www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sã Recondiþionez Chitara Asta?


Guest JXL
 Share

Recommended Posts

Salut , recent am gãsit în casã un ''schelet'' de chitarã , un Reghin Strat-like . Mã gândeam cã poate aº reuºii sã o recondiționez , ideea e cã nu ºtiu de unde sã încep . PRactic din ce am observat eu îi lipsesc doar dozele ºi circuitele care se aflã pe masca aceea. Cam pe la ce bani m-ar duce s-o recondiționez ?:-s

post-10502-1258814951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

guitarfetish.com

Acolo te duci pe prewired pickguards alegi o configuratie SSS ca nu ai loc de humbuckere si tot ce trebuie sa faci dupa ce il primesti prin posta e sa lipesti cele doua fire care duc la jack. Toata treaba e shippingul, s-ar putea sa coste mai mult decat marfa in sine. Din ce vad chitara arata bine, succes la reconditionare.

Link to comment
Share on other sites

Salut , recent am gãsit în casã un ''schelet'' de chitarã , un Reghin Strat-like . Mã gândeam cã poate aº reuºii sã o recondiționez , ideea e cã nu ºtiu de unde sã încep . PRactic din ce am observat eu îi lipsesc doar dozele ºi circuitele care se aflã pe masca aceea. Cam pe la ce bani m-ar duce s-o recondiționez ?:-s

 

Cred ca ti-o pot rezolva magazine care au si parte de "service", gen GuitarShop... Nici eu nu ma pricep, dar stiu ca au un departament "tehnic"..poti sa mergi sa intrebi, e vis-a-vis de Conservator, iesirea spre Cismigiu, oarecum diagonal fata de Sala Palatului.

Link to comment
Share on other sites

arata bine chitaruta...nu vrei s-o vinzi...? :)

 

Hmmm...ar fi ceva , având în vedere cã eu nu prea am timp sã o recondiționez ºi sã mã ocup aºa mult de ea , problema e cã pe gât ( chitara având în jur de 19 ani,poate ºi mai mult ) are scrise numere ptr a deosebii freturile :)) nu ºtiu cine a avut ideea asta genialã , probabil tata în tinerețile lui , ºi este zgâriatã pe ici pe colo de . Dar cred cã alea de pe gât se pot ºterge , ptr cã sunt ele ºterse de timp . :)

 

PS : Nu ºtiu ce preț sã-ți zic ...fã-mi o ofertã :-s

Link to comment
Share on other sites

@draugr

Locasul de la bridge este mai mare, dar nu cred ca va primi un humbucker (nu unul format din 2 singlecoil una langa alta) si decat sa comande ceva care nu se va potrivi mai bine recomand o configuratie 100% sigur ca se potriveste.

@JXL

In poza nu se vede cate gauri pentru prindere are in corp pentru pickguard, vezi ca sunt pickguard-uri gen reissue '57 cu 8 gauri de prindere si cele mai uzuale cu 11, va trebui sa sapi oleaca ca sa nu fii nevoit sa gauresti dupa aia

Link to comment
Share on other sites

Mersi ptr timpul acordat acestui topic , dar am dat chitara ptr cã..am cosntatat cã nu am timp de ea deloc , ºi nici nu o sã am prea curând aºa cã , am dat-o cuiva care chiar se va ocupa de ea .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cui ai dat-o ? adik ...e de pe forum ?

 

post-10306-1262192169_thumb.jpg

 

Yeap, e de pe forum. Am luat-o ca s-o bibilesc si s-o dau cadou unui prieten. Insa am pastrat-o pt mine si prietenului i-am dat Franken-Reghinul meu, pt ca avea/are cateva probleme (bridge-ul un pic prea aproape de grif, fo doua taste infundate, etc, etc) care nu puteau fi rezolvate pana la Craciun.

Oricum, imi place cum suna si cum se canta (nu ca m-as pricepe :) ), plus ca acum am activitate lutieristica.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.