www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Loredana Cauta Chitarist


kapak
 Share

Recommended Posts

Libertatea, 10 februarie 2010

 

Loredana are nevoie de un chitarist bun pentru turneul pe care vrea sã-l înceapã în acest an.

“Caut un chitarist care sã fie deschis ºi versatil. Nu am preferințe, vreau cel mai bun bãiat sau cea mai bunã fatã, care sã ºtie sã cânte punk sau hard&heavy metal. Limita de vârstã este de 35 de ani, iar CV-urile pot fi trimise la adresa castingloredana@yahoo.com”, ne-a declarat interpreta lui Mimi, în serialul românesc “Aniela”, care se difuzeazã la Acasã TV.

 

puteti vedea anuntul aici: http://libertatea.ro/stire/loredana-vrea-u...agi-275735.html

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si Horia Crisovan a cantat cu Genius pe vremuri, nu a pierdut absolut nimic, din contra s-a dovedit ca este un chitarist versatil care poate aborda mai multe genuri, acuma canta de la rock la jazz, deci a avut numai de cashtigat din colaborarea respectiva ( avand in vedere ca la ora respectiva canta numai si numai rock).

Link to comment
Share on other sites

cum sa canti cu loredana? daca faci aia ti so dus credibilitatea si ai pierdut orice sansa sa mai canti vreodata intr-o trupa reala (eventual cu blaxy girls mai poti)

2, stai jos. intai atunci sa te duci la un concert solo cu Calin Grigoriu si pe urma sa debitezi din astea pe forum. si sa te uiti si la o cantare serioasa cu loredana sa vezi cam in ce fel sunt oamenii din orchestra, asa cu conservator sau lautari, nu conteaza (ca sunt din ambele tabere). si apropo de asta vezi si tu cu cine a mai cantat si canta alde greg howe. un mic exemplu.

Link to comment
Share on other sites

2, stai jos. intai atunci sa te duci la un concert solo cu Calin Grigoriu si pe urma sa debitezi din astea pe forum. si sa te uiti si la o cantare serioasa cu loredana sa vezi cam in ce fel sunt oamenii din orchestra, asa cu conservator sau lautari, nu conteaza (ca sunt din ambele tabere). si apropo de asta vezi si tu cu cine a mai cantat si canta alde greg howe. un mic exemplu.

 

:) Bine zis!Foarte bine!!!!

Link to comment
Share on other sites

In eventualitatea in care voi fi ales, te-as ruga sa imi spui la ce sa ma astept. :) Nu as vrea sa patz vrun necaz!

Esti un expirat .Hahahahaha

Eu cred ca are nevoie de dansator ptr show-uri asa ca daca doresti colaborare trebuie sa faci exercitii de dans ce canti la chitara nu conteaza atat.

Iarasi se confunda chitaristii cu dansatori care i-si agatzata o chitara de gat ( indiferent de varsta ).

E OK ptr bani , toata lumea canta si muzica comerciala , nimeni nu-si poate permite sa faca doar arta pentru arta .

 

Mai bine as canta cu Paunita Ionescu nu cred ca este vre-o limita de varsta plus canta muzica mai serioasa .

"Bluesman devii doar dupa varsta de 50 de ani " asa spun americanii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

"Bluesman devii doar dupa varsta de 50 de ani " asa spun americanii.

Americanii spun multe...asa ca...nu e o regula....

Pai spun ca au despre ce sa spuna .Nu cred ca putem noi sa contestam ce spun ei la ei acasa .

In plus sa nu confundam sezonul cu fazonul .Blues nu este tot ce vezi auzi copiat chinuit invatat pe de rost si interpretat ca vai si amar mai nou peste tot ( doar pentru ca pare mai simplu ptr incepatori ) .Ca unora le place sa asculte este normal ei sunt spectatorii , si se mai gasesc spectatori din acestia care incearca si ei sa cante .Este foarte bine. Dar blues-isti adevarati sunt doar cativa in lume .Chiar am spus de mai multe ori ...cantati si blues ...cat mai mult ca sa se dezvolte simtul muzical sa se slefuiasca modul de interpretare chiar daca nu ajungi "bluesman" dobandesti o baza serioasa ptr foarte multe genuri stiluri pe care le vai canta.

