www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Rupte


caius
 Share

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul, am vrut vreo 10 corzi in ultimele 2 luni. Cele 6 care erau pe chitara cand le-am cumparat, si restul ce mi le-am cumparat eu si le-am pus. Ceea ce se intampla este ca le-am rupt cred ca 8-9 din ele numai cu FLOYDU. Am un ltd m-100fm.

Pun niste poze sa vedeti cum se rup.

Ce vreau sa aflu: floydu de vina(si/sau ma joc cu el prea mult) sau corzile proaste ?

(Poze facute cu webcam, destul de neclare)

post-10151-1255280020_thumb.jpg

post-10151-1255280030_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorgrim

Ce brand de corzi folosesti? Setup-ul pare bine facut, dar mai pune o poza facuta din profil, sa putem vedea inaltimea la care au fost elevate corzile...

Link to comment
Share on other sites

Ce brand de corzi folosesti? Setup-ul pare bine facut, dar mai pune o poza facuta din profil, sa putem vedea inaltimea la care au fost elevate corzile...

Corzile sunt "Vinci". Am facut mai multe poze, vezi tu care e mai buna.

 

Si daca tot am ajuns aici vreau sa va mai intreb ceva: folosesc un amplificator fara nume, mi l-a dat cineva, cred ca este facut din doua. :) Cand nu pun mana pe corzi, si le las libere(fara sa se miste, cand sunt pe amp pe distorsion) imi țiuie foarte tare. Am mai pus 2 poze cu dozele si inregistrarea cum țiuie. Una dintre ele este putin inclinata si intr-o parte(se poate vedea in poza "si doze_1"). Oare asta sa fie cauza țiuitului?

post-10151-1255289923_thumb.jpg

post-10151-1255290005_thumb.jpg

post-10151-1255290053_thumb.jpg

post-10151-1255290146_thumb.jpg

post-10151-1255290188_thumb.jpg

post-10151-1255290275_thumb.jpg

post-10151-1255290336_thumb.jpg

sunet.mp3

Link to comment
Share on other sites

N-are nici o legatura cu ampul, sau cu feedback-ul scos de doze...

 

Cand spui "ma joc cu floyd-ul" la ce te referi... ? Din cate stiu, LTD m-100 are un floyd sub licenta.. deci exista sansa ori sa abuzezi tu prea mult de el (si nu e facut pentru asta.. sau pentru atat de mult abuz) ori exista sansa sa fie corzile foarte slabe...

 

Recomand sa iti schimbi corzile pe ceva mult mai elastic.. Light gauge, 0-10... Eu asta folosesc de mai bine de 2 ani, si suporta orice tip de divebomb si squeal sau schimbare brusca de tensiune... chiar ridicat chitara de whammybar pe plan vertical...

 

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Nihilistul

Tiuielii aleia ii zice reactie si apare din cauza faptului ca ampu' e dat prea tare si tu stai prea aproape de el. Da ampu' incet si-o sa vezi ca problema dispare.

Link to comment
Share on other sites

nu are nicio legatura cu dozele... daca tu asa crezi poti sa reglezi pozitia dozelor din cele doua suruburi cu care se prind de chitara.... a... si i-ati corzi elixir... tin mai mult:)... nustiu sigur daca sunt facute pentru floyd dar nu ruginesc si suna destul de bine....

Edited by R.M.O.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am iar niste poze ca mi s-a mai rupt inca o coarda. Dar de ce cred eu ca se rup: cand trag floydu pe spate, santul in care sta coarda, are la un capat un loc ascutit. Si daca trag de multe ori pe spate, coarda se tot "roade" si pana la urma se rupe. Intelegeti mai bine din desen.

CE pot face?!?!??!?!?!??!

 

Am uitat sa zic ca intotdeauna mi s-au rupt cand am tras floydu.

post-10151-1257959371_thumb.jpg

post-10151-1257959431_thumb.jpg

post-10151-1257959506_thumb.jpg

post-10151-1257959571_thumb.jpg

Edited by caius
Link to comment
Share on other sites

NU se pileste cu nimic , eventual se slefuieste !!!

 

Eu nu vad nici o muchie , am vibrator la fel , nu a rupt coarda numai G s-a rupt exact acolo.Oboseste coarda +transpiratia aciditatea ataca metalul.Mai ales la corzile groase pacalesc firmele si nu pun vparda de otel inox , pun ceva mai ieftin caci nu se vede sub matisare , natisarea mentine murdaria, aciditatea, umezeala si HOPP se rupe coarda.

Si la Strat am patit exact ca tine cu un "floyd" mai scump decat al tau , cu role la fiecare coarda.Deci coarda este de slaba calitate!

Cu unghia in acel canal simti tu o "muchie"?

sa controlezi canalul cu unghia ,insa nu cred ca are vre-o asperitate acel canal.

 

 

De unde sa iei corzi bune nu stiu , cu DAdario luat de la noi am patit asa ca si tine , acum am DAddario din Germania si vad ca nu mai am nici o problema .

 

Daca-ti aduce cineva pachet de trei seturi intr-unul costa doar cat doua seturi ! Din acestea am cerut su sunt extraordinar de multumit.

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut problema asta, deci nu vorbesc din experienta, dar:

 

Din cate stiu eu, acolo se poate pili cu o pila rotunda, subtire.

 

Era un tutorial parca pe undeva pe Youtube dar nu reusesc sa-l gasesc acum. Daca reusesc sa-l gasesc, iti dau de stire.

 

Domnisorule nu te arunca sa dai cu presupusu' .

