www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The History Of Rock


hihi
 Share

Recommended Posts

M-am gandit sa fac acest topic, deoarece, chiar nu stiu mare lucru despre istoria Rock-ului, genul muzical care cred ca il ascultam cu totii (cei de pe forum). Probabil ca Rock-ul s-a nascut in momentul in care a fost inventata chitara electrica, sau poate ca nu.

In fine, daca stiti ceva lucruri interesante, postati-le aici, si poate mai evoluam si noi :).

Link to comment
Share on other sites

La inceput au fost negri si muzica lor zisa la ei si "Blues" .Apoi jazz si instrumentele electrice. Apoi stiti voi Elvis , Beatles si restul prichindeilor. Povesit asa pare cam simplu dar e departe de a fi asa. Oare avem noi puterea de a cuprinde toata lucrarea asta? Eu unul m-as lasa pagubas. Cel mai frumos mod de a afla istoria muzicii rock e de a o asculta :) . Sunt alte lucruri care merita citite :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Ahem, rocku a fost "inventat" by the King of Rock sau Elvis Presley :) Chitara electrica a aparut in anii '50 si odata cu ei Elvis Presley rock'n' roll-ul.

Sau cel putin asa stiam :)

Rock on!!! :)

Link to comment
Share on other sites

hmmmm... in last supper, cei de la black sabbath, spuneau ca ei la inceput cantau ceva de gen blues cand deodata, au trecut la metale grele. faza era, ca au trecut la metale, deoarece li s-a parut mult mai interesant genul, cu toate ca ei nu stiau cu exactitate ce cantau, si daca avea sa placa publicului. si uite ca le-a placut :).

oricum, au fost multe trupe inaintea celor de la black sabbath, dar ei au fost printre primii care au cantat metal.

apropo, stiati ca jimi hendrix a fost primult om care a folosit pedala de wah intr-o inregistrare ? :). si jimi, de multe ori isi crea un sunet in minte, pe care, ulterior, incerca sa il reproduca impreuna cu inginerii de sunet de la studio. ma rog, chestia asta era destul de grea (cred ca asa s-au nascut multe efecte :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Intr-adevar istoria muzicii rock incepe prin anii '50.Iar istoria marilor festivaluri open air cu Woodstock.Legende sunt multe...Elvis...Beatles...Hendrix...Thin Lizzy...Fleetwood Mac...The Animals...Roy Orbison...Scott McKenzie...The Byrds...The Searchers...Joan Jett...si lista continua cu f multi.Ei au fost radacinile a ceea ce avea sa devina un curent care a facut istorie:muzica rock.

Link to comment
Share on other sites

cand am spus la rock-ul adevarat m-am referit la metal..eu unul nu stiu nici o trupa de metal inainte de black sabatth  :)

 

Nu mai confunda rock-ul adevarat cu metal-ul :)

 

Black Sabbath au declarat ca ei s-au considerat intotdeauna o trupa de hard rock. Cred ca printre primii metalisti declarati au fost Judas Priest. Apoi Iron Maiden cu new wave of british heavy metal.

Link to comment
Share on other sites

Prima trupa a carei muzica a fost catalogata de critici drept "heavy-metal" s-a numit IRON BUTTERFLY iar piesa care a initiat miscarea heavy metal se numeste "In a gadda da vida"

 

Deasemenea, in contextul piesei In a gadda da vida este inregistrat primul solo de tobe din istoria muzicii rock (bine-nteles ca ma refer la istoria muzicii rock inregistrata pe suport fizic... ca or fi facut si altii solo de tobe in concert sau la ei in garaj, asta e altceva).

 

http://www.ironbutterfly.com/biography.php

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

hmm...rockul a inceput dupa terminarea celui deal 2lea razboi mondial...cand au aparut "vrajitoriile si voodoo" atunci lumea a inceput sasi scrie sentimentele si multe alte chestii..in legatura cu elvis...cica a furat muzik negrilor...km asa intelegeti...nu neaparat cand a aparut chitara electrica ....oare nu poti canta rock cu chiara clasica....chiar poti :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
Guest Wierdguy

Daca filmele de pe hallmark au dreptate:

Rock `n` roll a fost denumirea data R&B-ului(Rythm and blues) de catre Alan Freed prin anii 50. So, it`s safe to say that rock and roll was born from black music, inainte de Presley.Din cate mai cunosc eu, rock`ul s`a nascut cam pe la 1955, iar prin anii 70-80 au inceput sa apara efectele(pedale si procesoare), motiv pentru care exista stilurile mai agresive de acum.

 

Chiar azi a fost un film interesant depsre asta:Mr.Rock and Roll:Alan Freed, personaj care, dupa mine, a jucat un rol foarte important in imprastierea rockului.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

...ca replica la off-topic, sa ma ierte ,,stie'' ei cine, de unde si expresia ,,you play like Chet''.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.