www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Fac O Gaura In Chitara...


Lovele
 Share

Recommended Posts

Mda...poate o sa radeti dar m-am gandid si ma intreb daca ar fi posibil sa fac o gaura la o chitara clasica si cu cablu sa il conectez la mufa de mic la calculator sa il amplifiez :)

 

Mersi de raspunsuri :D

 

ca sa il amplifici..iti trebuie si o doza..microfonul se va auzi prost tare :)...doar unul special s-ar auzi bine..si daca ai fi avut unul special nu ai fi pus aceasta intrebare...si gaura...depinde foarte tare unde o dai :)

Link to comment
Share on other sites

Ia-tzi o doza piezo! Dak ajungi prin Bucuresti, fa-tzi un drum la magazinul Muzica si întreaba de Mihai Ionescu, inginerul are repara si modifica... El face doze piezo pt. orice instrument: chitari clasice, tobe, flaut, taragot, tzambal - whatever, you name it... Omul are si o adresa de mail, dar n-o mai stiu eu...

Dak te duci cu scripca la el, o sa-tzi spuna si cum s-o montezi.

Link to comment
Share on other sites

Nu da gauri aiurea in chitara pt ca risti sa strici acustica si pe urma poti sa o arunci la gunoi; orice ai face nu improviza tu ci incearca sa te documentezi si sa aplici niste instructiuni clare. Pe lg asta ai deja o gaura in chitara ... pui microfonul pe un suport la vreo 15-20 cm de sound-hole in diferite pozitii si aia e (faci si tu niste teste pana se aude decent).

Link to comment
Share on other sites

Mda...poate o sa radeti dar m-am gandid si ma intreb daca ar fi posibil sa fac o gaura la o chitara clasica si cu cablu sa il conectez la mufa de mic la calculator sa il amplifiez :)

 

Mersi de raspunsuri :)

 

Vezi k exista si doze electromagnetice special facute pentru chitari acustice. Am un prieten care si-a cumparat una facuta de Seymour Duncan, un humbucker care suna O.K. A dat o singura gaura în corpul chitarei acustice: pentru jackul de iesire. ^Ii asigur pe cei care au mai postat pe-aici k nu i-a stricat DELOC acustica...

Link to comment
Share on other sites

Iar bãtaie de joc :)

 

-1 pentru toti cei care s-au legat de el si de Elvis...

 

de cand v-ati nascut voi stiati ce se intampla daca dai o gaura in chitara?sau daca o vopsesti?

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Ba da voi aveti ceva cu mn? Aia a fost demult dabia incepusem chitara, nu eram in stare sa cantu un cantec pe note nimic terminati si nu ma :D . :)

V-am mai zis sa nu va mia luati de mine sper ca acu intelegeti si :). Mai ales balu :).

Edited by Elvis
Link to comment
Share on other sites

Fa mama cate gauri vrei , dar vezi unde .

 

 

 

Deci se vede unde poti sa gauresti , palpezi , te uiti cum poti ( fara corzi) sa vezi cat este de mare acea intaritura din lemn masiv de la baza chitarei , si dai gaura langa "butonul" ptr curea.Aici pui un jack din acesta spexial cu filet lung: http://www.amazon.com/WD-Music-Products-AC...R/dp/B0006ZSTNY

 

DAR!!! se poate cumpara "jack combinat cu strap-buton " care prin centru are intrarea jack .are filet lung si trece prin intaritura de lemn de la baza chitarei dar servezte si ca "strapbuton"

 

Guitar Strap End-pin

 

http://www.guitarcenter.com/Neotech-Slimli...533-i1130880.gc

 

Acoustic guitar amplification

http://www.museweb.com/ag/amp/ag_amp.html

 

si mai gasesti pe net cate vrei .

 

GOOGLE

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vezi k exista si doze electromagnetice special facute pentru chitari acustice.

 

Cum adicã "electromagnetice"? Cum interacționeazã câmpul electromagnetic cu corzile de plastic?

Vibrația tot de la corpul chitarei trebui sã o preia cumva (chiar dacã nu prin efect piezoelectric).

 

On-topic: pe la 17 ani am fãcut ºi eu o serie de gãuri în chitara mea Reghin de atunci (pentru a-i pune o dozã piezo de pick-up ºi pentru mufã). Din fericire acum existã multe soluții serioase de "doze" (traductoare pasive sau chiar active), inclusiv pentru chitare clasice.

Link to comment
Share on other sites

Cum adicã "electromagnetice"? Cum interacționeazã câmpul electromagnetic cu corzile de plastic?

Vibrația tot de la corpul chitarei trebui sã o preia cumva (chiar dacã nu prin efect piezoelectric).

Asa bine!!!!! Pt. ca NU TOATE chitarele acustice au corzi de plastic. Ce e drept, pe corzi de plastic nu vor suna orice-ai face, dar potzi lucra bine-mersi cu corzi metalice mai subtziri.... Cum spuneam, Seymour Duncan (si alte firme mari, cum ar fi Di Marzio) fac doze electromagnetice special pt. chtare acustice. Dak intri pe website-urile lor, te potzi convinge...

Iar pe chestia cu humbuckerul Seymour Duncan pt. acustica am vazut-o cu ochii mei. Numai ca - ha-ha-ha- a costat mai mult decît chitara pe care a fost pusa!

Indeed, dak preferi corzile de plastic, nu ai alta solutzie decît dozele piezo. Sincer, eu prefer varianta cu corzi metalice si doze electromagnetice (am auzit ambele variante)...

 

 

Despre jackurile combinate cu strap-on button: nu toate sunt fiabile. Amicul care si-a modificat acustica, de exemplu, nici nu a vrut sa auda de asa ceva, si dupa ce i-am vazut pe destule astfel de jack-uri cu strap-on button stricate, i-am dat dreptate...

Link to comment
Share on other sites

Iar bãtaie de joc :)

 

-1 pentru toti cei care s-au legat de el si de Elvis...

 

de cand v-ati nascut voi stiati ce se intampla daca dai o gaura in chitara?sau daca o vopsesti?

 

In ce univers paralel ti s-ar parea o idee buna sa faci modificari la o chitara fara sa ai habar de ceea ce faci? nub. 

Link to comment
Share on other sites

Mda...poate o sa radeti dar m-am gandid si ma intreb daca ar fi posibil sa fac o gaura la o chitara clasica si cu cablu sa il conectez la mufa de mic la calculator sa il amplifiez :)

 

Mersi de raspunsuri :)

 

de ce nu o vinzi, mai pui ceva si iti iei o electro-acustica decenta? :) ....parerea mea

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.