www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig?


Recommended Posts

cosu multumesc pt informatie.. am instalat asio...si imi apare in audio setup ca si interfata...insa la routing la input nu am nici o optiune desi la output apare optiunea cu cardul audio...heeeeeeeeeelp.am atasat niste poze....

precizez ca daca aleg interfata directsound sau multimedia..guitarig functioneaza insa se aude foarte prost...

 

post-53-1111497238_thumb.jpgpost-53-1111497281_thumb.jpgpost-53-1111497317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Guest

pai e normal sa se auda mai prost...pentru ca e software......e aceeasi treaba ca si la fxbox...se aude mai prost decat un amp hardware

 

e ca la placile video cand le fortezi...merge mai prost dar merge :)

Link to comment
Share on other sites

din pozele puse de sorin iese faptul ca are placa de sunet ac audio '97...

 

daca e pe placa de baza

...poti sa dezinstalezi guitar rig-ul......eu am acceasi placa de sunet si nu merge....ori se aude foarte prost ori cu intreruperi.....deci practic e inutilizabil....nu ai ce sa ii faci....poti sa ii iei si cele mai noi drivere ca tot asa se aude...atat poate sa duca placa

daca vrei sa faci o treaba sa se auda mai bine...vezi ca ai in cubase un procesor care transmite cu intarziere de 1 secunda si ceva..dar se aude super bine..asta tot din cauza placii de sunet..te ajuta daca vrei sa inregistrezi ceva sec...e doar un sfat

 

daca e separat

tot proasta e placa dar e probabil sa fie cava din setari

 

offtopic : oricum vorbesc tot timpul offtopic....vezi ca sunt cateva programe ...gen fxbox pentru linux....care se aud cu mult mai bine decat cele de windows....

Link to comment
Share on other sites

guys multumesc foarte mult...problema e rezolvata...dupa ce am instalat asio si guitar rig nu aveam nici o optiune la input insa totul s-a rezolvat dupa ce am restartat pc-ul .GUITARRIG ROCKS!!!HOLLY SHIT!!!delay 12 ms suna super.

 

dementhor daca nu a functionat la tine inseamna ca problema e la setting-uri:la soundcard,interfata trebuie sa folosesti asio, si mai sunt cateva setting-uri in asio config.

o alta smecherie care am facut0 e in windows task manager/processes click dreapta pe guitarrig si am modificat setpriority la high sau chiar realtime

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Ionutz

Umm...ce e SSE si AltiVec? Ca am incercat sa pun si eu Guitar Rig si spune ca I do not meet minimum system reuquirements adica my CPU does not support SSE or AltiVec... :) (am un Athlon Thunderbird 1100 si placa de sunet incorporata AC97)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ragnar

Well then... Guitar Rig se poate folosi si fara pedala? Eu am conectat chitara la calc., da' nu reusesc sa bag nici un overdrive... m-am saturat de clean :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Am instalat si eu varianta demo a programului. Toate bune, instalat asio4all & all that, dar la nivele medii de gain se aude o harababura de nedescris. nici macar noisegateurile nu sunt in stare sa faca fata. Suspectez dozele de la chitara mea care sunt in ultimu' hal (CEEEAAARNYYY!! ce se mai aude cu SD-urile alea? :) ), dar ma gandesc ca poate fi si din alte cauze. Are cineva vreo idee? (mentionez ca placa de sunet este un AC97 integrat pe placa de baza de generatie mai noua...)

Link to comment
Share on other sites

am folosit guitar rig si nu prea mi-a placut..sunt obisnuit cu Amplitube...

intrucat este program de folosit live...de acolo si harababura...

nush...ia-ti o placa mai tzapana :)

oricum..nu recomand distorsul/overdriveul pe calculator..restu efectelor mai merg..mai ales chorus/flanger si phaser..astea pto fi chiar reusite pe calculator

Link to comment
Share on other sites

si la mine face ca naiba...dar cand ma apuc sa cant, se aude misto.

eu exact chorusurile nu pot sa le folosesc...cant ce cant si dupa o vreme imi amplifica sunetul in ultimul hal. sa nu mai mentionez latenta de 13 ms, nu pot sa cand o melodie intr-un ritm anume..defapt nici nu pot sa o cant.

nu pot sa folosesc programul decat pentru solistici pe backtrackinguri...

 

acestea fiind spuse...dk stie cineva pe unde e buba... :)

 

placa de sunet ac audio '97 (asrock k7vt4a) , chitara( :) ) , cablu cu axial(si ma mandresc cu asta :) ).

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Pai buba cu latenta e in principiu de la placa de sunet din cate imi dau seama... anywayz, ca sa te incurce mai putin da volumu la mic sau line-in (pe unde bagi tu chitara) din windows la minim; Rigu' il vede oricum, dar simti latenta mai putin.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Parerea mea este ca efectele astea prin computer sunt de doi lei si doua lulele.

E doar o opinie, nu ma omorati!Am incercat si eu Guitar Rig just for fun si pot sa spun ca la inceput am ras sadic, apoi am cazut in depresie incet incet, realizand cat de rahat poate fi.

 

Multumesc

Edited by Abuser
Link to comment
Share on other sites

Abuser e vorba de ce tintesti. Daca vrei mega "ton" si raspuns si bla bla bla iti iei un amp sanantos si canti. Dar acasa? Ce faci daca ai un amp pe lampa? Il dai la 8 ca sa se auda bine si le spui vecinilor sa revina dupa 3 ore ca sa nu surzeasca :)

E o scula foarte buna pentru repetat acasa si pentru a descoperi diverse combinatii intre efecte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.