www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Institute


Alex_Strat69
 Share

Recommended Posts

The Intitute of Contemporary Music Performance ( aka ICMP ) este o scoala de muzica moderna din Londra. Pana nu de mult era cunoscuta sub numele de Guitar Institute . Este echivalentul conservatoarelor noastre insa specializat pe rock , blues , funk , country , jazz etc .

 

In fiecare an ICMP ofera burse de studiu de peste 30 000 lire. In parteneriat cu multe firme importante din industria muzicala aceste burse contribuie imens la dezvoltarea muzicienilor talentati de pretutindeni . Pentru ficeare instrument se ofera o bursa integral a si una partiala pentru HIGHER DIPLOMA COURSE .

 

Bursa chitara - oferita de Yamaha si Total Guitar Magazine

 

Bursa bass - oferita de Musicman si Bass Magazine

 

Bursa tobe - oferita de Mapex, Paiste si Drummer Magazine

 

Bursa voce - oferita de Metropolis Studios

 

De asemenea de anul acesta se va lansa si o bursa in compozitie moderna , oferita de Shure si Columbia Records . Mai multe detalii veti gasi pe site in curand .

 

Higher Diploma Course dureaza 1 an , avand posibilitatea de a incepe in Aprilie sau in Octombrie

 

Eu personal am facut acest curs in urma cu 3 ani . M-am reintors in UK iar acum sunt inscris pentru Degree . Ce va pot spune este ca dupa un an mi s-a schimbat radical viziunea despre muzica iar asta nu doar din punct de vedere chitaristic . In primul rand pedagogia este total diferita de ce suntem noi obisnuiti atmosfera fiind foarte degajata . Aveti ocazia sa studiati cu unii din cei mai tari instrumentisti din UK ( de ex Martin Goulding , Dario Cortesse , Lee Hodgson , Gianluca Corona etc scriu articole pentru Total Guitar , Guitar Magazine sau se ocupa de concursuri precum Guitar Idol ).

 

Pentru mai multe informatii puteti intra pe site-ul scolii http://www.icmp.co.uk sau ma puteti contacta aici sau pe PM iar pentru cei interesati va pot pune in legatura cu un Admission Advisor de la scoala care va poate da personal toate detaliile de cum puteti aplica .

 

Rock On !

Link to comment
Share on other sites

Super, chesti de gen trebuiesc puse aici, experiente personale ca sa nu credem ca sunt numai povesti pe internet, nu doar copy paste-uri de la articole banale ca s-a despartzit unu de altul, sau ca s-a reinventat coada la cireasha de cate un coleg de-al nostru de forum. Asta chiar este o informatie utila pentru tinerii pasionati de muzica si de instrumente. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai prima etapa ar fi sa luati legatura cu un admission advisor . Aveti nevoie sa faceti un demo video cd in care veti avea de aratat mai multe chestii : notiuni de teorie , citire , niste acorduri , de cantat un 12 bar blues , panatie pe o coarda , in general chestii destul de simple . Pentru a aplica pt bursa se face inca un cd unde va trebui sa se cante mai multe genuri , improvizatie etc.

 

Primii 8 vor fi chemati in UK pentru o proba la fata locului .

Link to comment
Share on other sites

http://www.icmp.co.uk/masterclasses-archive.aspx

 

Aici aveti o lista cu cativa artisti care au facut masterclassuri la ICMP . Printre acestia va amintesc Janek Gwizdala, Pat Martino , Albert Lee , Reggie Hamilton, Scott Henderson, Larry Carlton, Steve Smyth ( Nevermore + Testament ) , Marco Mendoza, Tommy Aldridge & Soren Anderson, Kiko Loureiro . La unii din ei puteti gasi si cateva inregistrari video .

In anii trecuti au fost alte nume mari precum ohn Petrucci , Eric Johnson, Mike Stern , Will Calhoun, Craig Bisonette , Andreas Kisser, Mathias Eklundh .

Link to comment
Share on other sites

frumos, ce sa zic... ca la noi.

 

si o intrebare adiacenta. avand in vedere ca ai facut deja acest curs, care ar fi finalitatea? care sunt perspectivele? ok, invatam chestii f misto, cu oameni f misto, dupa o programa moderna, ni se deschid ochi, orizonturi, chakre etc. dar mai pe romaneste, tu ce faci dupa? ramai acolo, te intorci in .ro, devii cadru didactic, faci o trupa si rupi pisica in doua etc.? adicatelea materializezi in concret pretiosul bagaj acumulat acolo sau ramane o etapa frumoasa din viata?

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

pai . eu dupa ce am terminat Higher Diploma am venit in Ro si am fost profesor 2 ani . Dupa care am reusit sa strang ceva bani si am decis sa fac si Degree la ei . Perspective sunt foarte multe - session player , iti faci trupa si incerci sa prinzi un record deal , te bagi pe programare , profesezi depinde de fiecare ce inclinatii are .

 

Pt mine Higher Diploma nu a fost o finalizare , ci un inceput , m-a facut sa imi aleg ce vreau sa fac mai departe . Sincer , singurul minus sunt banii . Daca reusesti sa ajungi in Londra , sa prinzi un job ceva care sa iti asigure chiria , iti faci o trupa cu care mai prinzi un gig pe ici pe acolo , deja se schimba situatia si totul pare mult mai usor . Prima diferenta majora e faptul ca daca esti cu o chitara in spate cateodata unii iti cedeaza locul in autobuz , nu ca la noi : ROAKERE , CANTA SI MIE CEVA !!!

Link to comment
Share on other sites

Va pun acum cateva video-uri cu cativa profesori de la ICMP.

Primul este Dave Marks , professor de bass. L-ati fi putut urmari acum cativa ani in concertul de la Sala Polivalenta cu Carl Palmer (ELP). Veti gasi destul de multe lectii de bass cu el pe canalul sau . Aici aveti o repetitie cu el pt Guitar Idol 2009 . Tot el a fost si in 2008.

(Ed Brown , bateristul din clip, este student la ICMP anul 3 , iar repetitia a avut loc la un bar , The Luminaire care este chiar langa scoala ).

 

Martin Goulding , professor de chitara specializat pe rock , metal and other shred stuff . Also Total Guitar columnist.

http://www.youtube.com/watch?v=q1zUeiNQiPM

The Lick of Doom ?

Un rock jam micutz .

Ca o paranteza , search Martin Goulding pe facebook si o sa vedeti 2 poze foarte interesante ?

 

 

Justin Sandercoe , foarte multi il stiti de pe www.justinguitar.dom asa ca nu cred ca mai trebuie vreo prezentare.

Va pun aici 2 piese cu Dario si Dave Marks .

(I don?t need no doctor)

(Summertime)

 

Dario Cortese, professor de chitara , endorser Music Man si Total Guitar columnist. Aveti aici mai multe filmulete :

(live cu Richard Smith , cu ocazia masterclassului tinut la ICMP )

(slap guitar improvisation)

http://www.youtube.com/user/dariocortese#p.../10/fmVMUg4jQGM

(masterclass cu Brett Garsed la ICMP + Justin Scott ,seful catedrei de tobe si Terry Greogory the bass boss ? )

 

Lee Hodgson, chitara , specializat pe country . A facut pt Lick Library Mechanics of Acoustic and Electric Guitar .

(Mass Que Nada)

(Country Boy).

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.