www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton


Guest bestevil
 Share

Recommended Posts

Daca o sa ai nevoie, o sa-ti iei ceva mai bun in viitor. Pentru zdranganit aiurea prin casa, e decent. Pentru repetitii cu o trupa, inregistrari, live-uri, categoric NU !!!

 

 

Ti-as recomanda mai degraba o Hora Iris Solo, modelul standard. Arata la fel ca HB-ul ala, tot copie de Strat. Costa 350-400 ron. Are nevoie de un setup si gata. Si tremolo-ul dezacordeaza mai putin decat la alte chitari, electronica e ok. Cu amp-ul, vezi tu mai incolo, oricum ala din set e aiurea.

 

Mai mult ca sigur o sa apara careva aici si o sa-ti recomande Squier, sau Ibanez-uri. Decizia o iei tu, eu am spus ce parere am. Mult noroc!

Link to comment
Share on other sites

Guest bestevil
Daca o sa ai nevoie, o sa-ti iei ceva mai bun in viitor. Pentru zdranganit aiurea prin casa, e decent. Pentru repetitii cu o trupa, inregistrari, live-uri, categoric NU !!!

 

 

Ti-as recomanda mai degraba o Hora Iris Solo, modelul standard. Arata la fel ca HB-ul ala, tot copie de Strat. Costa 350-400 ron. Are nevoie de un setup si gata. Si tremolo-ul dezacordeaza mai putin decat la alte chitari, electronica e ok. Cu amp-ul, vezi tu mai incolo, oricum ala din set e aiurea.

 

Mai mult ca sigur o sa apara careva aici si o sa-ti recomande Squier, sau Ibanez-uri. Decizia o iei tu, eu am spus ce parere am. Mult noroc!

 

 

Gasisem hora iris solo la 350 dar s-au vandut toate si nu mai aduc..cred ca o sa imi iau totusi un Squier.

Mersi de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Guest bestevil
Eu as alege Hora in locul tau, lemnul e genial, restul se poate regla sau chiar schimba mai incolo. Diferenta dintre Hora Iris Solo si Squier bullet e... pai... nu prea e, doar lemnul, care ar fi un plus pentru Hora.

 

Din ce oras esti?

 

Eu sunt din Brasov si nu am mai gasit hora pe aici..am cautat toata saptamana. In schimb am gasit asta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=489

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu draugr...nu fa greseala sa cumperi Harley Benton. Am cantat pe un model EXACT ca si acela din link si m-a scarbit. Un Squier Bullet este o chitara decenta si apropiat de pretul acestei chitari.

Stau si ma gandesc sa cred ce spui tu acolo ?

 

Nu sunt chiar rele...acum o saptamana am cantat pe un strat Harley Benton numai ca avea configuratia SSS si era in culoarea sunburst. Suna chiar binisor.

 

quote luat de la topicul Poze cu chitarele noastre -> http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3&st=2490

 

Acum nu mai stiu ce sa cred...is bune sau nu dupa cum spui tu Balu...

Si nu spun asta fiindca si eu am o chitara Harley Benton, fiindca eu sunt multumit de ea, si suna bine, si pentru repetitii si scena [da am cantat cu ea pe scena :)].

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te la o chitara de la JSH distribuita de instrumade/muzikia . Are doze Wilkinson O poti lua sub 900 de lei. Intra pe site-ul JSH si o sa vezi si exemple video. Sunt reusite si la un raport pret/calitate excelent. Eu mi-am luat un VS6 CG tip SG si sunt super multumit. Ca incepator (in cazul meu) e important sa inveti pe o chitara care suna bine altfel pierzi din entuziasm ... Ca scule poti incerca softuri de chitara sau o scula gen "Digitech" pentru inceput..

Link to comment
Share on other sites

Stau si ma gandesc sa cred ce spui tu acolo ?

 

 

 

quote luat de la topicul Poze cu chitarele noastre -> http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3&st=2490

 

Acum nu mai stiu ce sa cred...is bune sau nu dupa cum spui tu Balu...

Si nu spun asta fiindca si eu am o chitara Harley Benton, fiindca eu sunt multumit de ea, si suna bine, si pentru repetitii si scena [da am cantat cu ea pe scena :) ].

 

Uitate putin la data si te rog nu ma intelege gresit. Intre timp am incercat chitari mai bune...squier affinity, 2 ibanezuri, un Guvnor cu EMG, toate in forma de strat ca si Harley Bentonul. Comparand Harley Bentonu cu astealalte...trebuie sa spun ca suna cam naspa comparativ cu celelalte chitari pe ce am cantat. Al tau este in V...probabil suna mai bine...probabil ai schimbat dozele...nush da stratul comparativ cu altele...suna :) .

Link to comment
Share on other sites

Uitate putin la data si te rog nu ma intelege gresit. Intre timp am incercat chitari mai bune...squier affinity, 2 ibanezuri, un Guvnor cu EMG, toate in forma de strat ca si Harley Bentonul. Comparand Harley Bentonu cu astealalte...trebuie sa spun ca suna cam naspa comparativ cu celelalte chitari pe ce am cantat. Al tau este in V...probabil suna mai bine...probabil ai schimbat dozele...nush da stratul comparativ cu altele...suna :) .

 

Chitarele Harley Benton nu sunt asa de slabe precum se spune, normal ca nu suna ca o chitara de 1000 de ron dar suna si alea, si sunt numa bune pentru orice, doar sa le setez tu calumea si iti suna, si cu dozele din stock :)

 

LE: setezi am vrut sa scriu :)

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Un amplificator cu difuzor de 5 toli nu va suna bine in veci, momentan e sub biroul PC-ului pe post de preamplificator pentru line-in la calculator (macar iesire de casti are!). Nici macar pe clean nu ai un pic de joase, iar inaltele zgarie pe creier. Amplificatorul propriu zis poate fi decent (partea de clean) pus pe o incinta cu un difuzor macar de 10 inch, distorsion-ul tot bormasina ramane (vorbesc de lestul pe care mi l-au pus in pack-ul Jack&Danny care l-am luat, la aceiasi bani orice pack are acelasi amp de 2 bani, no doubt). Am mai zis, chitara mea bagata prin pedala (digiRP55) si printr-un sistem 2.1 de calculator suna de 10 ori mai bine (subwooferul in incinta bass-reflex e gandit sa scoata ceva basi, nu sa-i ascunda).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.