www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Benduri


Guest Gady_paul

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Nu am nici o problema cu bendurile, dar am o problema cu corzile din cauza lor. Cant destul de mult wonderfull tonight, care are niste benduri pe coarda 1, tasta 5. Si din cauza asta mi se rupe destul de des coarda 1 in zona freturilor 4-5. Odata chiar m-am facut de ras ca am inceput sa cant si a pocnit coarda (si de unde alta?). Gresesc eu cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

Nu am nici o problema cu bendurile, dar am o problema cu corzile din cauza lor. Cant destul de mult wonderfull tonight, care are niste benduri pe coarda 1, tasta 5. Si din cauza asta mi se rupe destul de des coarda 1 in zona freturilor 4-5. Odata chiar m-am facut de ras ca am inceput sa cant si a pocnit coarda (si de unde alta?). Gresesc eu cu ceva?

 

Ce inseamna se rupe des?Coarda aia nu se rupe din cauza bendurilor, se rupe pentru ca o taie ceva.E imposibil sa se rupa pentru ca faci bend.Adica na, se rupe o data la 3-4 luni, cand deja ar cam trebui sa schimbi setul de corzi, eu cateodata cant si mai mult cu un set de corzi decat 3-4 luni.Am avut si eu o problema la chitara, tot cu coarda mi, mi-o rupea sistemul de prindere (chitara e un Les Paul), si ca sa evit am pus pe ea corzi RPS (Reinforced Plain Strings) si de atunci nu am mai patit.In concluzie eu cred ca de vina este chitara, asta in cazul in care rupi o coarda o data pe saptamana.Daca rupi coarda dupa 3-4 luni de cantat, este normal.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

nu prea pot sa le fac pe fretul 10 coarda B...

Se rupe des inseamna ca se dupe cam la 2 saptamani...si nu o taie nimic...se rupe acolo unde fac bendul.

Link to comment
Share on other sites

Daca se rupe acolo unde faci bendul s-ar putea sa ai o problema la fret. Tu ce parere ai despre freturile tale ? :) Sunt lovite, "ciobite", exista vreo diferenta intre el ?

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

deci daca tu zici ca se rupe mereu in exact acelasi punct logic ar fi sa presupunem ca e de la chitara

daca zici ca intrumentul nu are nicio porblema atunci le faci gresit(aplici o forta mult prea mare si sari de 1 ton)

pune o poza cu gatul in locul unde se rupe coarda

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

nu se rupe exact in acelasi punct. Odata s-a rupt la 1 mm de fretul 5 (de bara metalica adica) si odata la jumatatea fretului 4. Ambele in timp ce faceam bendul. Mai mult de un semiton sigur nu ma duc sigur (am tras de corzi cat am putut de tare si nu am ajuns la un ton...si nu le fortez in halul ala). Nu prea as vrea sa il fac pe fretul 10 fiindca din motive de fluturi la creier mi se pare mie ca suna mai bine pe coarda 1 :)

Link to comment
Share on other sites

nu se rupe exact in acelasi punct. Odata s-a rupt la 1 mm de fretul 5 (de bara metalica adica) si odata la jumatatea fretului 4. Ambele in timp ce faceam bendul. Mai mult de un semiton sigur nu ma duc sigur (am tras de corzi cat am putut de tare si nu am ajuns la un ton...si nu le fortez in halul ala). Nu prea as vrea sa il fac pe fretul 10 fiindca din motive de fluturi la creier mi se pare mie ca suna mai bine pe coarda 1 :lol:

 

in mod normal, bend-ul, la piesa asta se face acolo unde ti-a indicat @dgeekoo( :) ). ceea ce doresti tu sa faci cu corzile acustice de 0.11 mi se pare putin exagerat, asa ca te sfatuiesc sa treci pe corzi acustice de 0.10 daca tii neaparat sa canti piesa asta pe acustica.

 

incearca sa vizionezi si video-urile cu clapton, in care canta piesa asta si ai sa te convingi ca, indiferent de cat iti suna tie de bine, el o canta acolo unde ti s-a spus si o mai face si pe corzi de 0.10 electrice! (ca sa vezi, lui acolo i se pare ca suna mai bine! ce fluturi la creier o fi avand si Clapton asta! :) )

 

 

ps - sa stii ca, in acordaj normal, chiar pe corzi electrice de 0.11 este destul de greu de facut bend-uri! de acustice, ce sa mai vorbim! eu cred ca, daca vei gasi niste corzi acustice pe care sa faci asemenea bend-uri fara sa se rupa, probabil ca, intr-o zi, se va rupe gatul chitarei! tu incearca si vezi daca nu cumva exagerez eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Cu corzi groase nu se fac benduri ci executi glisando . a;uneci cu degetul pe coarda .Vibrato moderat poti sa faci.Deci e altatehnica de cantat .Incearca stilul George Benson acolo auzi cum face glisando si hammering/legato.

 

Sau degetele tale sunt taioase si prea dure daca se rupe exact acolo de fiecare data. LOL

 

pot fi si corzile de vina daca sunt de calitate inferioara si se oxideaza de la aciditatea transpiratiei di care cauza se slabeste in locul unde freci coarda de luni de zile in aceiasi pozitie.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Corzile sunt alice...si am spus...cu bendul ma duc un semiton. dar nu e vorba strict de cantecul asta...am dat un exemplu...sunti si alte cantece care au benduri pe acolo..

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Melodia nu-i pentru acustica, cum acustica nu-i pentru benduri. Incearca pe o electrica si ai sa vezi ca nu se mai rup.

 

 

 

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.