www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Copiile Marilor Firme De Chitare


Guest Dam
 Share

Recommended Posts

O sa incep cu o salutare calduroasa , pt ca este o iarna crancena! :)

 

Acum sa trecem la lucruri serioase.Ce parere aveti despre copiile marilor firme de chitare gen GIbson -copie Harley benton si Fender - squier. Am vazut pe site-ul urmator www.thoman.de cateva chitare gen http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm     si multe altele care arata foarte bine insa nu vreau sa ma las pacalit de aparente.Desigur nu pot proba chitara asa ca va intreb pe voi , cei care ati incercat o chitara de genul asta sau stiti diverse detalii despre ele.Ar fi indicat sa cumpar o chitara gen Harley Benton cum este cea de mai sus ? Sau aleg o chitara gen Epiphone (se incadreaza in bugetul meu) care este desigur o "muscatura" din firma Gibson insa care este laudata de majoritatea magazinelor si persoanelor care o detin.Multumesc anticipat :) KR

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
O sa incep cu o salutare calduroasa , pt ca este o iarna crancena! :)

 

Acum sa trecem la lucruri serioase.Ce parere aveti despre copiile marilor firme de chitare gen GIbson -copie Harley benton si Fender - squier. Am vazut pe site-ul urmator www.thoman.de cateva chitare gen http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm     si multe altele care arata foarte bine insa nu vreau sa ma las pacalit de aparente.Desigur nu pot proba chitara asa ca va intreb pe voi , cei care ati incercat o chitara de genul asta sau stiti diverse detalii despre ele.Ar fi indicat sa cumpar o chitara gen Harley Benton cum este cea de mai sus ? Sau aleg o chitara gen Epiphone (se incadreaza in bugetul meu) care este desigur o "muscatura" din firma Gibson insa care este laudata de majoritatea magazinelor si persoanelor care o detin.Multumesc anticipat :) KR

 

Pacat ca firmele astea care copiaza chitari faimoase copiaza doar forma si aspectul, dar nu si partea electronica ori tipul de lemn din care este facut corpul. O chitara Ephiphone va fi intotdeauna mai buna ca o chitara Harley Benton, parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot spune ca sunt chiar bune chitarele Harley Benton, dar poate ai sansa sa prinzi o chitara chiar buna.

Eu am o chitara Harley Benton Flying V -> http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbr10bk_egitarre.htm

Are si sample acolo.

Chitara suna bine pentru un incepator si nu numai :)

Eu unul sunt multumit de chitara, dar daca poti sa iti iei un Ephipone Lp, atunci i-al pe ala ca eu cred ca e mai bun decat copia de Lp de la Harley Benton.

 

My 2 cents :)

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Si inca o intrebare mai am : Ce are Epiphone Les Paul Special-GT si nu are Epiphone Les Paul Special II ? prima este mai scumpa.Exista vreo diferenta pe partea tehnica ? Care este mai buna ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am un harley benton 400 bkl, copie les paul, si nu e chiar nasoala. 

 

Lemnul e de arin, deci bunicel, finish-ul ireprosabil, vopseaua nu se ia nici cu dalta, strap-urile sunt solide

 

Partea nasoala este electronica, adica dozele naspa si pot-urile "lesinate".Totusi, pe clean se aude acceptabil, pentru chestii mai blues-ish. Zilele astea inlocuiesc dozele cu unele de epiphone g-400 (mersi rgc), sa vad daca e vreo diferenta majora.

Hardware-ul se tine bine, desi cheitele cam dezacordeaza. Chitara am luat-o la mana a doua, si nu a fost cantata aproape deloc. Setup-ul era din fabrica, adica deloc :) , dar nu-i bai. O alta chestie care ma cam deranjeaza este jack-ul, care nu e fixat prea bine, dar n-am avut probleme cu el inca.

Desi griful e bolt-on, sustain-ul este destul de bun. Tastele sunt in stare foarte buna, nu exista dead spots sau chestii de genu'. Per total, e acceptabila.

Cat dai, atata face. Poate putin mai mult, in cazul asta.

