www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Upgrade Chitara Electrica-doresc Sfaturi


gabi_macsim
 Share

Recommended Posts

Am primit cadou zilele trecute un pachet STAGG E SURF BK/SB (stiu ca nu e prea grozava, dar pentru un incepator ca mine e suficient) si m-ar interesa mai multe lucruri :

1. Ii pot face un upgrade ? ( ma refer la doze; adica ii pot pune niste doze fender de exemplu ?)

2. Ce procesor mi-ar trebui pentru un incepator, daca as dori de exemplu si un distors, un echo, un delay, un chorus, etc. (cat mai multe) ?

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

Da. ii poti schimba dozele doar ca trebui sa duci chitara la unu care se pricepe sa puna dozele.

nu inteleg pt ce iti trebui atatea ... tinand cont ca esti incepator, dar iti poti lua un boss me20 sau boss me50 sau boss me70, sau boss gt10 :)

Link to comment
Share on other sites

-normal ca poti sa ii faci upgrade, ai putea sa ii pui doze fender dar nu cred ca ai observa o diferenta mare in sunet, depinde de ce stil vrei sa canti(metal-diferenta mica, rock-diferenta usor sesizabila, blues-diferenta sesizabila)..

 

-procesoare sunt pe toate drumurile.. uita-te la sectiunea "recenzii de scule" aici si sigur gasesti unu bun.

Link to comment
Share on other sites

Am primit cadou zilele trecute un pachet STAGG E SURF BK/SB (stiu ca nu e prea grozava, dar pentru un incepator ca mine e suficient) si m-ar interesa mai multe lucruri :

1. Ii pot face un upgrade ? ( ma refer la doze; adica ii pot pune niste doze fender de exemplu ?)

2. Ce procesor mi-ar trebui pentru un incepator, daca as dori de exemplu si un distors, un echo, un delay, un chorus, etc. (cat mai multe) ?

Va multumesc !

 

Chitara este buna asa cum este ea din fabrica , cine ti-a bagat in cap ca trebuie "upgradata"?

 

Daca vei dori o chitara mai performanta sau mai de marca vei cumpara una cand o sa stii ce vrei de fapt.

Link to comment
Share on other sites

Am primit cadou zilele trecute un pachet STAGG E SURF BK/SB (stiu ca nu e prea grozava, dar pentru un incepator ca mine e suficient) si m-ar interesa mai multe lucruri :

1. Ii pot face un upgrade ? ( ma refer la doze; adica ii pot pune niste doze fender de exemplu ?)

2. Ce procesor mi-ar trebui pentru un incepator, daca as dori de exemplu si un distors, un echo, un delay, un chorus, etc. (cat mai multe) ?

Va multumesc !

 

 

Un procesor relativ ieftin si destul de bun pt. pretul sau este Korg AX3G, il gasesti si second hand cam la 1,5 mil .Acuma depinde si de chitara daca suna prost va suna tot asa si cu procesor .

Link to comment
Share on other sites

Daca esti incepator lasa chitara asha cum este, invatza pe ea si cand vei trece la alt nivel si vei sti ce anume vrei sa cantzi, atunci vei schimba dozele sau vei cumpara alta mai buna. Sunt cateva procesoare bunicele si ieftine numai bine pentru tine, la care potzi pune si casti ca sa te potzi auzi, potzi gasi chiar aici pe forum la sectziunea mica publicitate. Sfatul meu este sa nu te grabesti sa arunci banii, intai invata sa canti cat de cat si dupa in timp vei stie exact ce vrei in domeniul asta, intre timp vei avea posibilitatea sa te si documentezi mai bine, numai bine si un An Nou plin de satisfactzie si bucurie.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca eu cant de cativa ani, dar pe chitara rece si chestii gen :Clapton, Metallica(Nothing else matters), Bach, Fernando Sor etc. Am cativa ani in spate de zdranganit, dar nu ma pot considera decat incepator. Deci daca as dori sa merg pe blues, ar fi de folos niste doze mai bunicele. Raman insa deocamdata pe asta si in timp cred ca voi lua inca una mai tare. Multumesc oricum pt sfaturi, tuturor ! Sarbatori fericite !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ideea e ca eu cant de cativa ani, dar pe chitara rece si chestii gen :Clapton, Metallica(Nothing else matters), Bach, Fernando Sor etc. Am cativa ani in spate de zdranganit, dar nu ma pot considera decat incepator. Deci daca as dori sa merg pe blues, ar fi de folos niste doze mai bunicele. Raman insa deocamdata pe asta si in timp cred ca voi lua inca una mai tare. Multumesc oricum pt sfaturi, tuturor ! Sarbatori fericite !

