www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Aleg ?


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan

Am nevoie de un booster care sa-mi ridice volumul si sustain-ul chitarii putin , fara sa coloreze sunetul .

Primele doua sunt boost-ere al treilea este un compresor .

Ce sa aleg din astea 3 . MXR MC-401 e cel mai scump .

Astept parerile dvs. Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Microamp, celalalt nu justifica diferenta. Dynacomp e zgomotos.

 

Am auzit si eu ca dynacomp e zgomotos , plus de asta nici nu e booster , e un compressor deci e practic imposibil sa nu schimbe tonul putin.

Referitor la celelalte doua se pare ca MXR MC-401 e mai aproape de idea de boost-er .

Microamp e ok insa cu volum-ul dat la maxim creaza o usoara distorsie . Ar fi super mishto sa ne spuna cineva care le-a probat pe amandoua fiindca de pe net e greu sa-ti dai seama de diferente .

 

o clona de microamp mi-am facut eu.. si pot confirma ca nu coloreaza tonul deloc.. face exact ce trebuie sa faca: clean boost

Este adevarat

dar cu volumul dat la maxim am observat ca intra intr-o usoara distorsie .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
la EMG Afterburner te-ai gindit?

 

N-am auzit de el .

 

Microamp coloreaza f putin sunetul, in sensul ca il face putin mai gras si ii da niste inalte foarte muzicale. Pe celalalt nu l-am probat.

 

Care ti s-ar parea setarea ideala pe microamp , pt. clean si pt. overdrive ?

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Citeste articolele pe care le-am mentionat, in special Boosters, Gain and Distortion.

 

Foarte interesant articolul . :)

 

Insa din pacate eu nu ma pricep la electronica si nu m-as baga sa fac diverse modificari in pedale .

Orcum decizia mea a fost luata . Imi voi cumpara MXR MC-401 Custom Audio Electronics , pe care il voi folosi cu alimentatorul original Dunlop de 18v ( cei de la MXR recomanda folosirea unui adaptor de 18v pt. un sound cat mai curat la reepectiva pedala aratand diferenta intre adaptor sau baterie de 9v si adaptor de 18v )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.