www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schema Custom Hsh


Gorel

Recommended Posts

Salutare, deschid topicul asta pentru ca am nevoie de ceva mai mult ajutor. Am facut rost de, sa zicem, toate componentele pentru un pickguard HSH, dar nu ma pricep sa-l asamblez. Am cateva intrebari:

 

1. Nu am cabluri de legatura intre potentiometre. In schimb mai am un pickguard SSS cu cabluri destul de lungi. Pot scurta din cablurile alea ca sa imi fac rost si pentru pickguardul nou? Si e adevarat ca un cablu mai lung are tendinta sa bazaie mai tare?

 

2. Ma invata si pe mine cineva cum citesc o schema? :)

 

3. Am uitat sa mai cumpar inca un switch, asa ca il voi folosi pe cel de pe pickguardul vechi pana fac rost de unul nou. Fiindca desfac legaturile de pe el, imi poate explica cineva legaturile care erau facute pe el? Pozitiile erau asa: 1-N, 2-N+M, 3-M, 4-M+B, 5-B.

 

4. Are neaparata nevoie de ecranare? Si mai ales, pot ecrana pickguardul cu folie alimentara de aluminiu?

 

5. Imi poate face cineva o schema pentru urmatoarea configuratie de doze?

1-N, 2-N+B (in paralel), 3-M, 4-N+B (in serie), 5-B.

 

Legenda: N-Neck pickup (humbucker), M-Middle pickup (Single coil), B-Bridge pickup (humbucker)

 

6. Am de ales intre a lasa configuratia HH, sau a lua un single coil de pe celalalt pickguard si sa-l pun in middle, pt HSH. Intrebarea este: care single coil ar fi ideal? M-ul este reverse wound, daca ar conta asta.

 

O sa revin cu intrebari pe parcursul lucrului. Multumesc oricui m-ar asista.

 

EDIT 1: Am uitat sa mentionez ca as vrea 2 poturi de volum si un master tone. N si M se vor lega la potul 1, iar B la potul 2.

EDIT 2: La ce ar trebui legata masa la un Stratocaster? La mine pe chitara este legata de o placuta de care se agata arcurile de la tremolo. Problema este ca imi bazaia si suna a masa prost legata, iar cand puneam mana pe bridge, se oprea bazaitul. E de inteles de ce pe bridge, fiindca este indirect legat la masa. Cum scap de bazait?

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

1. da e bine sa ai cablurile scurte dar nu e motiv de panica.

 

2. Scheme gasesti aici : http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

 

3. Vezi 2.

 

4. Da merge cu folie de aluminiu alimentara dar ar fi bine sa fie una ceva mai groasa. Daca e subtire e mai nasol de manevrat si e mai fragila.

 

5. vezi 2.

 

6. vezi 2. Probabil ce mai buna optiune e doza care e acum in middle.

 

De obicei masa se leaga la gheara de care se prind arcurile. Ideal e sa ai un singur punct in care iti vin toate firele de masa. Vezi asta : http://www.guitarnuts.com/wiring/index.php

Eu am facut pe chitara mea operatia si zumzaitul a scazut considerabil. Nu te astepta sa dispara de tot la dozele simple. E natura lor sa bazaie in prezenta unui camp electromagnetic puterinc.

Link to comment
Share on other sites

pe site ul de la stewmac se gasesc si diagramele de la strat,copie intai schema originala si vezi daca dozele,volumul si tonurile functioneaza standard dupa aia faci modificarile

 

astfel pt ce vrei tu,desfaci firele de la doza mijloc care ai spus ca nu o folosesti iar de la pinul unde era lipita faci un strap la pinul la cere e lipit doza bridge(la swich ma refer) astfel in pozitia 1 o sa ai doza neck,in poz 2 neck+bridge,pozitia trei la fel,iar in pozitiile 4 si 5 doza neck(cel putin in teorie)

 

in weekend montez si eu un switch pe un strat hss ,o sa incerc si niste combinatii si daca mi iese ti le desenez pe ceva

 

tot pe stewmac ai sa gasesti si o schema pt a lega doua doze cu poturi de volum pt fiecare astfel ca in combinatie poti folosi volumele separat,sa le ,,blenduiesti''cum vrei tu

 

sau mai sigur dai un pm lui karpi,e supermeserias

 

bafta si nu te speria daca nu iese din prima

Link to comment
Share on other sites

Multumesc domnu' Fane, dar acum ma intristeaza mai tare cand vad ca nu se potriveste nicio gaura de pe pickguardul nou.... desi de la distanta pare ok, absolut toate sunt deplasate cu cel mult 0,5 cm fata de unde erau gaurile vechi. Sa dau gauri noi - mi-e teama ca unele din el se vor suprapune si nu voi face decat sa largesc gaurile care sunt date. Deja sunt atat de frustrat ca ma gandesc sa ma las de chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Revin. Cum leg firele pentru schema asta? post-11256-1267637847_thumb.png

As vrea sa stiu daca pentru coil split am nevoie de switch-uri DPDT cu Off pe mijloc sau cu On. Humbuckerele vor fi cu 4 fire.

EDIT: Inteleg ca pentru switch-ul serie/paralel imi trebuie un triple pole double throw, dar cum ii leg pinii intre ei?

EDIT 2: Cred ca cel mai bine ar fi daca mi-ar indica cineva schema completa, ca sa nu mai am nicio intrebare :)

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Invii acest topic, pentru ca m-am apucat in sfarsit de lipituri. Totusi, cum sunt incepator cu letconul, m-am gandit ca mai bine postez aici si va mai cer cateva sfaturi:

 

1. Comutatorul din imagine se straduie sa fie un phase switch. E asta modul in care trebuie legate firele? (estetic vorbind, e cam urat)

 

post-11256-1271431780_thumb.jpg

 

2. Ma puteti ajuta cu un switch cu functia de coil select? In pozitia 1 as vrea sa activez bobina dinspre bridge, in pozitia a 2a sa fie humbucker normal (bobinele in serie) iar in pozitia a 3a sa fie activata bobina dinspre neck.

 

3. Ce fel de condensatoare imi trebuie pentru a-mi confectiona singur un varitone? Eu am acest tip de condensatoare care nu este la fel cu cele din imaginile din link, desi am inteles ca au aceeasi capacitate, si asta e tot ce conteaza. Conteaza calitatea condensatoarelor? Exista, ca in orice domeniu, unele mai bune si altele mai proaste?

 

post-11256-1271432898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.