www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suruburi Locking Nut


ciorap
 Share

Recommended Posts

http://www.thomann.de/de/schaller_screw_for_nut_cap.htm

 

Aici am vazut ca au in stoc mai mereu, sunt si eu interesat. Lasa-mi un mesaj pe forum sau un PM daca sti pe careva care aduce comenzi de pe thomann, asa ca sa comanzi tu am auzit ca iti ia 20-30 de euro transportu si nu prea iese afacere...

Link to comment
Share on other sites

stie careva unde pot gasi niste suruburi de locking nut? ale mele s-au cam tocit de la mega-uzura si nu gasesc doar pe ebay cam scumpe

Orice shurub M4 cu cap Imbus will do. Dak e prea lung, potzi sa-l tai... vezi k astfel de shuruburi mai apar pe la Bricostore-uri sau magazine specializate în shuroabe (Ro-Cast era unul)... Dak le iei "de la mama lor" te costa transportul mai mult decît marfa. Deci, repet:

surub cu filet M4 (metric 4)cu cap Imbus.

Dak dai din coate, gasesti si în Romînika, si... cauta si pe la talcioc! Vb. serios, stiu destui care asa s-au scos...

Link to comment
Share on other sites

Orice shurub M4 cu cap Imbus will do. Dak e prea lung, potzi sa-l tai... vezi k astfel de shuruburi mai apar pe la Bricostore-uri sau magazine specializate în shuroabe (Ro-Cast era unul)... Dak le iei "de la mama lor" te costa transportul mai mult decît marfa. Deci, repet:

surub cu filet M4 (metric 4)cu cap Imbus.

Dak dai din coate, gasesti si în Romînika, si... cauta si pe la talcioc! Vb. serios, stiu destui care asa s-au scos...

 

Mersi pentru informatii :) Cred ca o sa dau o tura prin bricostore si mr. bricolage.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru informatii :) Cred ca o sa dau o tura prin bricostore si mr. bricolage.

 

Nu uita talciocu!!!! :) Stradal commerce rullzzzzz!!!! Sau, dak ai prin preajma vreun batrînesc Ferometal...

A!!!! Orice shurub M4 merge, am vazut disperatzi care, de nevoie, si-au pus si cu cap hexagonal...

Anyway, dak ai probleme si nu te faci intzeles din prima, ia un surub cu tine si arat-l la vînzator. Sau (uite alta idee) poate stii pe cineva la vreo fabrica d-aia care lucreaza cu fiare, cu o sticla de ceva tare te-ai scos de un pumn intreg de shuroabe...

Link to comment
Share on other sites

Pui orice surub numai sa aiba acelasi pas si diamaetru /lungime.

Eu am schimbat pe suruburi "normale" ptr surubelnita ca sa nu tot pierd si sa caut vheia imbus plus ca ptr cele cu imbus cheile de la noi nu se potrivesc si din aceasta cauza se deterioreaza si se rotunjeste forma hexagonala .si nu se mai poate folosi .

 

Vezi daca nu s-a tocit filetul din nut , daca nu-i otel ca lumea.Surubul poate sa fie intact .La o chitara asa s-a dus filetul in "nut-ul special cu reglaj al " action " , acum nu stiu cum o sa bag sub cate o placuta cu filet.Oricum vad ca nu se dezacordeaza cand fac bombdive ...etc.Asa ca poate sa ramana numai usor fixate corzile.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat pe suruburi "normale" ptr surubelnita ca sa nu tot pierd si sa caut vheia imbus plus ca ptr cele cu imbus cheile de la noi nu se potrivesc si din aceasta cauza se deterioreaza si se rotunjeste forma hexagonala .si nu se mai poate folosi .

La menghina vibratorului de pe bass-ul meu am aceleasi suruburi de 18 ani si n-au nici pe dracu'.

 

Vezi daca nu s-a tocit filetul din nut , daca nu-i otel ca lumea. Surubul poate sa fie intact .La o chitara asa s-a dus filetul in "nut-ul special cu reglaj al " action " , acum nu stiu cum o sa bag sub cate o placuta cu filet.Oricum vad ca nu se dezacordeaza cand fac bombdive ...etc.Asa ca poate sa ramana numai usor fixate corzile.

Indeed, daca e dus filetul din menghina, degeaba-shi mai ia alte shuruburi. Dar din ce era menghina aia care te-a lasat, din zamac?

