www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupa Lui Othello - Florentin Milcof


Guest spaghetti

Recommended Posts

Guest spaghetti

Visit My Website Exista o trupa cu un profil special aici in Romania . Si incep prin a delimita standardul indeobste intalnit.

 

Trupa A – trupa de succes care a prins “alte vremuri” sau trupa care a prins “un nas putred de bogat” sau trupa care se inrudeste cu vreun “cineva-ceva” cu multa influenta in iubita noastra patrie .

 

Trupa B – trupa de succes care a urmarit succesul cu orice pret,fara sa se simta impiedicati de nici o judecata de valoare,tinta fiind una singura:sa cante orice numai sa fie difuzati la radio si sa aiba succes la publicul foarte larg. Totul se face cu orice pret , nu conteaza moralitate,nu conteaza estetica,nu conteaza principii sau aspiratii.

 

Trupa C – trupa eminamente culturala.In general nu are success,in general nu e data la radio,in general nu e produsa de nici o casa de discuri,in nici un caz nu este luata in serios. E sustinuta de tot felul de inlocuitori.Se spune”trebuie sa ai un back-up financiar ca sa poti canta”….no comment…

 

Trupa D – sau mai exact “trupa” D , adica o serie de intrumentisti si solisti sau soliste vocale,care in mod aleatoriu se aduna sub egida unui brand cunoscut intr-o anumita zona de piata,adica niste mercenari care canta oricand oriunde si cu oricine,numai sa mearga banul,totul se raporteaza numai la bani.De obicei trupe de local, care canta la nunti,etc…

 

Trupa E – se aduna la sala de repetitie intotdeauna dupa ora 16,00 (caci pana atunci sunt la servici sau la scoala) se apuca sa cante,fac pauza vorbesc despre muzica,se autointituleaza underground,au discursuri dezaprobatoare la adresa majoritatii cooperativelor muzicale cunoscute,in general nu au nici o tinta clara,ba chiar din aceasta ceata isi fac o adevarata filosofie,au insa mame si tati care ii sustin material sau muncesc de la 8 la 4 ca orice altceva .

 

Trupa F – trupele de acompaniament al diferitelor brand-uri musicale din Romania(Stefan Banica jr.,Paula Seling,Analia Selis,Horia Brenciu),adica o serie de instrumentisti cunoscuti sau nu in bransa ,buni sau mai putin buni , care pot fi oricand oricare.

 

Trupa lui Othello nu face parte din nici o categorie mai sus mentionata.Insa , trupa lui Othello a trecut si trece prin niste stadii de dezvoltare…Daca v-am facut curiosi vizitati urmatoarele link-uri:

 

http://www.youtube.com/watch?v=jQfRHDQhYow

 

http://www.youtube.com/watch?v=3PgS6M2gbjs

 

http://www.youtube.com/watch?v=y_kftZ9uUWQ

 

 

 

Voi continua sa vorbesc despre aceasta trupa

Link to comment
Share on other sites

Guest spaghetti
:)

Iti multumim pentru incurajare...se pare ca esti un tip caruia ii place muzica buna...pe viitor o sa ne straduim sa ne ridicam si la pretentiile tale...multumim ca ne-ai urmarit piesele...

 

interesant

 

multumim

 

Pe chitaristul vostru il cheama cumva Luca? Scuze in eventualitatea in care am confundat.

 

Luca Marius.Nu ai confundat.

Link to comment
Share on other sites

Eu urmaresc asa pe Othello de cand era la Blue Spirit, pe Spiritisme... tot respectul pt ce face.

dar... primul post este full of shit, iar tu interpretezi postul meu si al lui junkie cum vrei.... iar "trupa lui othello" se incadreaza in mai multe din acele categorii... asa ca mai mult ai pierdut cu primul post.

Link to comment
Share on other sites

Iti multumim pentru incurajare...se pare ca esti un tip caruia ii place muzica buna...pe viitor o sa ne straduim sa ne ridicam si la pretentiile tale...multumim ca ne-ai urmarit piesele...

...

 

Si mie imi place muzica buna, dar prefer sa ascult melodiile originale :) ...ceea ce cantati suna (foarte) bine, dar nu sunteti decat niste epigoni...

Link to comment
Share on other sites

Trupa A – trupa de succes care a prins “alte vremuri” sau trupa care a prins “un nas putred de bogat” sau trupa care se inrudeste cu vreun “cineva-ceva” cu multa influenta in iubita noastra patrie .

 

Trupa B – trupa de succes care a urmarit succesul cu orice pret,fara sa se simta impiedicati de nici o judecata de valoare,tinta fiind una singura:sa cante orice numai sa fie difuzati la radio si sa aiba succes la publicul foarte larg. Totul se face cu orice pret , nu conteaza moralitate,nu conteaza estetica,nu conteaza principii sau aspiratii.

