www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kustom Sau Orange


iledan
 Share

Recommended Posts

Deci......Intrebare: Intre un  Orange Crush 10 si KUSTOM ARROW 16 care ar fi cea mai buna alegere pentru un "beginner" intr-ale chitarii?

 

Am buget maxim 300(si ceva maruntis) de ron,daca aveti alte recomandari sunt binevenite.

 

Nu stiu daca merita mentionat dar ca si chitara eram hotarat sa imi iau ceva de genul vz99 si as vrea un sound apropiat de garage punk/grunge ceva gen

......sigur ar fi poate nevoie si de cateva pedale dar astea mai tarziu.
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca ar merita sa incerci asa ceva :) te ajuta mult difuzoru' de 12 :)

 

sincer l-am vazut si pe domnu din link dar nu stiam daca se meritau banii in plus pentru 12" si doua efecte (cu ei poate luam o husa ceva)

 

 

o sa il iau in considerare si pe asta acum...

Edited by iledan
Link to comment
Share on other sites

Cu cat folosesti mai multa distorsiune, consider ca ai nevoie de un difuzor mai mare. Aventurile mele cu difuzoare de 6,5", 8" sau chiar 10" m-au convins ca am nevoie de un difuzor mare. Problemele le observi cel mai bine cand canti in B standard sau chiar dropped A, cu foarte mult palm-mutting si reglaje joase de ton. Cand am vazut ca la volum 3/10 un dif de 8" de pe un Peavey Rage nu facea fata, m-am hotarat sa folosesc doar difuzoare de minim 12".

Link to comment
Share on other sites

Sunt si de 18'' dar hai sa lasam concursurile de gradinita gen "care are cel mai mare difuzor".

Cu cat e mai mare membrana cu atat e mai grea (deci are mai multa inertie). Asta inseamna ca poate reproduce mai greu frecvente acute.

Daca pui doua, patru sau mai multe difuzoare sa tipe acelasi lucru (i.e. sa fie in faza) practic produci o membrana "virtuala" mai mare, fara sa sacrifici raspunsul in inalte a difuzoarelor luate individual.

Asta-i una din probleme. Alta e incinta in care bagi difuzoarele. Ea nu e acolo doar ca sa sustina difuzorul, are rol foarte important in "sound". Ati crede ca pentru un difuzor mai mic e nevoie de o incinta mai mica (pentru aceleasi performante) dar nu-i chiar asa. De exemplu boxele mele "de camera" au difuzoare de 2'' dar coboara decent pana la 50Hz, pentru ca sunt in incinte marisoare si destul de complexe.

Ce trebuie retinut: boala combo-urilor mici e difuzorul mic, in incinta mica (doamne fereste sa fie si open-back). E un compromis intre sunet si portabilitate si pret.

Link to comment
Share on other sites

+1 pentru sfatul lui Fiveseven

Decat un combo cu dif sub 8 toli mai bine iei un Vox AMplug si te asculti la casti sau il amplifici printru-un PA/mixer/sistem audio /whatever. Fara 30W la repetitii cu trupa nu prea ai ce sa cauti, iar pentru acasa cu puterea aia starnesti rascoala printre vecini. Am un openback cu dif de 5 toli si crede-ma ca expresia SUNET DE TOATA JENA are caracter laudativ, mai bine bag pedala printr-un sistem 2.1 de calculator si am un sunet mai bun de 10 ori. Cand oi ajunge acasa scot ampul din el si il montez intr-o incinta cu dif de 12 construita de mine, asa nu mai stau sa caut pe unde au disparut frecventele joase :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.