www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara Veche


the outsider
 Share

Recommended Posts

Recent am achizitionat o chitara veche,nu stiu exact firma,chitara a fost postata aici pe forum la vanzare,sigur o veti recunoaste,vreau sa o reconditionez :)

 

Am inceput acest post pentru a primi pareri,sfaturi si ajutor din partea unor useri poate mai experimentati ca mine.

 

chitara este aceasta de mai jos.

 

1010909.jpg

 

 

 

Chitara a fost deja dezasamblata si o sa incerc o slefuire pentru ca body ul arata groaznic e murdar si patat.maine pun poze cu ceea ce am facut azi.

Link to comment
Share on other sites

Recent am achizitionat o chitara veche,nu stiu exact firma,chitara a fost postata aici pe forum la vanzare,sigur o veti recunoaste,vreau sa o reconditionez :)

 

Am inceput acest post pentru a primi pareri,sfaturi si ajutor din partea unor useri poate mai experimentati ca mine.

 

chitara este aceasta de mai jos.

 

1010909.jpg

 

 

 

Chitara a fost deja dezasamblata si o sa incerc o slefuire pentru ca body ul arata groaznic e murdar si patat.maine pun poze cu ceea ce am facut azi.

 

Asa deci aseara am incercat prima tentativa de slefuire si ce sa zic am selfuit doar fata.Lacul a fost dat cu un foarte simt de raspundere sa zic asa :) deci a trebuit sa recurg la niste scule electrice,am indepartat lacul dar lemnul tot patat a ramas si murdar nustiu de la ce,am trebuit sa mai intru oleak in lemn si pana la urma am reusit sa scap de unele urme,restul se vor duce cred cand o sa aplic o mana de bait.in seara asta am sa incerc sa fac spatele si lateralele.

 

 

dsc00057sh.jpg

 

dsc00058ns.jpg

 

Acum despre partea electrica pot sa spun ca e foarte varza,potentiometrele sunt distruse nu se mai poate face nimic cu ele,dozele nu cred ca le as mai folosi,tremolo arata naspa a fost nichelat dar a inceput sa prinda rugina si crek sa incercat o slefuire pe el ca arata foarte zgariat,cheitele in schimb arata bine (murdare dar bine).

 

as vrea sa ii pun 2 doze pe ea,ceva in genu de pe un Les Paul standard,astept niste pareri la aceasta idee.

 

si in loc de tremolo sa i pun un tailpiece.

 

In rest celelalte switch uri si nob uri arata bine nu cred ca va fi necesara schimbarea lor.

 

daca aveti pareri si ideei astept raspunsurile voastre.

 

dsc00060kp.jpg

 

dsc00061c.jpg

 

dsc00062ib.jpg

 

dsc00063l.jpg

 

dsc00064u.jpg

 

dsc00065gm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa-i pui tailpiece ar trebui sa astupi gaura aia, daca ai nevoie de niste wood, pot sa-ti dau o bucatica mica de stejar.

 

ps: vii pana in alexandru sa o iei :)

 

 

dap la asta ma gandeam si eu dar oare se potriveste granulatia?sau nu are importanta,ma gandesc ca daca o pun sa nu fie granulatia altfel pe chitara si altfel pe bucatica aia,zic asa oricum nici nu stiu ce fel de lemn e ala din care e facut chitara :).ms oricum ca esti interesat de proiectul meu.bafta

Link to comment
Share on other sites

Pai granulatia - fibra ti-o setezi tu cum vrei, asta daca ai scule ca sa tai lemnul, daca nu mai degraba te duci la praktiker si iti faci rost de o bucata care crezi ca ti-ar folosi si o tai tu acolo cum vrei.

 

Cine a taiat initial chitara si-a batut joc de ea.

stiu  a taiat ca la "tzara" ar mai fi o bucata care as vrea sa o astup cea de langa gaurile pt poturi,aia mare,dar nush cum,inca caut o solutie,nu as vrea sa se cunoasca prea tare.

Link to comment
Share on other sites

nu te lua de doze.... :) ,daca nu iti plac le poti lustrui cu ceva,dar nu le schimba;daca nu suna,du-te la un reparator de aspiratoare,sau ceva,ca sa le rebobineze

 

ai grija ce faci cu chitara,sa nu ajunga piesa de mobilier la sfarsit...nu incerca sa o dai cu lac de parchet,sau spray auto :))      daca ai inceput ,incearca sa faci totu de calitate

 

tremoloul nu-l schimba,slefuieste-l si cauta undeva sa il nichelezi

 

 

