www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari Folosite La Metal


Alex_Silva
 Share

Recommended Posts

Salut!Nu am stiut exact unde sa postez aceasta intrebare dar cred ca acesta este un loc bun.Poate ca o sa vi se para o intrebare stupida dar de ce majoritatea chitaristilor de metal folosesc modele custom(Lp Custom,Sg Custom,Explorer Custom).Au dozele acestora output mai mare?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Poti sa dai un exemplu concret? Intrebarea e putin ambigua..

 

"custom" nu are legatura cu outputul dozelor care poate sa fie mai mare sau mai mic ( comparat cu ce? ) .

 

"custom" poate inseamna ca respectiva chitara a fost personalizata dupa dorintele artistului.

 

E adevarat ca exista firme precum Gibson care folosesc cuvantul "custom" pentru modele de serie dar aici e vorba de un intreg ansamblu de proprietati (tipul lemnului, profilul gatuluil, modul de constructie, tip de doze, etc etc) .

Link to comment
Share on other sites

Salut!Nu am stiut exact unde sa postez aceasta intrebare ...

 

eu nu stiu exact de ce postezi aceasta intrebare, dar, ma rog :)

 

chitaristii de ne-metale ce chitare folosesc?

ca mie mi se pare ca orice chitarist peste un anumit nivel are o chitara custom la propriu.

 

e mult mai mult decat doza intr-o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Nu am stiut exact unde sa postez aceasta intrebare dar cred ca acesta este un loc bun.Poate ca o sa vi se para o intrebare stupida dar de ce majoritatea chitaristilor de metal folosesc modele custom(Lp Custom,Sg Custom,Explorer Custom).Au dozele acestora output mai mare?

Multumesc!

 

Chitara de blues.

Link to comment
Share on other sites

Am observat si eu mai demult chestia asta. Live, foarte multi dintre chitaristii vestiti prefera LP modelul Custom...Probabil ca are un ton aparte, care se distinge de celelalte LP-uri, din cauza ca are chambered body si ebony fingerboard.

Link to comment
Share on other sites

Lasa-ma sa nu fiu de acord cu tine in totalitate, e adevarat ca Les Paulul suna diferit din cauza constructiei sale, camera acustica daca e cazul, materialul investit care stabileste totodata si greutatea pe langa tonalitate, etc. Dar cum ziceam, sunt multi artisti care folosesc diferite tipuri de chitari in functie de stil (strat la bluesuri, rock'n roll, rock, metal, etc.) au fost abordate diferite forme mai agresive pentru trash, black, grind, death-core, etc exemple: warrior - charles schuldiner, v - alexei laiho, kerry king, etc. Deci scuza-mi replica dar eu unul nu am observat lucrul asta legat de chitari les paul folosite la artisti vestiti. :)

Am observat si eu mai demult chestia asta. Live, foarte multi dintre chitaristii vestiti prefera LP modelul Custom...Probabil ca are un ton aparte, care se distinge de celelalte LP-uri, din cauza ca are chambered body si ebony fingerboard.
Link to comment
Share on other sites

nu are nici o legatura chitara custom, ne-custom, cu ce stil vrei sa canti.

 

-daca te referi la modelele produse in serie cum ar fi un exemplu Epiphone Les Paul Custom, atunci raspunsul e: pt ca le place lor sa cante cu chitara aia (desi cu ala poti sa canti lejer si blues si multe altele)

 

-daca te referi la modele facute la comanda, atunci raspunsu e pentru ca le place lor sa cante cu chitara aia care e facuta la specificatiile lor.

Link to comment
Share on other sites

+1

nu are nici o legatura chitara custom, ne-custom, cu ce stil vrei sa canti.

 

-daca te referi la modelele produse in serie cum ar fi un exemplu Epiphone Les Paul Custom, atunci raspunsul e: pt ca le place lor sa cante cu chitara aia (desi cu ala poti sa canti lejer si blues si multe altele)

 

-daca te referi la modele facute la comanda, atunci raspunsu e pentru ca le place lor sa cante cu chitara aia care e facuta la specificatiile lor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.