 

A murit mosu'? Daca da, R.I.P, facea parte din viata noastra, a celor cu putini bani care isi mai modificau si ei cate o chitara sau incercau sa repare singuri cate ceva pe la ea.

Stiu ca ultima data cand am mers la ProMuzica, nevasta-sa nu a vrut sa imi deschida, m-a intrebat de la etaj ce vreau :) .

Link to comment
Share on other sites

A murit mosu'? Daca da, R.I.P, facea parte din viata noastra, a celor cu putini bani care isi mai modificau si ei cate o chitara sau incercau sa repare singuri cate ceva pe la ea.

Stiu ca ultima data cand am mers la ProMuzica, nevasta-sa nu a vrut sa imi deschida, m-a intrebat de la etaj ce vreau :) .

 

Ai vazut ce-am ghicit ca se vor gasi si "destepti" care sa-mi dea replici de genul asta ? Previzibil ! Intotdeauna se vor gasi niste Duane Allman in mizerie care stiu cateva acorduri si care sa dea "sfaturi" utile de genul celor de mai sus. Numai bine si sa ma chemi la primul concert !

Link to comment
Share on other sites

Ai vazut ce-am ghicit ca se vor gasi si "destepti" care sa-mi dea replici de genul asta ? Previzibil ! Intotdeauna se vor gasi niste Duane Allman in mizerie care stiu cateva acorduri si care sa dea "sfaturi" utile de genul celor de mai sus. Numai bine si sa ma chemi la primul concert !

 

Asta e prima data cand cand fac chestia asta pe forum, dar nu se mai poate, am o intrebatre: ESTI NESIMTIT?

Nu intelegi ca am gresit topicul? Nu aveam nici o treaba cu tine, daca vezi era ora 1.00 AM cand am postat, si.........AM GRESIT TOPICUL IN CARE AM VRUT SA SCRIU, aici trebuia sa scriu: ''Homemade Guitar, teisco del rey''

Sa invatati sa va mai abtineti de la comentarii de oameni importanti, bine ca esti tu Clapton cu 5 maini si 20 de degete, daca aveai ceva de spus imi spuneai pe privat, si bine ca esti tu destept, te astept oricand sa imi demonstrezi asta.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Am primit cadou zilele trecute un pachet STAGG E SURF BK/SB (stiu ca nu e prea grozava, dar pentru un incepator ca mine e suficient) si m-ar interesa mai multe lucruri :

1. Ii pot face un upgrade ? ( ma refer la doze; adica ii pot pune niste doze fender de exemplu ?)

2. Ce procesor mi-ar trebui pentru un incepator, daca as dori de exemplu si un distors, un echo, un delay, un chorus, etc. (cat mai multe) ?

Va multumesc !

Poti s-o vopsesti in dungi sau in patratele .Dar poti sa lipesti si tot felu de reclame pe ea sau ziare , am vazut o chiotara tapetata cu ziare arata super.

 

Apoi poti sa-i tai headstock-ul si sa-i pui mecanisme de acordaj dupa bridge asa va fi mai scurta .

 

Scoti dozele si torni plastic polimerizant in gauri si cumperi o doza de acustica ce o montezi unde vrei tu .

 

Dar poti sa-i dai gauri din lateral si introduci in ele LED-uri RGB care alimentate cu 4V se aprind aleator si arata interesant.

 

Poti sa pui si doza de 380 V la care cuplezi un polizor si faci scantei ca si la concertele trupei "Sistem"

 

Daca montezi niste roti de la patine poti s-o folosesti ca si skateboard , faci o intrare pe scena de sta mata-n coada dupa care o ridici si canti in viteza a 5-a.

 

In headstock poti sa-i montezi unul sau mai multe tuburi de metal ptr artificii/foc bengalez etc...

 

Ca procesor ca sa fie cat mai multe cumpara-ti 13 bucati GT10 daca nu-i destul mai poti cumpara si un sintetizator sau doua analog si MIDI tot BOSS sii tot ce trebuie ptr comanda de la distanta .

 

Dupa ce le ai pe toate si inveti sa le folosesti poti incepe sa inveti sa canti la chitara daca mai are rost .

