www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Classic Vibe Reloaded


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Stiu ca multi o sa imi sara in cap ca deschid un topic despre Squier, dar sper ca vor fi unii care vor aprecia informatiile si eventual le vor completa.

 

La ora actuala seria Classic Vibe a celor de la Squier contine 2 modele de Straocaster, 3 modele Telecaster (2 acum au fost anuntate pe site probabil vor aparea pe piata dupa NAMM 2010) si un Duo Sonic. Seria are si modele de basi (am probat un Precision 60 si e excelent). Lucrate si finisate extrem de atent, as spune mult mai bine decat multe Fender, suna extraordinar de bine, mai ales pentru cat costa, griful foarte comod si foarte atent tastat, corpul are o rezonanta foarte buna, cheile tin foarte bine acordajul, tremolo-ul functioneaza foarte bine, iar dozele suna excelent. Singurul minus (la stratocastere) ar fi sustain block-ul tremoloului care este dintr-un aliaj in care predomina zincul si potentiometrii mai mici fata de cei din stratocasterele americane. Incerc sa fac o scurta prezentare a fiecarui model:

 

Classic Vibe Stratocaster® ‘50s: corp alder din 2 sau 3 bucati, grif maple cu 21 taste finish polyester destul de gros, doze alnico 3 (umbla vorba ca ar fi Tonerider Surfari TRS5), chei vintage style. Culori: 2 tone Sunburst cu pickguard alb dintr-o bucata, Lake Placid Blue cu pickguard alb si Olympic White cu pickguard metalic auriu (cred ca e aluminiu anodizat).

Classic Vibe Stratocaster® ‘60s: corp alder din 2 sau 3 bucati, grif maple cu 21 taste si tastiera din rosewood (palisandru), doze alnico 5 (umbla vorba ca ar fi Tonerider Classic Blues TRS3), chei vintage style. Culori: 3 tone Sunburst cu pickguard tortoise shell, si Candy Apple Red cu pickguard mint green.

 

Simon Neil Stratocaster®: corp alder din 2 sau 3 bucati, grif maple cu 21 taste si tastiera din rosewood (palisandru), doze alnico 3 si 5 (umbla vorba ca ar fi Tonerider Pure Vintage TRS1), chei vintage style. Culori: Fiesta Red cu pickguard mint green. Acest model nu este incadrat de Squier in seria Classic Vibe, ci in seria Artist, dar datorita constructiei similare si echiparii identice poate fi pus ca o alternativa la Classic Vibe Stratocaster 60 prin care se diferentiaza practic prin alt set de doze, culoarea specifica si semnatura lui Simon Neil pe headstock. Dozele sunt ceva mai slabe ca putere si mai vintage ca sound.

 

Classic Vibe Duo-Sonic™ ‘50s: corp basswood, grif maple cu 21 taste finish polyester, doze alnico 5 (nu stiu amanunte despre doze, stiu doar ca suna ceva intre tele si strat), chei vintage style cu butoane din plastic. Culori: Desert Sand cu pickguard metalic auriu (cred ca e aluminiu anodizat).

 

Classic Vibe Telecaster® ‘50s: corp pine, grif maple cu 21 taste finish polyester, doze alnico 3 (umbla vorba ca ar fi Tonerider Hot Classics TRT2), chei vintage style. Culori: Vintage Blonde cu pickguard negru dintr-o bucata.

 

Classic Vibe Telecaster® Custom: este model nou - azi a aparut pe site-ul Squire, corp alder, grif maple si tastiera din rosewood (palisandru), doze alnico 5 (prin extrapolare pot fi Tonerider Vintage Plus TRT1), chei vintage style. Culori: 3 tone Sunburst cu pickguard mint green.

 

Classic Vibe Telecaster® Thinline: este model nou - azi a aparut pe site-ul Squire, corp mahon semi-hollow (scobit pe jumatate), grif maple cu 21 taste finish polyester, doze alnico 5 (prin extrapolare pot fi Tonerider Vintage Plus TRT1), chei vintage style. Culori: mahon natur cu pickguard alb perlat.

