www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari De Incepator


Guest DanielT
 Share

Recommended Posts

Guest DanielT

Cine poate sa-mi explice ce e un efect de chitara, un procesor, si un distors? Exista vreo diferenta? Daca da, care ar fi? Si cum functioneaza un tremolo? Ce anume face? Va rog aveti rabdare si dati-mi cat mai multe detalii cu putinta...va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cine poate sa-mi explice ce e un efect de chitara, un procesor, si un distors? Exista vreo diferenta? Daca da, care ar fi? Si cum functioneaza un tremolo? Ce anume face? Va rog aveti rabdare si dati-mi cat mai multe detalii cu putinta...va multumesc!

 

Incerc totusi sa iti explic eu ..iti fac un scurt rezumat doar , restul, cum zicea si nothing, google it.

 

Efect de chitara - Efect efectiv.Adica este o pedala sau un procesor, care iti modeleaza sunetul, il face sa sune intr-un anumit fel. Ca efecte avem wah, phaser,flanger, chorus, delay, reverb etc.(cauta-le pe youtube, este un tip de la expertvillage de le explica pe fiecare) Distorsul este si el un efect , distorsioneaza fiecare nota si ii da tonul acela de "rock/metal/blues". Suna efectiv a chitara distorsionata. Tremolo, ca si aparat,..pai... Exista tipul Fender (adica il apesi doar, si coboara nota, prin lasarea corzilor, adica le slabeste tensiunea) Exista tremolo Floyd Rose, cu care poti face tot felul de acrobatii cu corzile, le poti tensiona, lasa etc. Uite niste linkuri care te-ar ..lamuri:

Efecte

Wah (ca si cum in fiecare nota, chitara ar spune "wah")

Phaser (nu stiu exact sa il explic )

Flanger (daca asculti Van Halen si nu numai)

Delay (un fel de ecou ?)

Distorsul (ca sa il intelegi mai bine)

 

Tremoloul (Floyd Rose)

 

Pentru mai multe detalii..te documentezi tu....

Link to comment
Share on other sites

Guest DanielT
1. Google is your friend!

2. Butonul de search din dreapta sus este prietenul tau!

3. in stanga sus exista: http://wiki.rgc.ro/

 

 

Scuza-ma, dar sunt mai mult ca sigur ca nu ai cautat asa ceva pe google sau pe acest forum...asa ca iti spun eu ca nu o sa gasesti decat anunturi vanzari/cumparari...iar pe wiki scrie foarte putin...e destul de dificil sa gasesti exact ceea ce cauti, asa ca mai bine intrebi :) ....thnx 2 minu

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma, dar sunt mai mult ca sigur ca nu ai cautat asa ceva pe google sau pe acest forum...asa ca iti spun eu ca nu o sa gasesti decat anunturi vanzari/cumparari...iar pe wiki scrie foarte putin...e destul de dificil sa gasesti exact ceea ce cauti, asa ca mai bine intrebi :) ....thnx 2 minu

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Effects_unit

 

si eu sunt mai mult ca sigur ca nici tu nu ai cautat:) eu am cautat si primul rezultat din google a fost, ca sa vezi, wikipedia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu
Incerc totusi sa iti explic eu ..iti fac un scurt rezumat doar , restul, cum zicea si nothing, google it.

 

Efect de chitara - Efect efectiv.Adica este o pedala sau un procesor, care iti modeleaza sunetul, il face sa sune intr-un anumit fel. Ca efecte avem wah, phaser,flanger, chorus, delay, reverb etc.(cauta-le pe youtube, este un tip de la expertvillage de le explica pe fiecare) Distorsul este si el un efect , distorsioneaza fiecare nota si ii da tonul acela de "rock/metal/blues". Suna efectiv a chitara distorsionata. Tremolo, ca si aparat,..pai... Exista tipul Fender (adica il apesi doar, si coboara nota, prin lasarea corzilor, adica le slabeste tensiunea) Exista tremolo Floyd Rose, cu care poti face tot felul de acrobatii cu corzile, le poti tensiona, lasa etc. Uite niste linkuri care te-ar ..lamuri:

Efecte

Wah (ca si cum in fiecare nota, chitara ar spune "wah")

Phaser (nu stiu exact sa il explic )

Flanger (daca asculti Van Halen si nu numai)

Delay (un fel de ecou ?)

Distorsul (ca sa il intelegi mai bine)

 

Tremoloul (Floyd Rose)

 

Pentru mai multe detalii..te documentezi tu....

 

il inveti gresit... distorsiunea nu e efect. tremolo e un efect pe care-l poti avea ori din pedala de efecte, ori il faci tu cu bara aia de la floyd.

Link to comment
Share on other sites

il inveti gresit... distorsiunea nu e efect. tremolo e un efect pe care-l poti avea ori din pedala de efecte, ori il faci tu cu bara aia de la floyd.

vibrato il faci din bara. tremolo mai mult se refera la schimbarea de amplitudine decat schimbarea de pitch. Se confunda intre ele de foarte multe ori si o discutie vibrato vs. tremolo nu-si are rostul. Sa zicem ca muzicianul amator e in stare sa bastardizeze destule notiuni muzicale (nu mai stiu care imi zicea ca galopul se cheama triolet *face palms*)

Link to comment
Share on other sites

Tremolo e un termen care defineste mai multe chestii (de fapt cred ca e o confuzie in termeni undeva)

 

Ca efect electronic este un modul care variaza amplitudinea semnalului dupa o anume functie periodica (adica se aude mai incet sau mai tare) si tu reglezi intensitatea si viteza cu care se lucreaza. Eu am asa ceva pe amplificator, altii au pedala, dar cei mai multi nu au deloc.

 

uite aici exemplu de tremolo electric

 

ce faci din corzi si din bara de pe chitara e vibrato.. vezi clipul care urmeaza.

 

http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f

 

Diferenta este ca tremoloul moduleaza amplitudinea, vibratoul lucreaza pe frecventa (cand intinzi corzile frecventa creste si invers). Eu asa vad treaba.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Diferenta este ca tremoloul moduleaza amplitudinea, vibratoul lucreaza pe frecventa (cand intinzi corzile frecventa creste si invers). Eu asa vad treaba.

 

De fapt e invers dar in lumea chitaristilor electrici a intrat in uz varianta "inversa". Intr-adevar, la baza sta o confuzie.

Pentru lamuriri suplimentare consultati un manual de muzica si apoi istoria Fender et al.

Link to comment
Share on other sites

De fapt e invers dar in lumea chitaristilor electrici a intrat in uz varianta "inversa". Intr-adevar, la baza sta o confuzie.

Pentru lamuriri suplimentare consultati un manual de muzica si apoi istoria Fender et al.

 

Come on man, chiar nu ma asteptam la asa ceva de la tine (vezi, asta e problema cand oamenii au asteptari ridicate :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.