www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitie Online


Vali184
 Share

Recommended Posts

depinde de pe ce site...chitara mea(cort x11) pe care am luat-o de la Triola(Arad) a venit in 2 zile in Ploiesti in stare perfecta. Transportu a fost 44Ron

 

E adevarat ca setup-ul era varza ( floating bridge u era ridicat ca dracu) dar if you have strong google-fu then... nu e nicio problema

Edited by Asive
Link to comment
Share on other sites

Guest dumneaeu

In ceea ce priveste cumparaturile de pe internet,cred ca lor le e mai frica de noi decat ne este noua de ei :)Atata vreme cat alegi un vanzator serios,totul ar trebui sa mearga bine.Eu am avut doar experiente reusite si recomand..dar...casca ochii! Bafta!

Link to comment
Share on other sites

am facut topicul asta pentru ca vreau sa imi iau prima chitara (acustica). am un buget de 450 ron si mi-au zis baietii de pe forum ca hohner hw 220 e mai buna overall decat aria aw-20e (vroiam o electroacustica de la aria). am vazut pe ceva site un fender la 450. m-am uitat pe site-ul magazinelor din Cluj Napoca si niciunul nu avea Hohner hw 220.

Link to comment
Share on other sites

am facut topicul asta pentru ca vreau sa imi iau prima chitara (acustica). am un buget de 450 ron si mi-au zis baietii de pe forum ca hohner hw 220 e mai buna overall decat aria aw-20e (vroiam o electroacustica de la aria). am vazut pe ceva site un fender la 450. m-am uitat pe site-ul magazinelor din Cluj Napoca si niciunul nu avea Hohner hw 220.

 

sunt foarte profesionisti baietii de la Mc music.Luni pe 4 am facut la 10 comanda,la 12 am confirmat-o si pe 5 la ora 1 deja cantam la chitara comandata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alecs1q

Am luat 2 chitari si 1 bass de la Thomann, au venit in stare impecabila.

Am luat 2 chitari de la un magazin al unor prieteni in Olanda au venit in stare impecabila.

(cele de mai sus livrate cu UPS)

Am un amic care a luat o chitara de la MC Music pe net si n-a avut nici o problema.

 

Este pur si simplu experienta mea in cumparaturi online de chitari.

Link to comment
Share on other sites

mc music este si in cluj napoca. probabil ma voi duce saptamana viitoare cand intru in vacanta. imi puteti spune cum sa depistez anumite defecte? nu am cu cine sa ma duc sa cumpar chitara si nu vreau sa iau teapa....

 

stii sa canti?

 

daca da, atunci criteriile sunt simple:

- sa iti fie confortabila

- sa iti placa sunetul

- nu aiba griful stramb (atentie ca griful este normal sa aiba putina.. 'burta', nu trebuie sa fie perfect drept)

- sa aiba actiunea suficient de joasa (distanta dintre corzi si grif sa fie undeva la 2-4mm la fretul 12)

- sa aiba cheite decente. o acordezi, canti tot ce poti tu mai bend si dupa 10-15 minute (daca vei avea rabdare) ar trebui sa ramana acordata.

- sa nu aibe fret-buzz.. adica sa nu bazaie. daca bazaie si iti zic ca se regleaza, pune-i sa o regleze.

 

daca nu stii mai nimic despre chitara, nu merge singur. sunt destui colegi din cluj pe forum, s-o gasi cineva sa te ajute :)

Link to comment
Share on other sites

Am comandat de la Thomann o chitara Ibanez in decembrie. A venit cu o oarecare intarziere din cauza mai multor factori care tin de hazard, dar a venit in stare perfecta si, ceea ce e cumva diferit de unele posturi similare, cu setup-ul perfect, inclusiv cu o eticheta care arata cine si in ce zile a facut ceva la chitara ( electrica, dotarile, setup-ul, inspectia finala ). Made in Indonezia.

Link to comment
Share on other sites

nu-ti recomand.... daca chitara e MADE in CHINA difera de la chitara la chitara....poate fi acelasi model si tot difera ceva la ea. ori sound-ul ori risti sa zbarnaie in acut la vreo tasta, ori se apasa greu......deci daca chitara e MADE in CHINA si nu SUA sau JAPAN e riscant s-o cumperi fara s-o testezi.

Cel mai bine e sa mergi prin magazine si sa cauti chitara care te satisface cel mai mult indiferent daca e mai ieftina.

 

Repet Chitarile chinezesti, sau romanesti daca-ti iei pe net, e ceva in gen LOTTO, poti nimerii f. buna sau proasta chiar daca sunt acelasi model.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

La 450 lei iti cumperi o chitara faina de la Hora! Nu-ti irosi banii pe chitare chinezesti. Am auzit de chinezarii cu eclise si spate din plastic placat cu furnir...eu zic ca nu merita sa risti. In plus, modelele mai scumpe de la Hora sunt facute mai bine.

 

Uita-te pe site la Gewa sau Thomann sa vezi cate chitare de Hora sunt! Si-s mai scumpe decat ce vrei sa cumperi tu.

Link to comment
Share on other sites

La faza cu Hora sunt complet de acord. Am o Hora Student N (clasica 4/4) din 2004 suna si arata foarte tare plus ca dai dovada si de patriotism :))

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea, cumparatul de pe Internet e o varianta pentru orice altceva in afara de chitara. Efecte, power atenuator, sistem tremolo - poti sa comanzi cam orice, avand doar grija sa ajunga intregi sau sa nu ti se fure banii de pe card.

 

Chitara insa trebuie s-o asculti cu urechile tale, sa vezi cum o simti "la mana", daca iti place distanta, grosimea grifului etc.

 

Daca esti incepator, normal, e mult mai greu sa-ti dai seama de toate micile probleme cu care te-ai putea confrunta, cu atat mai mult sa stii exact ce vrei de la chitara ta. De accea recomand sa incepi cu una mai ieftina, dar cu care sa te simti confortabil si de al carei sunet sa te "indragostesti la prima auditie" pe viu. Spor!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Roman Pollack

Sa inteleg ca Mc music are cea mai buna reputatie?

 

Si apropo, care e cea mai bine privita acustica in zona celor 250 de RON?

Edited by Roman Pollack
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.