www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Compun?


Guest Sam The Pirate
 Share

Recommended Posts

Guest Sam The Pirate

Salut! Sunt si eu un mititel care vrea sa stie din surse sigure cum se compune o melodie. Am o chitara acustica si vreau sa imi spuneti cum ar trebui, sau pasii pe care ar trebui sa ii urmez pentru a compune o melodie.

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Pai tre sa-ti vina o idee si o aplici. In opinia mea nu e o idee buna sa te asezi cu chitara si sa lucrezi ca la o tema si sa te fortezi. De ex, mie imi vin idei constant in cap, si le fluier sau le cant incet (fara sa auda altii) pe strada, in autobuz, etc, si cand ajung acasa la chitara sau sunt in fata pianului, le cant si pe urma le unesc, si scriu versuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Pai tre sa-ti vina o idee si o aplici. In opinia mea nu e o idee buna sa te asezi cu chitara si sa lucrezi ca la o tema si sa te fortezi. De ex, mie imi vin idei constant in cap, si le fluier sau le cant incet (fara sa auda altii) pe strada, in autobuz, etc, si cand ajung acasa la chitara sau sunt in fata pianului, le cant si pe urma le unesc, si scriu versuri.

 

xD si mie imi vin mii de idei de melodii in minte, dar daca asa faci tu si merge, okay, ma bag si eu :) Mersi pentru sfat!

Pe al tau sigur o sa il pun in practica!

 

 

 

Astept si alte sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Eu zic sa iei chitara in mana si sa incerci combinatii random de acorduri. Cand ti se pare ca suna ceva bine memorezi[sau notezi pe o foaie] si apoi continui.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Eu zic sa iei chitara in mana si sa incerci combinatii random de acorduri. Cand ti se pare ca suna ceva bine memorezi[sau notezi pe o foaie] si apoi continui.

 

Mersi pentru sfat, am o gramada de combinatii de acroduri deja facute pe o foaie ... care imi plac mie cum suna...

 

daca incerc ceva folk, oare cum ar trebui sa cant? Dupa ce regula sa ma iau la acest gen?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iei chitara in mana si sa incerci combinatii random de acorduri. Cand ti se pare ca suna ceva bine memorezi[sau notezi pe o foaie] si apoi continui.

Corect, ca doar teoria muzicala e ceva asa degeaba. Progresiile de acorduri in genere sunt niste minciuni ! De ce sa vedem in ce gama suntem si sa vedem in gama aceea pe ce treapte sunt acordurile majore si care minore ? incercam la panarama ! E mult mai eficient ! </sarcasm>

 

@Sam the pirate: la ce te referi "cum compun"? cum compui ce ? o piesa simpla de acorduri ? un riff specific unui anumit gen ? sau ai o linie melodica in cap si vrei sa-i faci armonia ?

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Corect, ca doar teoria muzicala e ceva asa degeaba. Progresiile de acorduri in genere sunt niste minciuni ! De ce sa vedem in ce gama suntem si sa vedem in gama aceea pe ce treapte sunt acordurile majore si care minore ? incercam la panarama ! E mult mai eficient ! </sarcasm>

 

@Sam the pirate: la ce te referi "cum compun"? cum compui ce ? o piesa simpla de acorduri ? un riff specific unui anumit gen ? sau ai o linie melodica in cap si vrei sa-i faci armonia ?

 

Pai, as vrea sa cnat folk, country...

Link to comment
Share on other sites

Pai, as vrea sa cnat folk, country...

Daca vrei sa canti un gen anume, poti sa iei melodii apartinand acelui gen si sa analizezi ce se intampla pe-acolo, ce progresii de acorduri ai, ce game sunt folosite la solistica (sigur, trebuie sa stii un minim de teorie muzicala). Cel mai usor e sa iei o tabulatura pentru guitar pro, care are deja incorporat un dictionar de acorduri si game.

 

Si asculta country si folk la greu, o sa prinzi pana la urma particularitatile. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Daca vrei sa canti un gen anume, poti sa iei melodii apartinand acelui gen si sa analizezi ce se intampla pe-acolo, ce progresii de acorduri ai, ce game sunt folosite la solistica (sigur, trebuie sa stii un minim de teorie muzicala). Cel mai usor e sa iei o tabulatura pentru guitar pro, care are deja incorporat un dictionar de acorduri si game.

 

Si asculta country si folk la greu, o sa prinzi pana la urma particularitatile.