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am un harley benton 400 bkl, copie les paul, si nu e chiar nasoala. 

 

Lemnul e de arin, deci bunicel, finish-ul ireprosabil, vopseaua nu se ia nici cu dalta, strap-urile sunt solide

ma nene, "lemnul e de arin", pai ce ai tu acolo e un stratocaster cu forma de les paul :) dupa parerea mea, harley benton si squier fac niste chitare sub mediocre (desi n-am cantat niciodata pe hb). epiphone made in koreea si china iarasi au unele chitare de toata jena. strategia "marilor firme" este sa iti vanda o chitara ieftina cu forma asemanatoare cu "the real deal", dar sa le proiecteze cu greseli deliberate de design, ca sa tanjesti mereu dupa fender/gibson.

copiile bune, mij, sunt alta mancare de peste.

Link to comment
Share on other sites

ma nene, "lemnul e de arin", pai ce ai tu acolo e un stratocaster cu forma de les paul :) dupa parerea mea, harley benton si squier fac niste chitare sub mediocre (desi n-am cantat niciodata pe hb). epiphone made in koreea si china iarasi au unele chitare de toata jena. strategia "marilor firme" este sa iti vanda o chitara ieftina cu forma asemanatoare cu "the real deal", dar sa le proiecteze cu greseli deliberate de design, ca sa tanjesti mereu dupa fender/gibson.

copiile bune, mij, sunt alta mancare de peste.

 

De Epiphonurile Made in Indonezia ce zici ?:)

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt cine stie ce, dar repet: cat dai, atata face. Slabe sanse sa gasesti chitari mai bune la pretul lor, cel putin la Harley Benton. Doar marca aia....Agile parca, de pe rondomusic.com face concurenta, din cate am auzit, caci au preturi incredibile. Partea nasoala e ca tipii aia trimit numai in state; din SUA pana aici, nu merita sa le cumperi, face mai mult transportul decat chitara in sine.

 

In alta ordine de idei...cu electronica noua pe un harley benton, nu mi-ar fi rusine sa ies pe o scena. 

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt cine stie ce, dar repet: cat dai, atata face. Slabe sanse sa gasesti chitari mai bune la pretul lor, cel putin la Harley Benton. Doar marca aia....Agile parca, de pe rondomusic.com face concurenta, din cate am auzit, caci au preturi incredibile. Partea nasoala e ca tipii aia trimit numai in state; din SUA pana aici, nu merita sa le cumperi, face mai mult transportul decat chitara in sine.

 

In alta ordine de idei...cu electronica noua pe un harley benton, nu mi-ar fi rusine sa ies pe o scena.

Dc sa iti fie rusine ? :) Harley Bentonu are un aspect cat de cat ca si originalele :) si majoritatea celor carora le canti nu stiu atatea de chitari :)

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt cine stie ce, dar repet: cat dai, atata face. Slabe sanse sa gasesti chitari mai bune la pretul lor, cel putin la Harley Benton. Doar marca aia....Agile parca, de pe rondomusic.com face concurenta, din cate am auzit, caci au preturi incredibile. Partea nasoala e ca tipii aia trimit numai in state; din SUA pana aici, nu merita sa le cumperi, face mai mult transportul decat chitara in sine.

 

In alta ordine de idei...cu electronica noua pe un harley benton, nu mi-ar fi rusine sa ies pe o scena. 

In alta dezordine de idei, atata timp cat nu te astepti de la ea sa sune a les paul/stratocaster e ok.

eu am doua scoaiere, unul made in china si altul in indonesia, si mi-am jurat sa nu mai cumpar chitare asiatice decat japoneze. pe astea nu le vand totusi ca mi-s dragi si vreau sa le modez, atat electrica cat si acustica. daca-mi iese planul zilele urmatoare promit sa postez multe inregistrari pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Nihilistul

Am cantat odata pe un Harley Benton si mi s-a parut sub orice critica.

 

In general, de chitarele chinezesti si indoneziene prefer sa ma feresc, chiar daca nu suna rau. Cu cele japoneze, insa, e cu totu' alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.