www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect Online


Guest tracrilix
 Share

Recommended Posts

Guest tracrilix

salutare

 

caut oameni, cu care sa fac un proiect online. proiectul consta in combinarea inregistrarilor individuale ale fiecarui instrument (chitara, bas, toba), adica fiecare se inregistreaza acasa, dupa METRONOM, melodia/idea de melodie, urmand a se analiza de toti membrii trupei. daca toti sunt de acord, se trage toata piesa, cap-coada si apoi se face lipirea propriu-zisa, masterizarea...etc. sunt tobar, am 31 de ani, nu am timp pt repetitii in sala, dar am tobe acasa. in principiu ar fi vorba de formula clasica: tobe, bas, chitara ritm/solo, chitara 2 ritm/solo (sau clapa) si voce-daca nu...facem instumental. acest proiect nu necesita alocarea unui timp in mod special, nivelul de cunostiinte muzicale sa fie mediu, iar stilul abordat sa fie undeva in zona rockului clasic (maiden, metallica, van halen, deep purple, dio, gotthard, judas priest...).

 

sper sa gasesc astfel de oameni.

id mess: traian_lixandru

 

ps: pt toti cei care i-am dezamagit...un sincer "imi pare rau". nu am vrut sa incurc pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Guest tracrilix
salutare

 

caut oameni, cu care sa fac un proiect online. proiectul consta in combinarea inregistrarilor individuale ale fiecarui instrument (chitara, bas, toba), adica fiecare se inregistreaza acasa, dupa METRONOM, melodia/idea de melodie, urmand a se analiza de toti membrii trupei. daca toti sunt de acord, se trage toata piesa, cap-coada si apoi se face lipirea propriu-zisa, masterizarea...etc. sunt tobar, am 31 de ani, nu am timp pt repetitii in sala, dar am tobe acasa. in principiu ar fi vorba de formula clasica: tobe, bas, chitara ritm/solo, chitara 2 ritm/solo (sau clapa) si voce-daca nu...facem instumental. acest proiect nu necesita alocarea unui timp in mod special, nivelul de cunostiinte muzicale sa fie mediu, iar stilul abordat sa fie undeva in zona rockului clasic (maiden, metallica, van halen, deep purple, dio, gotthard, judas priest...).

 

sper sa gasesc astfel de oameni.

id mess: traian_lixandru

 

ps: pt toti cei care i-am dezamagit...un sincer "imi pare rau". nu am vrut sa incurc pe nimeni.

 

 

am uitat sa adaug...SUNT DIN BUCURESTI

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru initiativa! Apreciez intentia, m-as oferi cu cea mai mare placere, dar nu imi permite timpul. Dupa ce am avut o tentativa de trupa (nu sunt tobari in Botosani, de asta am ramas in pana), am de gand sa demarez un proiect cu unul din tipii cu care am repetat in sala acum ceva timp si acum suntem la stadiul de idei si compozitie.

Te anunt doar ca poate fi destul de greu sa inregistrezi cateva piese acasa. Si mai bine cauti oameni in Bucuresti, chiar daca e proiect de studio, e mai bine ca oamenii sa fie unul langa altul cand lucreaza la ceva.

Link to comment
Share on other sites

salutare

 

caut oameni, cu care sa fac un proiect online. proiectul consta in combinarea inregistrarilor individuale ale fiecarui instrument (chitara, bas, toba), adica fiecare se inregistreaza acasa, dupa METRONOM, melodia/idea de melodie, urmand a se analiza de toti membrii trupei. daca toti sunt de acord, se trage toata piesa, cap-coada si apoi se face lipirea propriu-zisa, masterizarea...etc. sunt tobar, am 31 de ani, nu am timp pt repetitii in sala, dar am tobe acasa. in principiu ar fi vorba de formula clasica: tobe, bas, chitara ritm/solo, chitara 2 ritm/solo (sau clapa) si voce-daca nu...facem instumental. acest proiect nu necesita alocarea unui timp in mod special, nivelul de cunostiinte muzicale sa fie mediu, iar stilul abordat sa fie undeva in zona rockului clasic (maiden, metallica, van halen, deep purple, dio, gotthard, judas priest...).

 

sper sa gasesc astfel de oameni.

id mess: traian_lixandru

 

ps: pt toti cei care i-am dezamagit... sincer "imi pare rau". nu am vrut sa incurc pe nimeni.

 

Prima reactie: ... suna interesant, poate ma bag cu bassu'...

A doua reactie: ... pe cine a dezamargit omu' asta? Suna grav...

A treia ereactie: ..."pt toti cei care i-am dezamagit..." PE CARE i-am dezamargit!!!

Sunt dezamargit!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest tracrilix
Felicitari pentru initiativa! Apreciez intentia, m-as oferi cu cea mai mare placere, dar nu imi permite timpul. Dupa ce am avut o tentativa de trupa (nu sunt tobari in Botosani, de asta am ramas in pana), am de gand sa demarez un proiect cu unul din tipii cu care am repetat in sala acum ceva timp si acum suntem la stadiul de idei si compozitie.

Te anunt doar ca poate fi destul de greu sa inregistrezi cateva piese acasa. Si mai bine cauti oameni in Bucuresti, chiar daca e proiect de studio, e mai bine ca oamenii sa fie unul langa altul cand lucreaza la ceva.