 

 

Eu mi-am cumparat la sfarsitul lui 2009 un strat CV50 Olympic White si a devenit repede chitara mea favorita, suna extraordinar de bine. Este foarte bine lucrata si finisata, foarte rezonanta (la rece) si foarte comoda. A venit din fabrica setata binisor (a trebuit doar sa ii reglez putin curbura grifului - treaba de 10 minute - in rest intonatia si actiunea aproape perfecte. Feelingul grifului imi place foarte mult. La un moment dat, daca fac rost de o camera foto mai buna decat cea din telefon o sa incerc sa ii fac niste poze. Astept impresii de la alti posesori. Eu deja stiu ca imi doresc Telecasterul Thinline, imi pare rau ca nu au si varianta cu 2 humbuckere.

Link to comment
Share on other sites

Classic Vibe Telecaster? Custom: este model nou - azi a aparut pe site-ul Squire, corp alder, grif maple si tastiera din rosewood (palisandru), doze alnico 5 (prin extrapolare pot fi Tonerider Vintage Plus TRT1), chei vintage style. Culori: 3 tone Sunburst cu pickguard mint green.

uaaaa!

 

seria classic vibe a fost o miscare geniala pe timp de criza a celor de la fender,miscare care trebuiau s-o faca de mai demult.Au facut un lucru foarte inteligent oferind aceasta gama de raport calitate/pret excelent in primul rand ca acum vanzarile chitarelor cu sigla "fender" pe stock a scazut dramatic....cati mai dau atatia bani pe un fender highway s. sau un gibson pe criza asta.In al doilea rand Squier trebuia sa contraatace o data si-o data concurentul direct Epiphone cu ceva de calitate la pret bomba dupa ce mult timp Epiphone a capatat mult mai mult respect si prestigiu datorita gamelor mid-level(LP std,g400,dot,etc.).Interesant e ca in 2008 cand a aparut CV in state la 350$/buc, fender standard-urile mexicane au sarit de la 350$ la 450$ desi erau inferioare.Astfel au ridicat si pragul de pret /blazonul chitarelor fender.

Eu mi-am cumparat la sfarsitul lui 2009 un strat CV50 Olympic White si a devenit repede chitara mea favorita, suna extraordinar de bine. Este foarte bine lucrata si finisata, foarte rezonanta (la rece) si foarte comoda. A venit din fabrica setata binisor (a trebuit doar sa ii reglez putin curbura grifului - treaba de 10 minute - in rest intonatia si actiunea aproape perfecte. Feelingul grifului imi place foarte mult

aceeasi treaba si la a mea ,griful era un pic cam prea drept si avea ceva buzz.A fost suficienta o rotatie de cam 100 de grade a truss rodului la stanga si acum are actiunea ca la carte si fara buzz.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit eu se incearca reeditarea modelelor produse in Japonia in perioada 82-84 sub seriile JV si SQ, modele foarte reusite dupa parerea mea.As fi curios sa incerc aceste noi modele, desi ma indoiesc ca ating standardul vechilor japoneze.

Pentru cei interesati: http://www.21frets.com/

Link to comment
Share on other sites

Ontopic : Classic Vibe Telecaster 50's este fara discutie cea mai buna chitara ieftina pe care am pus eu mana.

 

Mi-as lua unul din aqsta. Singurul lucru cu care nu ma impac este corpul din "pine"... Adica din pin, brad?

Am senzatia ca este un corp cam fara viitor, supus deformarii datorita mediului si imbatranirii mult mai mult deca alte esente "clasice" pentru corp de tele (alder, ash).

 

Nu stiu cum rezoneaza dar presupun ca este ok.

Link to comment
Share on other sites

Mi-as lua unul din aqsta. Singurul lucru cu care nu ma impac este corpul din "pine"... Adica din pin, brad?

Am senzatia ca este un corp cam fara viitor, supus deformarii datorita mediului si imbatranirii mult mai mult deca alte esente "clasice" pentru corp de tele (alder, ash).

 

Nu stiu cum rezoneaza dar presupun ca este ok.

 

N-are viitor , are doar trecut :) . Primele chitare Fender erau facute din pin si ulterior s-a trecut la frasin . Rezistenta mecanica a pinului intr-adevar nu este grozava .

 

in alta ordine de idei , un topic binevenit :) .

Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru cu care nu ma impac este corpul din "pine"... Adica din pin, brad?

si eu,dar noul CV tele Custom care e din alder e foarte ispititor...cred ca va fi una din cele mai apreciate chitare ale anului 2010.

 

clipuri care mi-au placut:

 

CV tele vs US fender std tele

 

cv50's & cv60's

 

cv60's strat-SRV

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.