www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Capacelul De La Bridgeul Chitarei Acustice Sare Atunci Cand O Acordez


Guest Cãtãlin himself
 Share

Recommended Posts

Guest Cãtãlin himself

deci :) am un stagg sw201n si toate bune si frumoase pana ieri cand am vrut sa schimb corzile am inceput cu mi-ul gros am strans , am strans pânã ce a sarit capacelul de la bridge

toate capacelele se comporta asa

ce sa fac?

Edited by Cãtãlin himself
modificat titlul
Link to comment
Share on other sites

deci :) am un stagg sw201n si toate bune si frumoase pana ieri cand am vrut sa schimb corzile am inceput cu mi-ul gros am strans , am strans pânã ce a sarit capacelul de la bridge

toate capacelele se comporta asa

ce sa fac?

 

le montezi calumea data viitoare :)

tot ce trebuie sa faci e sa montezi coarda astfel incat biluta aia din capat sa fie sus de tot,lipita de topul chitarei.daca ramane spatiu intre biluta si top,atunci cand strangi coarda,aceasta o sa se ridice tot mai tare pana ce iese se acolo...

 

Bafta!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

inceraca cumva sa tii cu o mana biluta aia inauntru si cu cealalta intinde coarda.

in cel mai rau caz mai cheama pe cineva sa te ajute.

eu asa reusesc de fiecare data.

oricum bilutele alea sunt cam cea mai proasta inventie... dupa parerea mea... :)

Edited by Galfi
Link to comment
Share on other sites

"bilutele" alea au [sau ar fi trebui sa aiba, daca nu erau stagg] un sant decupat pe toata lungimea. Corzile trebuie sa intre PRIN acel sant. Also, capatul corzii trebuie sa fie la capatul santului.

 

Also 2 : Daca poti scoate "bilutele" cu mana, cauta sa cumperi alt set. Daca si pe astea le poti scoate cu mana => chitara noua, ca te costa mai mult sa schimbi bridgeul decat ai dat pe asta.

 

Edit : unde apare "bilute" citeste "capacele" [sau bridge pins, sau tamburusi]

Link to comment
Share on other sites

"bilutele" alea au [sau ar fi trebui sa aiba, daca nu erau stagg] un sant decupat pe toata lungimea. Corzile trebuie sa intre PRIN acel sant. Also, capatul corzii trebuie sa fie la capatul santului.

 

Also 2 : Daca poti scoate "bilutele" cu mana, cauta sa cumperi alt set. Daca si pe astea le poti scoate cu mana => chitara noua, ca te costa mai mult sa schimbi bridgeul decat ai dat pe asta.

 

eu cand ziceam bilute,ma refeream la alea din capatul corzii.am avut un stagg mai demult model nu prea stralucit si avea santuri pe bridge pin.

Link to comment
Share on other sites

post-6494-1263923589_thumb.jpg

 

Coarda trebuie sa stea ca in figura din stanga. Poti sa o indoi un pic, astfel incat inelul din capatul corzii sa ramana lipit de corpul chitarii, NU DE CAPATUL PIN-ului. Dup-aia poti sa tragi de ea cat vrei, ca nu mai iese decat cu lemn cu tot.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.