Este adevarat ca "bluesul trebuie sa-l ai " dar daca nu exersezi si studiezi nu iese nimic.

 

Dar nu asta vroiam sa scriu .

 

@kapak = "Loredana" ? adica reprezentant? sau doar a dat de anunt si l-a gasit interesant ?

 

Caci altfel ar fi o tema ptr "Cafenea" .

 

Cu Loredana mi-a placut show-ul cu taraful , ce l-am vazut la TV acu cativa ani.

O sa fie interesant cu "metale" sunt curios ce o sa iasa .Voce buna are.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

2, stai jos. intai atunci sa te duci la un concert solo cu Calin Grigoriu si pe urma sa debitezi din astea pe forum. si sa te uiti si la o cantare serioasa cu loredana sa vezi cam in ce fel sunt oamenii din orchestra, asa cu conservator sau lautari, nu conteaza (ca sunt din ambele tabere). si apropo de asta vezi si tu cu cine a mai cantat si canta alde greg howe. un mic exemplu.

daca asa pui problema uitate tu la o cantare serioasa cu guta si la manelarii de genu ce instrumentisti au nu sunt deloc rai dar nu vor primi respect de la o mare parte a populatiei

in plus am zis parerea mea, nu am voie sa imi spun parerea daca nu am cantat cu Calin Grigoriu sau ce?

Link to comment
Share on other sites

In romania (intentionat am scris cu litera mica) este o problema generala cu muzica...

nu e vorba de lautari,manelisti,rockeri,metalisti,jazz-isti etc....

E vorba ca romanul nu e invatat cu muzica...romanul prefera sa auda ceva in fundal indiferent de gen...si sa se simta bine cand baga mici si bere la "ghiozdan"...asa ca,nu are rost sa ne tot contrazicem aici si sa ne certam.

Nu ar fi mai frumos si mai bine daca toata lumea s-ar ajuta si ar aprecia fiecare munca celuilalt?...

Edited by vladalex
Link to comment
Share on other sites

daca asa pui problema uitate tu la o cantare serioasa cu guta si la manelarii de genu ce instrumentisti au nu sunt deloc rai dar nu vor primi respect de la o mare parte a populatiei

in plus am zis parerea mea, nu am voie sa imi spun parerea daca nu am cantat cu Calin Grigoriu sau ce?

Indoctrinarea cu metal si sange este deja perimata, e adevarat ca mereu se nasc rockeri de suflet sa o readuca in prim plan, dar e deja foarte ieftina discutzia pe tema rockeri vs manelari. Intr-un final fiecare ishi vede de treaba, ce vina aveam noi ca 80% dintre romani sunt considerati manelari sau cocalari, fiecare cu ale lui, dupa revolutie era marea lupta dintre rockeri si punkisti, dupa au inteles si romanii ca punk-ul este doar o derivatie si ca pana la urma tot distors si chitara suna si la aia, deci s-a trecut peste. manelele au existat sub numele de muzica de mahala si inainte de 89. In lumea muzicala din Ro nu ar trebuii sa existe discutii din astea, dincolo aia canta de toate si nu sta nimeni sa ii caute lu altul mizeria de sub degete, cariile din gura , etc. La ei chiar se fac tot felul de fuziuni si combinatii muzicale din care artisti sa cashtige un leu daca se poate, nu stau doar sa se injure si sa tziganeasca ca unu face muzica si altul nu, la noi oricum nu ar conta ca atata timp cat cei care canta manele sunt platitzi sa cante, vor tot canta si vor face o gramada de lovele ca mereu se vor gasii ascultatori ai acestui gen. Cu Loredana oricum au mai cantat ceva nume din muzica de la noi, nu dau nume ca nu vreau sa amplificam aiurea discutia, cum zicea un coleg de forum, fatuka ishi cauta un chitarist, ce este rau in asta?