 

mult succes

Link to comment
Share on other sites

nu te lua de doze.... :) ,daca nu iti plac le poti lustrui cu ceva,dar nu le schimba;daca nu suna,du-te la un reparator de aspiratoare,sau ceva,ca sa le rebobineze

 

ai grija ce faci cu chitara,sa nu ajunga piesa de mobilier la sfarsit...nu incerca sa o dai cu lac de parchet,sau spray auto :) )      daca ai inceput ,incearca sa faci totu de calitate

 

tremoloul nu-l schimba,slefuieste-l si cauta undeva sa il nichelezi

 

 

 

mult succes

 

nu stiam ca se pot rebobina dozele dar ma gandeam ca nu o sa sune la fel de bine,nu le schimbam ca nu arata bine arata oki sa zic asa,era vorba doar de calitatea sunetului,si stai calm ca nu dau cu lac de parchet sau spray auto:D am de gand sa fac o chitara misto.multumesc pt sfat oricum.

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam la o vopsire cu culoare a chitari,am vazut un Gibson vopsit in alb si mi sa parut foarte interesant.

 

 

 

 

 

si inca ceva,daca ma puteti ajuta,stie cineva o firma care se ocupa de nichelarea sau cromarea pieselor metalice in iasi sau pe cineva care se ocupa de chestia asta.va multumesc

post-11546-1252234088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam la o vopsire cu culoare a chitari,am vazut un Gibson vopsit in alb si mi sa parut foarte interesant.

 

 

 

 

 

si inca ceva,daca ma puteti ajuta,stie cineva o firma care se ocupa de nichelarea sau cromarea pieselor metalice in iasi sau pe cineva care se ocupa de chestia asta.va multumesc

 

Deci am continuat aseara cu o slefuire mai amanuntita a fetei si zic eu ca am reusit petele au disparut si a inceput sa capete o textura interesanta,daca dau o mana de bait se va inchide si cred ca o sa arate bine,apoi sa vad ce lac folosesc.am inceput si pe lateral slefuirea,merge foarte greu nici sculele electrice nu ma mai ajuta lacul care a fost dat se topeste la slefuitul cu masina si infunda smirghelul nustiu de ce,trebuie manual si e foarte greu dureaza enorm de mult,dar nah,slow but consistent,:),mai ramane spatele jumate de laterala a fost deja facuta.

 

Si bine inteles "metal work ul"  housing urile de la doze le am facut cu o solutie de curatare a metalului si pot sa zic ca au iesit chiar ok,o sa vedeti in poze, dar din pacate pt tremolo si celelalte piese metalice nu a mers ,rugina a fost prea adanca si se vad semnele inca,caut cu disperare o firma de nichelare in Iasi dar nu gasesc,inca ma mai gandesc la o solutie nu as vrea sa le vopsesc.

 

Am prins numai housing urile de doze pe chitara pt ca trebuie aliniate ,cred ca cel care le a pus sa cam grabit si is cam aiurea nu sunt toate pe centru.

 

dupa ce termin body ul ma voi apuca de grif,vestea buna e ca pe grif lacul se pare ca e mult mai usor de indepartat am incercat intr o zona si amers foarte bine deci cred ca acolo va fi mai usor,cred ca voi renunta la ideea de culoare alba,voi pastra ideea cu bait ca sa inchid culoarea lemnului si apoi lac.

 

am vb cu cineva de aici de pe forum care este din cluj si face reparatii la chitari,incearca sa ma ajute cu niste piese,astept un raspuns de la el.

 

ce sa mai zic deocamdata atat,voi atatasa pozele si cum mai apar progrese postez creka poimaine cel mai sigur.

 

inca odata multumesc celor care au aratat interes pt proiectul meu si celor care incearca sa ma ajute.

post-11546-1252269106_thumb.jpg

post-11546-1252269137_thumb.jpg

post-11546-1252269184_thumb.jpg

post-11546-1252269225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa ii dai un glos fain cu lac si furnir

Deci am continuat aseara cu o slefuire mai amanuntita a fetei si zic eu ca am reusit petele au disparut si a inceput sa capete o textura interesanta,daca dau o mana de bait se va inchide si cred ca o sa arate bine,apoi sa vad ce lac folosesc.am inceput si pe lateral slefuirea,merge foarte greu nici sculele electrice nu ma mai ajuta lacul care a fost dat se topeste la slefuitul cu masina si infunda smirghelul nustiu de ce,trebuie manual si e foarte greu dureaza enorm de mult,dar nah,slow but consistent, :) ,mai ramane spatele jumate de laterala a fost deja facuta.

