www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor


Guest robert.m193
 Share

Recommended Posts

Cred ca ar fi bine sa spui ce cel putin gen de muzica vrei sa canti.

 

Cred ca o sa te ajute link-urile urmatoare:

http://reviews.harmony-central.com/reviews...+Overdrive/10/1

http://reviews.harmony-central.com/reviews.../Boss/MD-2/10/1

 

Citeste atent fiecare review (sau cat poti tu din ele), eventual cauta alea scrise de oameni cu chitari si amplifuri asemanatoare cu ce ai tu, respectiv formatii ale caror melodii suna bine cu pedalele respective. Notele nu sunt intotdeauna relevante.

 

Eu personal nu am avut experienta cu pedalele astea, pot sa spun doar ca Boss imi plac cel mai mult la design (switching, battery change), iar HardWire au true bypass, velcro inclus in pachet (sa il atasezi la pedalboard), o banda fosforescenta, si se poate lipi pe pedala sa o vezi in intuneric, plus o chestie de guma care se poate pune peste potentiometre sa nu se modifice setarile cand transpotrti pedala.

 

A, si daca poti cel mai bine e sa mergi la magazin sa le compari.

Link to comment
Share on other sites

Robert,

Daca o suta de oameni iti spun ca le place sa consume fecale inseamna ca o sa iti placa si tie? Fii sigur ca sunt mai mult de o suta pe lumea asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Coprophilia

Tot ce poti afla din experienta altora sunt probleme obiective precum greseli de design (de ergonomie sau mai rau) si de fabricatie (bad quality control mai exact).

Desigur daca ei au avut astfel de probleme nu inseamna ca le vei avea si tu. De obicei oamenii mai rar investesc putin timp si brain power sa laude un produs pentru ca face exact ce trebuie. Daca se strica in schimb sunt mai motivati oamenii, fac pana la urma un serviciu social.

 

Deci du-te cu chitara ta si amplificatorul tau sau ce alt echipament ai, sau macar ceva similar, si probeaza-le. Ar fi mai logic sa le poti imprumuta decat sa duci muntele la Mahomed dar de multe ori nu exista optiunea asta.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Sfatul meu :

Axeaza-te pe sound. Nu da atat de multa atentie design-ului sau altor lucruri care par interesante. Cum a zis si "FiveSeveN", probeaza-le si apoi o sa poti sa tragi o concluzie. Trebuie sa sune nu sa arate bine ca nu faci poze cu ele :) . Incearca sa eviti prezentariile facute de companiile de care sunt produse sculele respective. Ei o sa-ti spuna ca sunt perfecte orice ar fi si toate suna bine dar nu ai garantia ca ele sunt cele cu care e facuta prezentarea si daca sunt nu cred ca ai amplificatoarele si chitariile pe care e facuta.

Personal prefer Boss insa modelul MD-2 (pe care l-am incercat) lasa un pic de de dorit iar de Hardwire nu stiu decat ca sunt facute de Digitech despre care (tot din incercate) am o parere destul de proasta. Incearca un AMT. Sincer chiar suna. Sau daca poti sa pui mai multi bani un Vox Bulldog ar fi foarte bun (garantez).

 

Oricum ideea e sa asculti foarte bine tot ce incerci si sa te gandesti bine. Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Uite eu intamplator am proba un MD-2 si nu mi-a placut, mi s-a parut ca are un ton de procesor. Valve Distortion il am pe pedalboard si mi se pare genial, are o distorsiune foarte muzicala si o poti folosi cu succes cam pentru toate nivelele de gain, de la boost, la classic rock si pana la heavy metal, sau alte soiuri de metal. Vox Bulldog Distortion am avut si nu mi-a placut mai deloc, in ciuda lampii dinauntru si al pretului destul de mare am gasit efecte pe tranzistor care sunau mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.