www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


hihi
 Share

Recommended Posts

Bah, am nevoie de ajutor :).

Mai demult, am scapat chitara pe jos (pm), si de atunci, coarda si, pe tastele 2-3-4-5 bazaie :). Ce am observat eu acum, este ca si celelalte corzi, usor usor incep sa bazaie si ele, tot cam prin zona aia.

Daca ma poate ajuta cineva cu experienta (ca nu vreau sa incerc singur), dau 100.000 :)

Chiar am nevoie de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu pot sa fac o poza. dar, inclinat nu in sensul de dezlipit, in sensul de miscat un pic. am pus o poza. nu e cu chitara mea, dar alta mai buna nu am gasitt sa-ti explic pe ea.

in zona cand griful intra in contact cu masca, la o chitara normala, se vede clar ca sunt paralele (fretboard-ul cu masca)

la mine, nu sunt paralele (si inainte erau). la mine e mai inclinat catre dreapta.

post-20-1111256911_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pei da. dar pe cine ? recomanzi pe cineva :). ca m-as duce cu ea undeva, dar nu stiu unde. felix a zis ca la zapada nu e o idee prea buna. pe altcineva care sa fie asea mai mester nu stiu, si la mosu nu ma mai duc.

mah, nu se misca griful. problema asta a aparut acum 1-2 luni, dar nu prea am dat importanta, pentru ca nu bazaiau decat 4 note de pe coarda si. dar acum, bazaitul parca a ajuns si pe celalte corzi (mi, sol, re la)

Link to comment
Share on other sites

apuca de captul grifului (unde sunt cheitele) si incearca sa tragi de el...spre interior(spre tine) sau spre exterior.....si daca se elimina bazaitul asa , e de la cheite...mai incearca sa strangi suruburile...eu asa am patit cu a mea....dar nu cred ca se stramba griful de la o cazatura(depinde de ce maniera e :) ), la cate cazaturi a luat pana acum trebuia sa fie craca de copac

 

se mai poate sa atinga corzile(tot in capat la cheite) , unde se termina griful, chestia aia alba prin care trec corzile inainte sa ajunga in cheite, e posibil sa sa se fi ciupit aia si sa atinga griful...

 

altfel nu stiu cum sa te ajut...intreaba si tu pe la muzica daca repara vreunu chitari(dar daca e cred ca o sa ceara cam mult), parca era uratul ala din stanga de tot...nu stiu daca s-au schimbat, vezi si tu :)

Link to comment
Share on other sites

btw, mai am o nelamurire

atunci cand fac palm-mute repde (de ex paranoid sau wicker man), se intampla sa dau cu pana in doza in mijloc. si chestia asta e enervanta. daca las dozele mai jos (sau doza din mijloc), se poate cumva sa nu se mai auda bine, adica sa nu preaia sunetul calumea ? dozele nu-s cine stie ce.

Link to comment
Share on other sites

Dozele sunt reglabile pe inaltime tocmai din cauza ca afecteaza sunetul. In principiu e bine sa gasesti un compromis. Faptul ca atingi doza nu e mare lucru, dar daca te deranjeaza la cantat nu e bine. Incearca sa iti deplasezi mana astfel incat pana sa vina intre doze. Poti incerca s-o dai mai jos si sa vezi singur diferenta de sunet si daca e acceptabila. Incearca de asemenea cand canti sa nu infigi pana prea tare intre corzi din cauza ca-ti ia din mobilitate.

Link to comment
Share on other sites

bah, totusi, tin sa cred ca nu e de la grif. m-am uitat mai atent la el, si nu pare stramb, decat faza aia ca este un pic de tot inclinat, dar ma rog.

cred ca e de la fretul al 2-lea.

am mai ridicat corzile si de la pragus, si acum, nu mai bazaie decat fretul 2 (pe mi, si, sol, la). atat, doar pe astea 4 corzi. apropo, am o intrebare. sa fie oare de la pragus, ca azi l-am scos (ca nu era lipit) si avea o forma cam ciudata. se gasesc de vanzare ? ca eu n-am vazut

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.