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Indoctrinarea cu metal si sange este deja perimata, e adevarat ca mereu se nasc rockeri de suflet sa o readuca in prim plan, dar e deja foarte ieftina discutzia pe tema rockeri vs manelari. Intr-un final fiecare ishi vede de treaba, ce vina aveam noi ca 80% dintre romani sunt considerati manelari sau cocalari, fiecare cu ale lui, dupa revolutie era marea lupta dintre rockeri si punkisti, dupa au inteles si romanii ca punk-ul este doar o derivatie si ca pana la urma tot distors si chitara suna si la aia, deci s-a trecut peste. manelele au existat sub numele de muzica de mahala si inainte de 89. In lumea muzicala din Ro nu ar trebuii sa existe discutii din astea, dincolo aia canta de toate si nu sta nimeni sa ii caute lu altul mizeria de sub degete, cariile din gura , etc. La ei chiar se fac tot felul de fuziuni si combinatii muzicale din care artisti sa cashtige un leu daca se poate, nu stau doar sa se injure si sa tziganeasca ca unu face muzica si altul nu, la noi oricum nu ar conta ca atata timp cat cei care canta manele sunt platitzi sa cante, vor tot canta si vor face o gramada de lovele ca mereu se vor gasii ascultatori ai acestui gen. Cu Loredana oricum au mai cantat ceva nume din muzica de la noi, nu dau nume ca nu vreau sa amplificam aiurea discutia, cum zicea un coleg de forum, fatuka ishi cauta un chitarist, ce este rau in asta?

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

daca asa pui problema uitate tu la o cantare serioasa cu guta si la manelarii de genu ce instrumentisti au nu sunt deloc rai dar nu vor primi respect de la o mare parte a populatiei

in plus am zis parerea mea, nu am voie sa imi spun parerea daca nu am cantat cu Calin Grigoriu sau ce?

asta e oarecum offtopic. eu am un mare respect pt orice muzician sau muzicant. nu de putine ori am ramas masca ce pot face anumiti lautari si da, unii dintre ei pot da oricand ceata multor muzicieni inchipuiti care chipurile canta genuri mia culte. la care daca mai adaugam si "cantitatea" infinit mai mare de live pe care o au la activ si faptul ca isi exerseaza tehnica in mod continuu, constant am cam tras concluziile. reactia mea a fost strict legata de prejudecatile astea vizavi de cantatul cu vreun "star" pop sau dance sau ce-o fi. apropo vezi cu cine canta daniele gottardo. s-o injosi? sau cesar huesca, exemplele pot continua. vrei sa sti cu cine a lucrat steve lukather. crezi ca si-a compromis cariera sau i-a fost rusine sa scoata capul in lume. ma rog, sunt intrebari retorice.

 

peace!

Link to comment
Share on other sites

De fapt voi aveti din nou ceva cu tiganii.. Pe pariu ca daca nu juca/canta in telenovelele Media Pro nu ziceati nimic. Pe lg asta.. de cand e metalul culmea bunului gust in muzica si nu numai? :)

 

Loredana a avut intotdeauna idei interesante in privinta colaborarilor (sau macar a exploatat tendintele momentului).. a cantat cu Mafia, cu Suie, cu lautarii si o mai fi avut proiecte ca nu sunt eu fan. Asta e, get over it. Sunt mai multi chiar si aici pe forum care canta cu formatii pop cunoscute. Macar scot un ban din chitara.. tot e ceva.

Link to comment
Share on other sites

Loredana..de la hituri optzeciste veritabile, remixate apoi profi, la hip hop, cabaret, cafe concert, lautarie,electro etc., toate facute cu profesionisti. Daca sariti peste teribilismul ,,stay metal forever“ s/ar putea sa aveti intelepciunea de a constata ca nu e o artista de duzina. S/a dat foarte bine exemplul Calin Grigoriu, se mai poate mentiona aici si colaborarea Banica/ Nicu Patoi, iar peste hotare o sa gasiti cu duzina colaborari intre chitaristi ,,true“ si staruri pop. Chiar cred ca o asociere de genul acesta e onoranta. Asa ca mai bine cei ,,nemultumiti“ ar trebui sa se autoevalueze si sa se intrebe daca ar face fata. Sau poate e mai cool sa canti burzume in camera la tine decit sa fi chitarist si sa cinti in fata unui public.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.