Link to comment
Share on other sites

salut, am avut si eu un stagg copie prs am cumparat-o acum vreo 3 ani, 12 mil la muzica pe vremea aia, stiu mai puneam 2 3 mil si imi luam o chitara buna problema nu era la doze, dozele erau bune mai ales ca eram super incepator si nu mai cantasem pe electrica problema era in faptul ca era setata cu actiunea foarte inalta si daca coboram corzile fretbuzz pe tot griful tastele subtiri si joase si unele nu erau presate de tot in fretboard un reghin strat sau un squier mi sa parut super asa ca daca mam antrenat asa pe ea un an pana mi-am luat o chitara mai buna, daca chitara e setata cum iti place nu falseaza sta acordata nu are sens sa investesti in ea tot stagg ramane si in legatura cu mosul de la la promuzica traieste, e sanatos,am fost acum o sapt la magazin am gasit ce cautam ,sotia lui se ocupa de magazin deh, oameni batrani trebuie sa sti cum sa-i iei

Link to comment
Share on other sites

Poti s-o vopsesti in dungi sau in patratele .Dar poti sa lipesti si tot felu de reclame pe ea sau ziare , am vazut o chiotara tapetata cu ziare arata super.

 

Apoi poti sa-i tai headstock-ul si sa-i pui mecanisme de acordaj dupa bridge asa va fi mai scurta .

 

Scoti dozele si torni plastic polimerizant in gauri si cumperi o doza de acustica ce o montezi unde vrei tu .

 

Dar poti sa-i dai gauri din lateral si introduci in ele LED-uri RGB care alimentate cu 4V se aprind aleator si arata interesant.

 

Poti sa pui si doza de 380 V la care cuplezi un polizor si faci scantei ca si la concertele trupei "Sistem"

 

Daca montezi niste roti de la patine poti s-o folosesti ca si skateboard , faci o intrare pe scena de sta mata-n coada dupa care o ridici si canti in viteza a 5-a.

 

In headstock poti sa-i montezi unul sau mai multe tuburi de metal ptr artificii/foc bengalez etc...

 

Ca procesor ca sa fie cat mai multe cumpara-ti 13 bucati GT10 daca nu-i destul mai poti cumpara si un sintetizator sau doua analog si MIDI tot BOSS sii tot ce trebuie ptr comanda de la distanta .

 

Dupa ce le ai pe toate si inveti sa le folosesti poti incepe sa inveti sa canti la chitara daca mai are rost .

 

Doamne, dar chiar trebuie ca toti complexatii sa-si verse frustrarile pe aici ? Chiar e necesar asta ? Fratilor, exista psihologi, iar pentru cazuri mai grave, psihiatri ! Dumnezeule, nu mai ai loc de toti angoasatii pe care batranei libidinosi i-au abuzat in copilarie, oferindu-le ceea ce mai tarziu s-a dovedit a nu fi acadea ! Aveti nevoie de ajutor, copii !

Chiar trebuia sa-mi dovedesti ca esti doar un idiot acefalic ? Crezi ca nu mi-as fi dat seama si singur ? Sarmana creatura humanoida !

Link to comment
Share on other sites

Asta e prima data cand cand fac chestia asta pe forum, dar nu se mai poate, am o intrebatre: ESTI NESIMTIT?

Nu intelegi ca am gresit topicul? Nu aveam nici o treaba cu tine, daca vezi era ora 1.00 AM cand am postat, si.........AM GRESIT TOPICUL IN CARE AM VRUT SA SCRIU, aici trebuia sa scriu: ''Homemade Guitar, teisco del rey''

Sa invatati sa va mai abtineti de la comentarii de oameni importanti, bine ca esti tu Clapton cu 5 maini si 20 de degete, daca aveai ceva de spus imi spuneai pe privat, si bine ca esti tu destept, te astept oricand sa imi demonstrezi asta.

 

Regulile bunei-cuviinte cer ca atunci cand gresesti, sa-ti ceri scuze. Ti-am citit si recitit replicile si nu am gasit nici macar una. Asa ca nu imi vorbi mie de "nesimtire" si alte chestii de-astea sfinte, te rog ! Si ca sa-ti dovedesc ca EU sunt civilizat, am sa-mi cer EU scuze ca te-am jignit (cel mai destept cedeaza intotdeauna). Iar in privinta numarului de maini si de degete, exista o "mica" neconcordanta : 5 mani a cate 5 degete inseamna 25 , nu 20 de degete. Doar daca nu cumva esti nascut cativa ani dupa Cernobal si ai capatat ceva mutatii genetice.

Link to comment
Share on other sites

Karpi stie destule si s-ar putea sa ai nevoie de el cand oi da de probleme mai complicate :)...

 

Raspuns direct la prima intrebare : poti schimba o doza sau pe toate.. scoti corzile, desfaci pickguardul apoi desfaci si lipesti niste fire. Dar daca iti place cum suna si nu te omoara cu zgomotul merge si ce ai acum! Eram si eu convins ca va trebui sa-mi schimb dozele si cheile pe Roytek si inca rezist tentatiei...

