www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setarea Intonatiei


ebh

Recommended Posts

Nu stiu sa-ti raspund, dar ma gandesc ca la bridge-urile de pe chitarele Fender si Gibson, daca modifici inaltimea saddle-urilor, a bridge-ului cu totul sau a tailpiece-ului trebuie sa ajustezi si intonatia dupa aia, pentru ca se modifica lungimea corzilor. Sunt si eu curios cum e bridge-ul ala de PRS care nu se regleaza (doar am auzit de el dar nu stiu cum arata).

 

Edit: asta e bridge-ul PRS ? main6.jpg

Edited by ronniefrown
Link to comment
Share on other sites

De ce unele au si altele nu? Greu de spus. Probabil din motive economice (ciudata insa situatia la modelele scumpe, v. ex. de mai sus), sustinute de faptul ca majoritatea canta in acordaj standard, cu corzi de grosimi intr-un interval relativ restrans (adica nu exagerat de groase sau exagerat de subtiri). Ideal ar fi sa ai cat mai multe grade de libertate (intonatie, action si eventual distanta dintre corzi). And if all else fails, buy a fretless :)

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Da, asa arata. Am impresia ca la tot ce au ei cu bridge fix e asa.

 

Initial m-am gandit si eu ca se seteaza intonatia la schimbarea gauge-ului corzilor, dar nu cred ca cineva care da 100 de euro pe un squier affinity are nevoie sa isi schimbe vreodata corzile de 9 (in altceva), iar cineva care da 8000 pe un PRS nu.

post-6208-1258227882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

dar n-au 2 "surubele" acolo(unde am desenat eu sagetile rosii) care ajuta la reglarea intonatiei? (eu asa traiam cu impresia) - oricum.. lipseste reglarea intonatiei pe fiecare coarda in parte(mere observatie mare am facut si eu)

 

4103206901_2806649fee_o.jpg

 

 

sau iti inlocuiesti bridge ul cu asa ceva:

prs-stoptail.jpg

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.