 

Trupa C – trupa eminamente culturala.In general nu are success,in general nu e data la radio,in general nu e produsa de nici o casa de discuri,in nici un caz nu este luata in serios. E sustinuta de tot felul de inlocuitori.Se spune”trebuie sa ai un back-up financiar ca sa poti canta”….no comment…

 

Trupa D – sau mai exact “trupa” D , adica o serie de intrumentisti si solisti sau soliste vocale,care in mod aleatoriu se aduna sub egida unui brand cunoscut intr-o anumita zona de piata,adica niste mercenari care canta oricand oriunde si cu oricine,numai sa mearga banul,totul se raporteaza numai la bani.De obicei trupe de local, care canta la nunti,etc…

 

Trupa E – se aduna la sala de repetitie intotdeauna dupa ora 16,00 (caci pana atunci sunt la servici sau la scoala) se apuca sa cante,fac pauza vorbesc despre muzica,se autointituleaza underground,au discursuri dezaprobatoare la adresa majoritatii cooperativelor muzicale cunoscute,in general nu au nici o tinta clara,ba chiar din aceasta ceata isi fac o adevarata filosofie,au insa mame si tati care ii sustin material sau muncesc de la 8 la 4 ca orice altceva .

 

Trupa F – trupele de acompaniament al diferitelor brand-uri musicale din Romania(Stefan Banica jr.,Paula Seling,Analia Selis,Horia Brenciu),adica o serie de instrumentisti cunoscuti sau nu in bransa ,buni sau mai putin buni , care pot fi oricand oricare.

 

Mai exista si trupe pe stilul big-band (adica F + pe cine acompaniaza). Pe acest forum am vazut (cel putin) 2 trupe pe stilul asta: Ceata lui Vurtejanu si Trupa lui Othello.

E dragut ce faceti voi, dar toata prezentarea asta pompoasa denota aroganta si nici macar nu are baza; sunt mult mai multe stiluri de trupe pe care le-ai ignorat, doar ca sa para Trupa lui Othello diferita de celelalte. (i.e. daca x nu e inclus nici in A si nici in B nu inseamna ca x nu e inclus in alta multime)

 

A, da, totul cu IMO si YMMV de rigoare.

Link to comment
Share on other sites

Dupa o asa descriere pompoasa ma duc cu maxima curiozitate pe link-ul respectiv si ce vad: inca o trupa ca multe altele care canta aceleasi si aceleasi cover-uri (ce-i drept destul de bine, aici nu comentez). Dar: M-AM SATURAT DE ATATEA "COVER BAND"-URI CARE CANTA ACELEASI DIRE STRAITS-URI, ROLLING STONES-URI SI TEME CLASICE DE ROCK 'N ROLL. De ce nu cantati si alte piese pe care nimeni altcineva nu le canta, ca doar sunt cu miile! Pe mine ma lasa cel putin indiferent. Iar asta Florentin, ti-o spune unul care are albumul Est - "Zeii De Hartie" (1997), perioada in care activai in aceasta trupa. Cum o fi, cum n-o fi, eu va urez totusi bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest spaghetti
Dupa o asa descriere pompoasa ma duc cu maxima curiozitate pe link-ul respectiv si ce vad: inca o trupa ca multe altele care canta aceleasi si aceleasi cover-uri (ce-i drept destul de bine, aici nu comentez). Dar: M-AM SATURAT DE ATATEA "COVER BAND"-URI CARE CANTA ACELEASI DIRE STRAITS-URI, ROLLING STONES-URI SI TEME CLASICE DE ROCK 'N ROLL. De ce nu cantati si alte piese pe care nimeni altcineva nu le canta, ca doar sunt cu miile! Pe mine ma lasa cel putin indiferent. Iar asta Florentin, ti-o spune unul care are albumul Est - "Zeii De Hartie" (1997), perioada in care activai in aceasta trupa. Cum o fi, cum n-o fi, eu va urez totusi bafta!

Iti multumesc ca mi-ai amintit de Zeii de hartie-1997.tocmai in aceasta noua formula doresc sa readuc la lumina cateva din piesele acelui album...Dealtfel imi pare bine ca exista toate aceste pareri,pro sau contra.Si inca ceva...noi nu suntem trupa de coveruri...ca sa nu va reamintesc ca fiecare mare trupa sau mare solist a cantat coveruri la inceput de cariera sau mai tot timpul carierei (vezi de exemplu Joe Cocker sau Elvis)...nu mi-ar fi rusine sa spun ca sunt trupa de coveruri sau de nunti sau de mai stiu eu ce,dar nu de-asta am construit aceasta trupa si continui sa o construiesc.am spus ca o sa revin si poate o sa intelegeti mai tarziu de ce am inceput asa...in nici un caz sa par pompos sau arogant...am trecut de mult de varsta orgoliilor...multumesc tuturor ptr raspunsuri...

Link to comment
Share on other sites

nu mi-ar fi rusine sa spun ca sunt trupa de coveruri sau de nunti sau de mai stiu eu ce,dar nu de-asta am construit aceasta trupa si continui sa o construiesc

 

Atunci de ce descrierea pompoasa si specificarea ca voi sunteti diferiti de toti cei de acolo (chiar daca nu e asa) facuta intr-un mod usor ofensiv?

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.