www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Si Eu


Coddy
 Share

Recommended Posts

Salut, vreau si eu sa-mi fac un amp pe lampi de 5w, cu gain "frumos".

Imi puteti spune ce lampi imi trebe (mai ieftine) si ce mi-ar trebui si unde as putea gasi, si o schema eventual.

 

Pe scurt : Vreau sa-mi fac un amp de camera de 5w pe lampi ieftin si bunicel. :)

Va multumesc mult daca ma puteti ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Cam cat gain sa fie? 20dB? 100dB? Daca vrei sa construiesti amplificatoare ar trebui sa cunosti diferenta dintre gain si saturatie.

The go-to site pentru astfel de proiecte e http://www.ax84.com/ Mai e si Firefly-ul lui Doug Hammond, de putere si mai mica, si cam orice combinatie de preamp si poweramp doresti.

Oricat as promova DIY-ul insa te sfatuiesc sa te gandesti de mai multe ori inainte de a incepe un astfel de proiect, mai ales ca se gasesc deja pe piata astfel de amplificatoare.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spunea si colegul Fiveseven, daca nu stapanesti cel putin elementele si cunostintele de baza, mai bine ia unul de la cei ce deja fac asa ceva (am vazut preturi ok pt un produs finit si cu aspect comercial placut)

 

Si nu te astepta sa-ti intocmeasca cineva o lista cu materiale, preturi si locul de unde sa le iei.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.