Mersi, m-am prins la country, la folk e cel ami usor, dar asta il face greu :)) , multumesc! Puteti inchide topicu!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa te ajut putin la partea teoretica. Vrei sa canti folk, merge sa iti gasesti un strumming care sa iti iasa perfect si fluid si apoi sa iti gasesti acorduri. Sigur, poti lua toate acordurile la rand si sa vezi ce suna si ce nu, dar mai poti sa te ajuti cu urmatoarea schema:

 

1- major

2- minor

3- minor

4- major

5- major

6- minor

7- diminish

 

Ce inseamna asta? Poi sa zicem ca vrei sa canti in Sol major. Notele din sol sunt: sol la si do re mi fa#. Acordurile folosite pentru a canta in sol sunt: sol major, la minor, si minor, do major, re major, mi minor, fa# diminished. Lafel, poti sa gasesti in orice gama vrei acordurile potrivite.

 

Sper ca te-am ajutat si ca nu ti-am oferit informatii inutile pe care le stiai deja :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Hai sa te ajut putin la partea teoretica. Vrei sa canti folk, merge sa iti gasesti un strumming care sa iti iasa perfect si fluid si apoi sa iti gasesti acorduri. Sigur, poti lua toate acordurile la rand si sa vezi ce suna si ce nu, dar mai poti sa te ajuti cu urmatoarea schema:

 

1- major

2- minor

3- minor

4- major

5- major

6- minor

7- diminish

 

Ce inseamna asta? Poi sa zicem ca vrei sa canti in Sol major. Notele din sol sunt: sol la si do re mi fa#. Acordurile folosite pentru a canta in sol sunt: sol major, la minor, si minor, do major, re major, mi minor, fa# diminished. Lafel, poti sa gasesti in orice gama vrei acordurile potrivite.

 

Sper ca te-am ajutat si ca nu ti-am oferit informatii inutile pe care le stiai deja :)

 

Wow! Asta chiar nu o stiam! Multumesc foarte mult! Dar, ce'i diminish?

Link to comment
Share on other sites

Wow! Asta chiar nu o stiam! Multumesc foarte mult! Dar, ce'i diminish?

 

Flat 3rd si flat 5th. Concret, un do dimished ar contine: Do, Mi bemol(Re#), Sol bemol(Fa#). Aceasi regula pentru restul acordurilor, dar te sfatuiesc sa nu te complici cu acorduri diminished. In general au o forma mai complicata si nici nu ai nevoie de ele prea mult. Ramai la major si minor :).

 

Spor la cantat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Flat 3rd si flat 5th. Concret, un do dimished ar contine: Do, Mi bemol(Re#), Sol bemol(Fa#). Aceasi regula pentru restul acordurilor, dar te sfatuiesc sa nu te complici cu acorduri diminished. In general au o forma mai complicata si nici nu ai nevoie de ele prea mult. Ramai la major si minor :) .

 

Spor la cantat :)

 

Mersi, asta m-a ajutat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Un sfat: invata zeci de melodii, si vei vedea cum sta treaba (doar cantandu-le). Te mai uiti pe la schimbarile de acorduri si asa mai departe.

Pasul 2: ia o melodie pe care o stii si iti place (simpla), si mai adauga-i strofa, doua. Pe acleasi acorduri, pe acelasi format de vers.

Pasul 3: Cauta o tabulatura gresita undeva (care ti se pare ca suna...nu chiar ok) si modific-o (adica un fel de cover)

Pasul 4: Incearca sa faci o tabulatura

pasul 5: compune niste versuri dragute si cauta niste acorduri si un ritm pe care se potrivesc, dar nu inainte de asta TEORIE :)

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

de compus e simplu:

-canti(din gura) o melodie/linie melodica care iti vine in cap(te asiguri ca nu e a altuia) si o cauti pe chitara si gata piesa :)

- sau iei 2-3 acorduri pentru inceput si incerci sa le introduci o bataie...si o anumita durata...vezi ce iese :)

 

daca nu ai inspiratie...scrie o piesa matematic...teorie si iar teorie...nota aia nu merge cu cealalta ca e in alta gama decat nota de baza si pe acordul ales scrie interzis cu al doilea acord ales de tine ca nu e compatibil bla bla bla...ca asa scrie in teorie...etc :) si te plictisesti de compus :D si pierzi esentza...MUZICA!

Muzica nu se compune matematic dupa reguli. (e parerea mea)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Alexandrapianista

In primul rand,muzica nu trebuie sa o gandesti,trebuie sa o simti.Poate ma credeti ciudata,sau putin prea romantica,dar muzica trebuie sa vina din inima.Prin muzica iti exprimi sentimentele,starea in care esti in acel moment,nu prin teorie.

post-12918-1261812321_thumb.jpg

Edited by Alexandrapianista
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.