www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Discutii Despre Corzi (exclusiv De Bass)


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

depinde ce canti ... daca pentru tine e important brillianceul, atunci trebuie sa iti iei corzi care se infunda cat mai greu. ai gasit pe undeva warwick sau ghs mai ieftine?? la ce preturi si pe unde? am auzit ca warwick ar fi ok. de asemenea eu am primit si recomandari pt rotosound. nu as lua fender. mie mi s'au busit destul de repede.

Link to comment
Share on other sites

Am o idee, pt basisti .. topicul asta poate deveni util. Daca tot recomandati corzi, spuneti si de unde le cumparati si daca va amintiti un pret.

O sa incep eu ... in afara de cele de la Muzica (pe care nu le'am mai frecventat de ceva timp si nu mai stiu preturile), eu am cumparat corzi de la Cristi "Grosmann" ultima oara acu vreo 3-4 luni parca, no-name (el zice ca ies din fabrica GHS din Korea) cu 55 RON (parca) si suna chiar bine. Isi pierd brillianceul destul de repede, dar daca nu conteaza asa de mult pentru ce canti (slap sau mai stiu eu ce) suna destul de bine mult timp dupa.

Mai astept si pe altii sa ne zica de unde isi cumpara ei corzi si cu ce preturi!

Link to comment
Share on other sites

Ultima data cand am fost la muzica (acum o luna sau ceva....) am vazut ca cele mai ieftine corzi erau cele fender 650.000. Mai sunt rotosound 1.000.000 si ghs 1.000.000... sper sa nu ma insel. Apropo, e cineva care poate sa-mi ia si mie niste corzi warwick cand isi mai cumpara?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

dom'le, io acu folosesc corzi romanesti dupa cum urmeaza:

G - G reghin(am nimerit una buna, si-s ieftine)

D - G coarda nemteasca, primita odata cu basu, habar n-am ce e

A - D Belson romanesc

E - A Belson romanesc

 

e numa' bine, trag ca idiotu de g si in restu dau in ele, si si cant pe ele si suna bine(as in bright). in schimb, o cam mierlesc daca tre' sa Dtunez.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest StuWie

eu folosesc corzi DR hi beams. sunt facute manual printr-o tehnologie de compresie dintr-un otel de calitate superioara. au un sunet f stralucit shi o durata de viata f mare in care ishi pastreaza proprietatile destul de bine. eu le am pe bass de aproximativ un an shi jumatate in conditiile in care inainte schimbam un set la cateva saptamani. din pacate e destul de greu sa fac rost de seturi ca in tara nu aduce nimeni.

Edited by StuWie
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Baragan

eu folosesc corzi DR hi beams. sunt facute manual printr-o tehnologie de compresie dintr-un otel de calitate superioara. au un sunet f stralucit shi o durata de viata f mare in care ishi pastreaza proprietatile destul de bine. eu le am pe bass de aproximativ un an shi jumatate in conditiile in care inainte schimbam un set la cateva saptamani. din pacate e destul de greu sa fac rost de seturi ca in tara nu aduce nimeni.

 

Stu, chiar m-ai facut curios cu corzile astea.

Spune-mi si mie care model sunt mai exact (un link de pe musicianfriends.com daca gaseseti pe acolo, sau de oriunde sa vad despre ce e vorba)

Link to comment
Share on other sites

Guest MONOKEROS

Warwick, GHS Boomers sunt bune de ceva ? Astea sunt mai ieftine, ca D'addario si altele deja sunt cam scumpe...

Si mie-mi plac alea... Cool... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.