 

Si bine inteles "metal work ul" housing urile de la doze le am facut cu o solutie de curatare a metalului si pot sa zic ca au iesit chiar ok,o sa vedeti in poze, dar din pacate pt tremolo si celelalte piese metalice nu a mers ,rugina a fost prea adanca si se vad semnele inca,caut cu disperare o firma de nichelare in Iasi dar nu gasesc,inca ma mai gandesc la o solutie nu as vrea sa le vopsesc.

 

Am prins numai housing urile de doze pe chitara pt ca trebuie aliniate ,cred ca cel care le a pus sa cam grabit si is cam aiurea nu sunt toate pe centru.

 

dupa ce termin body ul ma voi apuca de grif,vestea buna e ca pe grif lacul se pare ca e mult mai usor de indepartat am incercat intr o zona si amers foarte bine deci cred ca acolo va fi mai usor,cred ca voi renunta la ideea de culoare alba,voi pastra ideea cu bait ca sa inchid culoarea lemnului si apoi lac.

 

am vb cu cineva de aici de pe forum care este din cluj si face reparatii la chitari,incearca sa ma ajute cu niste piese,astept un raspuns de la el.

 

ce sa mai zic deocamdata atat,voi atatasa pozele si cum mai apar progrese postez creka poimaine cel mai sigur.

 

inca odata multumesc celor care au aratat interes pt proiectul meu si celor care incearca sa ma ajute.

Link to comment
Share on other sites

Man,chitara e super ,abea astept sa o termini:)

 

@doze-Nu le schimba :) asa cum a zis un user mai sus,dule la rebobinat(am auzit ca e ok treaba)

@culoare-Alb,bleah:D acum depinde cum iti place tie.

 

Bafta:)

 

stiu culoarea e cam aiurea a fost ceva de moment,o sa fie un aspect natural voi folosi baitz si lac,dozele deja am vb cu cineva mai intai sa le probez sa vad care e treaba

 

 

ms mult pt incurajare.

Link to comment
Share on other sites

O scoti la licitatie cand termini :) ) reconditionata..si pui si o mazgaleala gen semnatura ca sa valoreze mai mult =))

 

:)

 

:))  nu cred ca o sa prinda oricum,o fac pentru mine,imi place foarte mult stilul asta semi hollow,si mai ales ca e si veche,nu cred ca o dau.

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am terminat de slefuit chitara toata,credeam ca nu mai termin,lacul vechi sa dus foarte greu,dar nu mai conteaza,am terminat de slefuit pot sa zic ca a iesit foarte bine,si griful a iesit foarte ok,urmeaza acum sa aplic un strat sau mai multe de bait pe body,griful il las asa culoarea lui.lacul mai tarziu,tre sa caut pe cineva care sa faca o treaba buna la capitolul lac.am pus niste poze cu chitara,astept niste opini despre cum a iesit.

 

In sfarsit am terminat de slefuit chitara toata,credeam ca nu mai termin,lacul vechi sa dus foarte greu,dar nu mai conteaza,am terminat de slefuit pot sa zic ca a iesit foarte bine,si griful a iesit foarte ok,urmeaza acum sa aplic un strat sau mai multe de bait pe body,griful il las asa culoarea lui.lacul mai tarziu,tre sa caut pe cineva care sa faca o treaba buna la capitolul lac.am pus niste poze cu chitara,astept niste opini despre cum a iesit.

 

am pus o poza de doua ori,sry.

post-11546-1252590249_thumb.jpg

post-11546-1252590257_thumb.jpg

post-11546-1252590272_thumb.jpg

post-11546-1252590280_thumb.jpg

post-11546-1252590293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E frumoasa dar in locul tau alegeam alta culoare. :)

chitara nu ramane asa pe body dau bait si se mai inchide.

 

o parere personala...

mai taie din headstock....arata ca o lopata. :)

 

interesant ca ai zis asta:D la asta ma gandeam si eu sincer ,pare cam disproportionat headstock ul fata de restul chitari nush ce forma sa i dau,am sa ma uit oleak pe la alte chitari sa vad.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca o sa ti se duca binding-ul daca tai pur si simplu din headstock, poti incerca sa-l dezlipesti, tai headstock-ul dupa forma dorita, re-routezi canalul pentru binding, lipesti binding-ul. Presto!

 

ms mult am sa incerc dar cred ca bindingul nu o sa reziste sper sa nu crape sau ceva,incer si apoi o sa vad,inca ma gandesc la ce forma,ai vreo idee mai interesanta

Link to comment
Share on other sites

headstock ul va ramane asa cum e el,daca il tai o sa se cunoasca destul de aiurea cred,imi cer scuze,car din lipsa de timp si bani,nu prea am avut timp sa postez si nici sa mai lucrez asa de mult la chitara,oricum am dato cu bait si mai tarziu voi pune niste poze cu chitara,

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.