www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Poate Transforma Un Log Pot Intr-un Linear Pot?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

daca da cum.

 

Daca este vorba de un potmetru special ( de ex de la o pedala de volum, wah ,,,etc ) ce are filet, biela manivela, fulie sau roata dintata pe ax sau are marimi fizice speciale ca si filet de montare mai lung ...cap fasonat ptr un anume tip de buton .

 

Se poate incerca sa scoti "placuta" de rezistor din alt potmetru tip "B" (Lin) de aceiasi constructie si dimensiuni de preferat potmtru de la aceiasi firma .

 

Nu ai cum sa compensezi extern cu un element electronic pasiv ca un potmetru logaritmic sa se converteasca intr-unul "Lin".

 

Cele lineare se pot face "aprox" Log cu rezistoare in paralel .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Zic si eu precum Karpi: doar dak schimbi stratul rezistiv. Deci tre' sa desfaci potentiometrul si apoi sa-l faci la loc... Nu e deloc imposibil - eu asa mi-am reconditionat poturile de la Marshall - dar e munca dracu'! Dak gasesti pe undeva unii care au si forma, si valoarea potrivita, mai bine cumpara! Munca depusa pt modificarea potentiometrilor, daca ar fi echivalata in bani, ti-ar permite sa-ti cumperi un humbucker sau un Floyd. Ma rog, exagerez, dar de-o betzie zdravana (cu whisky!) tot ar ajunge...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.