 

Daca vrei blues nu ai nevoie de toate efectele de pe un procesor.. poate un tubeamp de mici dimensiuni ar fi mai potrivit. Daca nu, voxurile digitale sau altceva neorientat pe metale grele :).

Link to comment
Share on other sites

Karpi stie destule si s-ar putea sa ai nevoie de el cand oi da de probleme mai complicate :) ...

 

Raspuns direct la prima intrebare : poti schimba o doza sau pe toate.. scoti corzile, desfaci pickguardul apoi desfaci si lipesti niste fire. Dar daca iti place cum suna si nu te omoara cu zgomotul merge si ce ai acum! Eram si eu convins ca va trebui sa-mi schimb dozele si cheile pe Roytek si inca rezist tentatiei...

 

Daca vrei blues nu ai nevoie de toate efectele de pe un procesor.. poate un tubeamp de mici dimensiuni ar fi mai potrivit. Daca nu, voxurile digitale sau altceva neorientat pe metale grele :) .

 

Din pacate m-am convins ca nu are sens sa pun intrebari la locul lor pentru un incepator. Nu in Romania. E normal sa nu stiu destule chestii, dar asta nu inseamna sa fiu luat peste picior. Sunt sigur ca daca l-as intreba si eu care e diferenta dintre o suprafata Chen si o varietate ombilicala, s-ar uita ciudat la mine, dar nu l-as lua la mishto. Ma rog ! Suntem in Romania si n-ar mai trebui sa ma mire nimic. Mersi, pentru raspunsul de bun simt pe care mi l-ai dat, spre deosebire de multi altii care s-au gasit sa faca pe desteptii. Deci se poate si asa !

Link to comment
Share on other sites

Unele idei sunt foarte interesante. Aia cu ziarele e beton si dacã imi iau o chitara la care nu-mi place culoarea sigur o sã încerc. Am o singurã întrebare, cum a tratat ziarele ca sã poatã da cu lac peste?

Mai ºtiam câteva tehnici super tari de vopsit o chitara dar pe asta cu ziarele nu o ºtiam.

 

Si aia cu acoperirea dozelor ºi folosirea unei doze piezo mi s-a pãrut interesantã.

 

Astea douã chestii chiar sunt interesante pentru arta modernã. Mã bucur cã am citit postul ãsta, pãcat cã nu am timp sã fac aºa ceva. Chiar m-ar tenta sã cumpãr o chitarã ieftinã sã vãd cum iese.

 

Mi-ai deschis imaginația ºi pentru alte idei mai trãznite, merci mult. Dacã iese fac o expoziție.

 

Cred ca la Cifiriuc am vazut la in show/recital , cred ca poti lacui cu pulverizator incet straturi cat mai subtiri si lasate sa se usuce binne inainte de a sufla urmatorul strat.

 

\Dar se pot pune si poze din reviste ...

se casereaza cu aracet dupa cre se lacuieste.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate m-am convins ca nu are sens sa pun intrebari la locul lor pentru un incepator. Nu in Romania. E normal sa nu stiu destule chestii, dar asta nu inseamna sa fiu luat peste picior. Sunt sigur ca daca l-as intreba si eu care e diferenta dintre o suprafata Chen si o varietate ombilicala, s-ar uita ciudat la mine, dar nu l-as lua la mishto. Ma rog ! Suntem in Romania si n-ar mai trebui sa ma mire nimic. Mersi, pentru raspunsul de bun simt pe care mi l-ai dat, spre deosebire de multi altii care s-au gasit sa faca pe desteptii. Deci se poate si asa !

 

Gluma-i gluma .

 

Inainte de a intreba ceva pe un forum citesti tot ce gasesti in legatura cu problema ta si scapi de glume daca nu-ti plac.

Pe forumuri serioasa i-ti si sterg admini un asemenea post deoarece s-a mai discutat si explicat de cateva ori.

Nu interveneam daca nu apareau la intrebarea plina de intelepciune si raspunsuri ca atare.

 

Deci poti "upgrada" chitara numai din punct de vedere "psihic".Ti-e rusine sa apari cu o chitara ieftina atunci pui pe ea cateva zeci de grame de aur si sa zicem lipesti undeva a vedere si un timbru "Cap de bour" asa o sa "ai valoare".

Orice faci la o chitara ieftina nu o sa ajunga un instrument de clasa superioara .In orice sistem cea mai slaba veriga defineste calitatea acestuia , ca sa elimini verigile pe rand inseamna ca mai bine cumperi o chitara de calitate si precis iesi mai ieftin decat sa cumperi parti componente /subansamble.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.