www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cea Mai Revolutionara Melodie


Guest rhcp_guitarist
 Share

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu cred ca multi o considera cea mai revolutionare melodie cu toate astea pt mine asa este-"Ballerina"-Steve Vai!

 

:) ain't that some freaky sh$%% (fata fan steve vai-imi aduc aminte de o faza pe care a spus-o vai la

concertul de la Bucuresti-What are all you women doing at a Steve Vai concert? :) )

 

On-topic:

Stevie Wonder: Master Blaster(piesa la care am pus mana pe bas-la bas am invatat sa cant)

 

Feeling cu carul:

Zeppelin-Baby i'm gonna leave you

Rainbow-Rainbow eyes

 

Guitar stuff

Brett Garsed - orice

Alan Holdsworth-coverul dupa Pasqua:Proto Cosmos

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

:) ain't that some freaky sh$%% (fata fan steve vai-imi aduc aminte de o faza pe care a spus-o vai la

concertul de la Bucuresti-What are all you women doing at a Steve Vai concert? :) )

 

hehe :) e atat de greu sa gasesti o fata fana steve vai? eu ascult in prostie "fire garden suite",mi se pare super tare trecerea de la ceva ushor catre ceva mai "metal"..ma rog :(

Edited by rhcp_guitarist
Link to comment
Share on other sites

hehe :) e atat de greu sa gasesti o fata fana steve vai? eu ascult in prostie "fire garden suite",mi se pare super tare trecerea de la ceva ushor catre ceva mai "metal"..ma rog :(

 

:) mda nu am zis ca nu sunt

Dar haideti bre ca nu numai muzica va atrage la el.Nu degeaba are videoclipuri cu gagici moarte dupa el si el

iesind din televizoare dupa ele si multe imagini cu pantaloni de piele mulati si par saturat de hair-spray,cand

erau la moda hair-bands.Parca si stiu un interviu cu o vocalista spunand :men wore our clothes and i must

confess they looked pretty good :)

Link to comment
Share on other sites

Revolutionara pt noi? Vad ca multi ati trecut piese de care sigur multi nu au habar.

Sau revolutionare ca piese care au schimbat ceva, care au ramas in istoria muzicii si care in general sunt piese cunoscute, gen Yesterday, Smoke on the Water, Child in Time, Stairway to Heaven, Communication Brakedown, Paranoid, Braking the Law, Eruption, Enter Sandman poate, Smells Like Teen Spirit, multe dintre piesele lui Hendrix intr-adevar.. si multe altele, desigur.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest RipperC

Melodii/albume care m-au frapat, m-au facut sa-mi schimb conceptia despre muzica pe care o ascultam:

 

Roxette - Joyride

Michael Jackson - Beat It

Deep Purple - Mistreated (the one and only, cunoscatorii stiu de ce :) )

Deep Purple - In Rock (albumul)

Rainbow - Long Live Rock'n'Roll (albumul)

Kingdom Come - Kingdom Come (albumul)

Iron Maiden - Number of The Beast (albumul, imi aduc si acum aminte cum am ridicat din spranceana si mi-am zis in gand "Doamne, ce voce bestiala!")

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest DragonFlame

Melodii/albume revolutionare: (the list can go on forever)

 

Chuck Berry - Johny B. Goode

Jimi Hendrix - Puple Haze, Star Spangled Banner, Little Wing, Red House (you gotta love them all, and they were all "revolution")

The Yardbirds - Stroll On

Led Zeppelein - Whole lotta love

Black Sabbath - Paranoid, Iron Man

Deep Purple - Smoke on the water, Child in time

Whitesnake - Here I go again

The Ramones - Blitzkrieg Bop

Iron Maiden - The Number of the Beast, The Trooper, Powerslave

Manowar - Manowar, Heart of steel

Mr. Big - Colorado Bulldog

Helloween - I want out, Judas

Stratovarius - Black Diamonds

Sonata Arctica - Weballergy

Rhapsody - Power of the dragonflame si cam toata discografia :)

Avantasia - The Metal Opera

Angra - Evil warning

Sepultura - Roots bloody roots, Rattamahatta, Kaiowas, Beneath the Remains, Inquisition Symphony

Nine Inch Nails - Only, Hand that feeds, Starfuckers, Wish, The Perfect Drug

Audioslave - Show me how to live

Slipknot - Opium of the people

..... e lunga lista... pt ca-n toate sub-genurile apare cate o chestie care schimba cursu pe care merg toate formatiile din acea zona....

