www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Oprirea Vibratiei Unei Coarde Libere


adap
 Share

Recommended Posts

Puteti va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: cum se opreste vibratia unei coarde libere?

 

De exemplu in rifful urmator:

 

e|-----------------------------------|------------------------------------|

B|-----------------------------------|------------------------------------|

G|-----------------------------------|------------------------------------|

D |--------5--7--5--7-----------------|-------------------------------5----|

A |--------5--7--5--7----------7-5----|---------------------------------7--|

E|0-0-0-0-------------0-0-0-0-----7-6|0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0----7-6------|

 

Dupa ce cant primele 4 note care sunt coarda libera si trec mai departe coarda libera continua sa vibreze.

Cum o opresc?

Link to comment
Share on other sites

Puteti va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: cum se opreste vibratia unei coarde libere?

 

De exemplu in rifful urmator:

 

e|-----------------------------------|------------------------------------|

B|-----------------------------------|------------------------------------|

G|-----------------------------------|------------------------------------|

D |--------5--7--5--7-----------------|-------------------------------5----|

A |--------5--7--5--7----------7-5----|---------------------------------7--|

E|0-0-0-0-------------0-0-0-0-----7-6|0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0----7-6------|

 

Dupa ce cant primele 4 note care sunt coarda libera si trec mai departe coarda libera continua sa vibreze.

Cum o opresc?

 

in cazul asta cu buricul degetului aratator al mainii stangi ...apesi pe tasta 5 in asa fel incat sa mutezi Mi-ul.

Link to comment
Share on other sites

Seek & destroy..eh ? Nu uita de palm mute. Daca faci palm mute n-o sa mai fie asa de rau si o sa sune si mai "original"

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Guest Adrian MV
Am incercat sa scot cheia din contact si nu se opreste.

 

Se pare ca solutia cu buricul degetului aratator este cea buna.

Si cred ca vine de la cineva care nu doar se afla in treaba pe aici.

 

Eu nu stiu carui fel de om nu-i trece prin cap sa atinga coarda cu vreun deget ca s-o faca sa taca, asa ca intreaba pe forum ce sa faca sa opreasca coarda. lol. 

 

 

Uite alta solutie: atunci cand apesi pe freturile 5 si 7, opreste coarda Mi cu degetul mare. E destul de complicat, sa ma anunti daca vrei sa-ti fac un video.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu carui fel de om nu-i trece prin cap sa atinga coarda cu vreun deget ca s-o faca sa taca, asa ca intreaba pe forum ce sa faca sa opreasca coarda. lol.

 

 

Uite alta solutie: atunci cand apesi pe freturile 5 si 7, opreste coarda Mi cu degetul mare. E destul de complicat, sa ma anunti daca vrei sa-ti fac un video.

 

 

Unui om incepator care chiar isi doreste sa invete sa cante pe chitara electrica. Nu poti trece de pe clasica pe electrica dintr-o data, fara sa exersezi mutarea corzilor. E valabil si daca incepi direct pe electrica.

@adrian mv - poti sa mutezi si cu degetul thumb, dar lucrurile se complica pe la,re..etc. Asa ca apelezi la podul palmei sau la solutia cu buricul degetului in cazul in care treci pe corzi adiacente.

Ce o sa observi mai tarziu dupa ce prinzi rifful e faptul ca nu iti suna e Metallica si aici intervine cautarea tonului. Sunt chitaristi care il cauta ani de zile , investesc bani in echipamente si poate ajung la o concluzie.

Apropo stie cineva cum te poti apropia de tonul de pe Kill'em All ?

Edited by Jake
Link to comment
Share on other sites

Da-mi si mie te rog exemplu de un ton facut de tine care "omoara tot" .

 

Zi intai ce scule ai, gogule. Setarile pentru o chitara HSH, cu Digitech MM si un amp Yamaha pt bass cu diful de 15", o sa sune total diferit decat un strat, trecut printr-un Ibanez TS si cu un amp pe lampi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.