe mine ma 

ajuta. si oricum viteza se obtine prin 

mult studiu, indiferent cum te hotarasti sa tii pana,pe urma intervine problema reala:claritatea. daca reusesti sa canti la tempoul propus si sa faci fiecare nota sa se auda clar sa nu se amestece cu urmatoarea nota pe care o canti.  ideea e ca pana sa nu ti se miste intre degete si sa canti cat mai mult din incheietura... atata stiu. :)

Link to comment
Share on other sites

pai pt mine functioneaza foarte bine felul in care tine petrucci pana....nu vreau sa spun ca alte stiluri nu sunt corecte pt ca nu am destula experienta si nici destul tupeu sa ma pun cu chitaristi consacrati care tin pana in feluri diferite (marty friedman) si totusi se aude excelent. oricum totusi daca e sa-mi dau cu parerea petrucci kinda rulz la capitolul alternate si shredding. ma rog eu tin pana asa cum am vazut pe rock discipline si pe mine ma 

ajuta. si oricum viteza se obtine prin 

mult studiu, indiferent cum te hotarasti sa tii pana,pe urma intervine problema reala:claritatea. daca reusesti sa canti la tempoul propus si sa faci fiecare nota sa se auda clar sa nu se amestece cu urmatoarea nota pe care o canti. ideea e ca pana sa nu ti se miste intre degete si sa canti cat mai mult din incheietura... atata stiu. :)

 

da idee geniala , numai ca mana are masa de 50 de ori mai mare decat cele doua( trei) degete cu care tii pana !! ce ne facem cu inertia ?

Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia
Hai sa'ti dau si io un sfat ptr ca vad ca'ti plac vitezismele. :)

Pune'te si baga alternate picking la greu cu aceeasi pana (care ar trebui sa aiba si o grosime mai mare >1mm zic eu..) dar sa faci picking cat mai natural (nu ca folk'istii :) ) si dupa un timp vei obtine o uzura (subtiere) a penei uniforma pe ambele parti care iti da tocmai varful ala rasucit ce'ti trebuie tie. Nu stiu daca are chiar 10 grade ca n'am masurat; dar pe mine cel putin ma ajuta mai bine pe pasaje de viteza (pana aluneca mai bine) fata de o pana noua si de'aia prefer de multe ori penele mele uzate decat unele noi. Penele noi ma ajuta mai mult la pasaje de clean.

Shred' IN! :)

 

acum folosesc gator grip de 1,5 - 2 mm. bune pene, mai ales pentru maini care transpira mult. mersi ioane

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.