 

Ezista MOSH GOOGLE dai search ( invata sa dai search avansat ) si gasesti sfaturi date de experimentati.

Altfel daca perseverezi in greseli incepe lumea cu mishtocareala si nu--ti cade bine.

Intai te documentezi sa vezi daca gasesti ceva in teme , asa inveti si tu ceva .Apoi scrii ca asa ai citit intr-un articol si pui si link.

 

Mentiunea cu "iutub' e OK era bine sa cauti linkul , dar este OK ca si idee.

 

Nu-i rusine sa nu stii totul ....Numai Ceausescu stia totul .

 

NU SE PILESTE acel tract/ghidaj al corzi... dfaca te uiti vezi ca este slefuit "oglinda" !.Daca aceasta suprafata se zgarie cu o pila cat de fina si bavurile "erodeaza " coarda , o zgarie si se rupe precis! daca dupa ce dai cu o pila se lefuieste se repara pronlema DAR ai "decalibrat " inaltimea optima al calusului si nu poti compensa , trebuie schiombat cu unul nou.

 

Sii cum se taie sticla , exact la fel o coarda cu suprafata lucioasa "zgariata" intr-un punct se va rupe .

 

De ex. eu am vrut sa pun si la Strat si la Un Ibanez Edge la calusul de la coarda 6 un adaos sub calus ca sa stea mai inaltat , nu s-a putu nu-i loc .Cu acest lucru am vrut sa ridic mai sus coarda 8 fara a ridica si celelalte corzi ( ca sa nu se atinga coarda 6 de freturi la lovirea puternica al corzii si sa sune frumos curat acel TWANG ciupit puternic sa nu faca "sfrzbingzzz"( hahaha) in loc de " twang" .Daca se decalibreaza inaltime prin adancirea canalului este si mai rea situatia decat cu un bridge in stare buna si musai sa schimbi acel calus cu unul nou.

 

Acum vezi ca trebuie sa si gandesti la consecinte inainte de a strica ceva.

 

"Cand se taie un material ( la o dimensiune) TE GANDESTI SI VERIFICI DE 100 DE ORI caci nu se mai poate repara dupa ce ai taiat.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei corzi mai rezistente vezi ca avem un coleg de forum, userul gyzmo care comercializeaza corzi de chitara, eu tot de la el fac aprozionarea si am fost mereu multumit si de pret si mai ales de calitate. :)

Asculta la Karpi ca stie ce vorbeste, sa nu te iei dupa cate un reinventator al chitarii de pe aici de pe forum si sa nu pilesti sa strici ceva, ca un floyd este destul de scump ca sa-tzi batzi joc de el.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei corzi mai rezistente vezi ca avem un coleg de forum, userul gyzmo care comercializeaza corzi de chitara, eu tot de la el fac aprozionarea si am fost mereu multumit si de pret si mai ales de calitate. :)

Asculta la Karpi ca stie ce vorbeste, sa nu te iei dupa cate un reinventator al chitarii de pe aici de pe forum si sa nu pilesti sa strici ceva, ca un floyd este destul de scump ca sa-tzi batzi joc de el.

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Am iar niste poze ca mi s-a mai rupt inca o coarda. Dar de ce cred eu ca se rup: cand trag floydu pe spate, santul in care sta coarda, are la un capat un loc ascutit. Si daca trag de multe ori pe spate, coarda se tot "roade" si pana la urma se rupe. Intelegeti mai bine din desen.

CE pot face?!?!??!?!?!??!

 

Am uitat sa zic ca intotdeauna mi s-au rupt cand am tras floydu.

 

M-am mai uitat odata la poze ,cu muchia respectiva.

 

S-a tocit coarda DAR sarma exterioara matisata este intacta ? si miezul de otel este rupt.Deci arata mai mult a otel cu proprietati nasoale , prea mult carbon si din astea .Otelul nu este destul de elasitc este "casant".Reteta corecta ptr compozitia si prelucrarea oteluli este destul de greu de mentinut constanta si corecta in marja "buna" ptr o coarda.

 

Solutia ,asa fac si eu si toata lumea, este un "oblic" tai capatul corzi si o montezi din nou, mai tine un timp.Avantajul vibratorului cu "menghina" .

La Strat daca nu am coarda ce sa pun in loc sau nu vreau sa deschid o garnitura noua ptr exersat acasa ,este nasol de tot ,.tai capatul , desfasor o portiune de matisaj , fac o bucla ,ii montez un inel de coarda la capat o strang infasurand bucla pana este fixa pe inel , matisez peste portiunea aceasta cu sarma luata anterior de pe coarda ce o fixeaza mai bine ca sa nu se deschida si sa acape .Si o montez la loc pe chitara.Doi clesti cu cioc , un spitz, rabdare si nervi ( hehe) indemanare si timp.E mai rentabil cu floyd ce are "menghina".In 2 minute am remontat coarda.

 

 

Totusi daca simti cu unghia muchia amintita se poate slefui cu hartie abraziva foarte fina indoite peste o bucata de tabla subtire ca sa aiba rezistenta la indoire ( deci sa fie rigida "ca o pila " ca sa poti sledui numai unde doresti acea muchie .Cu multa rabdare ca sa nu iei din inaltimea optima.

Link to comment
Share on other sites

Totusi daca simti cu unghia muchia amintita se poate slefui cu hartie abraziva foarte fina indoite peste o bucata de tabla subtire ca sa aiba rezistenta la indoire ( deci sa fie rigida "ca o pila" ca sa poti sledui numai unde doresti acea muchie .Cu multa rabdare ca sa nu iei din inaltimea optima.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.