 

merci pentru incurajari. din catre stiu daca tragi chitara, sau orice alt instrument direct in PC...calitatea este destul de buna. plus ca se poate modela din soft. iar in legatura cu faptul ca e de preferat ca membrii sa fie din acelasi oras, desi e un proiect online, nu se stie niciodata. poate e nevoie de o discutie face-to-face...sau poate sa va canta chiar live.

 

numai bine

 

Prima reactie: ... suna interesant, poate ma bag cu bassu'...

A doua reactie: ... pe cine a dezamargit omu' asta? Suna grav...

A treia ereactie: ..."pt toti cei care i-am dezamagit..." PE CARE i-am dezamargit!!!

Sunt dezamargit!!!

 

man..asa e. ercunosc am facut o gresala gramaticala. imi pare rau. nu o sa mai fac data viitoare, promit :))

am scris in graba acest topic. daca ai mess adauga-ma in lista ta sa vorbim. s-a gasit si chitarist. let's rock!!!!

Link to comment
Share on other sites

Daca tragi cu chitara direct in PC obtii o calitate FOARTE proasta. Cel mai bine e sa ai un semnal dual mono de la iesirea pt casti/line out la un amp cu reglaje bune de ton, pe care sa il bagi in line-in la PC, nu la mic-in. Dupa care poti edita fisierul audio obtinut.

Link to comment
Share on other sites

Guest tracrilix
Da, draguta ideea. Mi-ar place sa particip.

Dc. aveti nevoie de un clapar sau chitarist la un nivel, aaaa... sub-mediocru sa zicem si daca nu va deranjeaza ca sunt old-timer (40+) :) ) as intra si eu in joc. Da-mi de veste pe pm (pe mess intru de la foarte rar spre deloc).

 

varsta nu conteaza :)...important e sa iasa ceva bun, frumos...si de calitate (in masura in care ne permit pc-urile). cate despre chestia cu chitara in pc...era vb de inregistrare a chitarei ce, mai intai este trecuta prin diferite efecte/ampuri si alte chestii - si NU DIRECT IN PC - SEMALUL DAT DE CHITARA (FARA AMPURI/EFECTE) ESTE SLAB). deci sa revin...e ok...pt clapa. totul e sa incepem sa vedem ce iese :)

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Downshifter

Si eu as fi interesat in principiu. Pot face chitara ritmica (riff-uri) destul de bine, solistica simplutza si altele :)

( http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=33036&hl= )

 

Dispun si de EMU USB 0202 care inregistreaza destul de bine (vezi piesele de la www.myspace.com/downshtifter )

 

Interesant este insa cam cine ar propune liniile melodice? Inregistrezi tu un ritm de la cap la coada si incercam sa punem chestii peste sau cum vezi procesul de creatie/compozitie?

Link to comment
Share on other sites

Guest tracrilix
Si eu as fi interesat in principiu. Pot face chitara ritmica (riff-uri) destul de bine, solistica simplutza si altele :)

( http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=33036&hl= )

 

Dispun si de EMU USB 0202 care inregistreaza destul de bine (vezi piesele de la www.myspace.com/downshtifter )

 

Interesant este insa cam cine ar propune liniile melodice? Inregistrezi tu un ritm de la cap la coada si incercam sa punem chestii peste sau cum vezi procesul de creatie/compozitie?

 

ti-am trimis mesaj :)

Link to comment
Share on other sites

Chitarist 36 ani , am cantat in tinerete cu trupa , acu chitara a ramas la nivel de hobby. Interesanta idee , acu ceva timp ma gandisem si eu la ceva asemanator. Idei de cantecele , linii melodice am eu destule , problema este de timp - cand sa le sistematizez , sa le inregistrez... Se poate lucra in cubase. Am sa ma straduiesc sa fac o propunere de cantecel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest tracrilix
salutare

 

caut oameni, cu care sa fac un proiect online. proiectul consta in combinarea inregistrarilor individuale ale fiecarui instrument (chitara, bas, toba), adica fiecare se inregistreaza acasa, dupa METRONOM, melodia/idea de melodie, urmand a se analiza de toti membrii trupei. daca toti sunt de acord, se trage toata piesa, cap-coada si apoi se face lipirea propriu-zisa, masterizarea...etc. sunt tobar, am 31 de ani, nu am timp pt repetitii in sala, dar am tobe acasa. in principiu ar fi vorba de formula clasica: tobe, bas, chitara ritm/solo, chitara 2 ritm/solo (sau clapa) si voce-daca nu...facem instumental. acest proiect nu necesita alocarea unui timp in mod special, nivelul de cunostiinte muzicale sa fie mediu, iar stilul abordat sa fie undeva in zona rockului clasic (maiden, metallica, van halen, deep purple, dio, gotthard, judas priest...).

 

sper sa gasesc astfel de oameni.

id mess: traian_lixandru

 

ps: pt toti cei care i-am dezamagit...un sincer "imi pare rau". nu am vrut sa incurc pe nimeni.

 

<<<<<vreau sa multumesc tuturor celor care au apreciat ideea mea. se poate inchide acest topic. trupa s-a format. in curand sper sa putem posta si prima noastra piesa. va multumesc si succes in continuare.>>>>

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.