www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rg Prestige (gama Din 4 Cifre)


flavius
 Share

Recommended Posts

As vrea sa intreb pe cei care au asa ceva sa isi dea putin cu parerea. M-ar interesa in special rg 2550, rg2570, rg 1570. Cat de bine suna dozele alea dimarzio de pe ele?. Raportul calitate/pret? Nu ar renta mai bine sa iau un rg350 ex si sa pun alte doze? M-ar interesa si o parere/comparatie cu Esp Ltd mh400.Merci

Edited by flavius
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi mai bine sa le probezi tu, pe fiecare in parte si dupa aia sa te decizi. Diferenza de pret de la rg2570, 2550 la rg350 nu consta doar in pickup`uri, dar si in calitatea, materiale folosite, griful este mai bun etc......

Cat despre sunt, daca nu`ti place suntul care il are, decat sa iei una mai ieftina si sa schimbi dozele, mai bine iti iei una mai buna, mai ai un pic de robdare si iti schimbi dozele dupa aia.

 

ATENTIE: SA NU CUMPERI IBANEZ`URI FABRICATE IN COREEA!!!!!!!! DOAR CELE FABRICATE IN JAPONIA!!!!! AI INCREDERE IN CE`TI SPUN!!!! EU AM TRECUT PRIN ASTA SI ITI GARANTEZ CA E MULT MAI GREU DECAT A TRECE PRIN TOATE FLACARILE IADULUI!!!!!!!!!

 

 

 

 

Sper sa-ti fi fost de ajutor.

 

 

BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

ATENTIE: SA NU CUMPERI IBANEZ`URI FABRICATE IN COREEA!!!!!!!! DOAR CELE FABRICATE IN JAPONIA!!!!! AI INCREDERE IN CE`TI SPUN!!!! EU AM TRECUT PRIN ASTA SI ITI GARANTEZ CA E MULT MAI GREU DECAT A TRECE PRIN TOATE FLACARILE IADULUI!!!!!!!!!

 

Sa nu exageram... eu am Ibanez made in Korea, si, in gama ei de pret, e ireprosabila, mai ales ca finisare. Bineinteles, nu se compara cu RG Prestige, dar si diferenta de pret e mare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Diferenta de calitate intre RG Prestige si seriile 3xx / 4xx este considerabila, ( si cea de pret, e drept). Recomandarea mea ar fi sa-ti iei un prestige daca iti poti permite, pentru ca lemnul si calitatea prelucrarii/asamblarii lui reprezinta "sufletul" unei chitare si aici se simt diferentele cele mai mari intre seriile amintite. Cam orice altceva la o chitara poate fi imbunatatit relativ usor...; Dozele DiMarzio IBZ nu suna rau, din cate am auzit, si oricum pot fi schimbate fara cheltuieli extraordinare cu modele de top.

Link to comment
Share on other sites

 

 

ATENTIE: SA NU CUMPERI IBANEZ`URI FABRICATE IN COREEA!!!!!!!! DOAR CELE FABRICATE IN JAPONIA!!!!! AI INCREDERE IN CE`TI SPUN!!!! EU AM TRECUT PRIN ASTA SI ITI GARANTEZ CA E MULT MAI GREU DECAT A TRECE PRIN TOATE FLACARILE IADULUI!!!!!!!!!

Sper sa-ti fi fost de ajutor.

BAFTA!

cred ca ce vroiai sa zici e sa nu-si ia ibanez facut in indonezia ci in corea...cele din corea sunt absolut ok, in principal datorita lemnului, dar si finisaje etc...

Link to comment
Share on other sites

cred ca ce vroiai sa zici e sa nu-si ia ibanez facut in indonezia ci in corea...cele din corea sunt absolut ok, in principal datorita lemnului, dar si finisaje etc...

 

 

 

Nu stiam ca fac si in Indonezia, dar eu chiar ma refeream la Coreea. Am un Ibanez RG320FM, made in Korea si e de *****. Nu tine acordatura, i-am pus niste corzi 0.10 si nu tinea de loc, a trebuie sa ma intorc la 0.09.

Eu nu zic ca toate Ibanez`urile facute in Coreea sunt de *****, dar din cate am auzit majoritatea, a mea in primul rand.

Nu stiu ce va aspteptati voi de la o chitara, dar pentru mine, a mea e cu mult sub standardele mele. Defat, acum nici nu o mai suport, am ajus sa o dau la 250-300 euro la un magazin + diferenta de bani si sa`mi iau o prestige.

Si cand ma gandesc ca am platito aproape 700 euro imi vine sa ma zgarii pe ochi. (480 chitara, 200 pickup`urile + montaj [bill Lawrence L500XL la pod si DiMarzio Super Distortion la grif] ).

 

De asta am recomandat sa nu isi cumpere decat made in Japan. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu, pentru ca pierzi o gramada de bani, si te enervezi o gramada.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.