Link to comment
Share on other sites

La menghina vibratorului de pe bass-ul meu am aceleasi suruburi de 18 ani si n-au nici pe dracu'.

 

 

Indeed, daca e dus filetul din menghina, degeaba-shi mai ia alte shuruburi. Dar din ce era menghina aia care te-a lasat, din zamac?

 

Ceva "otzel" moale si nici nu am strans tare , vibratorul era la fel , "cutitele" se toceau si avea vre-o 3 pozitii de "repaos" asa ca l-am schimbat cu un Ibanez Edge asta nu are probleme.Chitara Keiper , alatfel e OK numa partile mmecanice de slaba calitate .( DAR ! Aurite ).Vreau sa pun cumva placute cu filet cum am si la Strat sa vad cum pot sa fac deocamdata este OK asa.

 

La Strat am filet sub un "bridge" la nut si am schimbat doar suruburile pe normale . In plus se pot shimba acele placute din itel cu filet , atat strang cat sa nu pierd aceste placute.Nu se prea agata chuar daca nupi strans tare important este ca nu lasa sa sara de la chei de nut nu se agata corzile .Plus opreste din "ecou" din partea de coarda de dupa nut.

Link to comment
Share on other sites

am fost in timisoara la chestii specializate de suruburi si chestii de genu si nu aveau de astea

 

 

daca tot ai fost in Timisoara, de ce n-ai trecut pe la Muzikia?

 

Acolo au ceva surub, poate iti este bun. Uite link - http://www.muzikia.ro/Accesorii/Chitara/Su...tru-Floyd-Rose/

 

 

Have a nice day! :)

Link to comment
Share on other sites

vezi ca sunt la Grosmann

 

 

Imi amintesc atunci cand am mers la Grosmann acum cateva luni sa ma interesez. Ma punea sa ii cumpar o unitate intreaga de floyd rose :) Ceva de genu ai nevoie de o roata, cumpara toata masina! :) Am mai incercat sa merg acum o luna dar magazinul nu mai exista, probabil o fi ramas doar cu atelierul de pe Plevnei.

Link to comment
Share on other sites

Ceva "otzel" moale si nici nu am strans tare , vibratorul era la fel , "cutitele" se toceau si avea vre-o 3 pozitii de "repaos" asa ca l-am schimbat cu un Ibanez Edge asta nu are probleme.

 

A propos de otzel - m-au umplut de respect niste copiutze ruseshti de Floyd Rose, aveau alea un otzel supertare! Aveau însa si un sistem de strîngere al manivelei superdubios, dar, cu ajutorul unui strungar, se rezolva... Pe la începutul anilor '90, erau o mana cereasca, mai ales k nu se toceau cutzutele!

^Insa eu, unul, prefer vibratoarele de tip Kahler, nu cele de tip Floyd Rose... Am meu e facut la... pe atunci îi zicea INAV SA, acum cred k-i spune Romaero, stii, cei de la Baneasca care faceau copiutze de BAC one-eleven pe vremea lui Pingelica. Proiectul - derivat din Kahler-ul de solo - îmi apartzine (menghina including), si afirm cu mîndrie k în 18 ani nu a dat niciun rateu si nici nu dezacordeaza. Shuruburile Imbus - M6 - le-am gasit tot în fabrica aia pe undeva. De asta le-am sugerat celor care au probleme cu suruburile de la menghinesa caute pe la vreo fabrica, pe undeva. Nu de alta, dar shuruburi cu cap Imbus se fac si pe scumpele noastre plaiuri mioritice, ar trebui sa le bage si în comertz...

P.S. Singurele vibratoare de tip Floyd Rose care mi-au placut sunt cele facute de Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pentru cine mai vine in Tiomisoara si nu stie unde sa caute suruvuri :!!!!

 

In cartierul fabric pe linia tramvaiului "1" in sensul din centru ---> Calea Lugojului . La 100m inainte de intersectia calea Lugojului( fosta statia Fabrica "Modern" , fabrica s-a demolat ) , pe dreapta la parterul unui bloc este un magazin ...srie mare SURUBURI se gasesc foarte multe tipuri de suruburi ( nevasta-mea a cumparat tije de 8mm fileteta de 1,5m si a pus-o la o floare ), burghie, coltare , roti ptr lazi , clante, cabluri de otel , lanturi..cuie , holtzsuruburi....etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.