 

Dar sa recunoastem... adevarata revolutie a aparut odata cu

 

Sorinel Pustiu - Barosanu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Magnitude

Death - Empty Words , asta da piesa in adevaratul sens al cuvantului, mesajul..nam cuvinte , CHuck a fost un filosof , un revolutionar , deci asa e si piesa.Cat despre partea muzicala , nustiu daca aveti de comentat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Steven

Led Zeppelin - Stairway To Heaven

Jimi Hendrix - Voodoo Chile, Purple Haze

Black Sabbath - Black Sabbath, Paranoid

AC-DC - Highway To Hell, Back In Black

Deep Puple - Smoke On The Water, Child In Time

Van Halen - Eruption

Judas Priest - Breaking The Law

Iron Maiden - Number Of The Beast

Ozzy Osbourne - Crazy Train

Yngwie Malmsteen - Far Beyond The Sun

.

.

.

...si lista poate continua, insa mi-e lene sa mai scriu acum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Dupa parerea mea totul a inceput cu Zeppelin... Iar heavy-ul cu Black Sabbath... Piesa Black Sabbath in sine mi se pare una revolutionara pentru ceea ce a devenit in zilele noastre Heavy Metal/Hard Rock...

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

the call of ktulu si master of puppets

 

HEIL THE GREAT GODS OF METALLICA!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

Da...cred ca nu prea au revolutionat lumea (am fost cam offtopic) dar chiar si pentru vremea lor nu inteleg de unde naiba au putut sa le scoata (in special the call of ktulu)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

incercati madder mortem.. cam orice melodie la ei poate fi considerata revolutionara.

cred k in sensul asta ati folosit termenul.. :)

Link to comment
Share on other sites

Revolutionara pt noi? Vad ca multi ati trecut piese de care sigur multi nu au habar.

Sau revolutionare ca piese care au schimbat ceva, care au ramas in istoria muzicii si care in general sunt piese cunoscute, gen Yesterday, Smoke on the Water, Child in Time, Stairway to Heaven, Communication Brakedown, Paranoid, Braking the Law, Eruption, Enter Sandman poate, Smells Like Teen Spirit, multe dintre piesele lui Hendrix intr-adevar.. si multe altele, desigur.

De acord cu ce ai scris tu si majoritatea care au mai scris dar mai sunt si altele care pot fi consid "revolutionare". De ex. si ceva mai nou: James LaBrie (voc. DT) cu albumul Elements of persuasion sau Glenn Huges (nu mai stiu albumul).Poate ptr cei care vin dupa noi vor parea la fel de revolutionare. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ANGOR

The Beatles - Helter Skelter ...primul pas spre heavy metal

 

Asa este, cica ar fi prima piesa heavy metal din istorie. Este compusa in intregime de McCartney. Piesa asta chiar este... sau mai bine zis a fost revolutionara

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzykris

santana-corazon espinado

black sabbath-crazy train

parazitii-cum sa jignesti o femeie

parazitii-ca fuga pe gheata

jimi hendrix-voodoo chile

Edited by ozzykris
Link to comment
Share on other sites

santana-corazon espinado

black sabbath-crazy train

parazitii-cum sa jignesti o femeie

parazitii-ca fuga pe gheata

jimi hendrix-voodoo chile

Ba tu esti nebun?! :) Hai ca si mie i-mi plac parazitii dar in masura in care ma distreaza aberatiile lor... da' cum p..a mea sa-i pui la melodii '"revolutionare"? :) mai ales pe forum ptr chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.