www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Gatul Chitarii


srbnmircea
 Share

Recommended Posts

Salut, recent am schimbat corzile pe chitara mea si am observat foarte mult fretbuzz, m-am uitat mai atent la freturi si am vazut ca sunt cam uzate, incep sa apara santulete pe acolo, cand cant mi-ul gros, la-ul si re-ul se aude fretbuzz, si din orice pozitie le cant. Problema este ca trebuie sa ii schimb gatul sau sa ii dau un refret. Stie cineva un lutier bun sau de unde pot sa iau un gat pentru un strat?

Link to comment
Share on other sites

Atu montat corzi ce au o tensiune mai mica ,probabil acest luru areca efect acest frettbuzz.

 

Daca nu se tebsiuoneaza gatul la fel ca si pana la schimnbarea corzilor el se indreapta si

"actiunea" inaltimea calusului ( bridge) este acum prea joasa.Trebuie inaltat bridge-ul ( calusul) pana la pozitia corziulor fata degat fara buzz.

Poate trebuie reglat si bara de otel din gat .( trus-rod)

cu gogle sau youtube cautati:

Truss Rod Adjustment

Guitar Bridge Adjustment

http://www.youtube.com/watch?v=a_n6bH61p6E...PL&index=71

 

Cititi si alte posturi aici pe rgc.ro despre aceasta tema acolo gasiti sfaturi si indicatii precum si link-uri la site-uri cu sfaturi si tutoriale ptr reglat chitara.

 

Daca credeti ca nu va descurcati trebuie sa duceti chitara la un chitarist experimentat sau la un lutier.

dar trebuie sa invatati sa va reglati chitara siunguri deoarece la orice mica schimbare poate aparea acest "buzz".

Chiar si la schimbare de temperatura .

Link to comment
Share on other sites

aaa. eu vroiam sa zic ca la mine nu e problema cu fretbuzz ci ca s-au tocit freturile... am bagat tare pe ea... saracutza. am uitat sa specific.

 

Tastele se tocesc toate deasupra si sub pozitiile mult uzitate.

Pana cand tasta este puitin mai inalta dacat freatboard-ul ) lemnul _ coarda va suna OK ,Doar cand este foarte aproape de lemn are buzz cu lemnul , si suna interesant ca si fretless-ul.

 

Nu-i vorba de cat "ai bagat " ci de materialul slab al tastelor .Eu am cantat cam 6-8 ani cu un set de taste .Si nu prea am curatat corzile .Tastele acestea de china se uzeza mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Vad atatea probleme zilnic, bazaie in tastiera n coarda y, sunt corzi menite sa se intinda, lemnul chitarei lucreaza si corzile trag gatul, pentru asta exista imbus pentru tija aflata in gatul ei si suruburi/sistem imbus iara pentru acordul fin. Daca nu stiti sa faceti reglajul standard mergeti la un lutier, daca nu aveti in oras deschideti un topic caci sunt o droaie pe forumul asta care te pot ajuta cu un setup.

am un ibanez rgt6ex si la fretul 7, coarda si, face un sgomot foarte ciudat...nu stiti ce pot face cu asta?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.