www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Rog Sa Ma Ajutati Sa Aflu Ce Fel De Squier Am


BogdanGuitar
 Share

Recommended Posts

Hello, am o mica problema, as vrea sa aflu ce fel de Squier am, e un Squier Strat, China, serial CY99080792. nu vreau sa aflu in ce an e facuta(1999), ci tipul, modelul (Affinity, Bullet, etc...).

Multumesc mult.

daca e CY e bullet, cumva scrie si ,,a genuine fender @ product, designed in the usa"? At sigur e bullet

Sau poate sa fie cum am eu, un Affinity mai vechi, pune poze.

Link to comment
Share on other sites

daca e CY e bullet, cumva scrie si ,,a genuine fender @ product, designed in the usa"? At sigur e bullet

Sau poate sa fie cum am eu, un Affinity mai vechi, pune poze.

uite ca al meu e tot cu CY.. facut in 2007.. si e affinity..

 

pentru ceva mai multe detalii exista wiki: Squier Serial number tracing

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

Mersi, am trecut pe acolo (wiki) asa am aflat ca e facut in 1999 "CY99" si ca e china colaborare cu ceva Taiwan Y= Yako - Taiwan. Pe mine ma intereseaza modelul :) O sa incerc sa bag niste poze. Pe headstoc kscrie asa - Squier Strat si dedesubt de squier by fender cu fonturi normale si pe spatele headstock scrie crafted in China si serialul. atat. pe spatele corpului nu scrie nimic.

Later edit:

:)))))))))

NU IMI VINE SA CRED - pe headstock era un abtibild - toata chitara e plina de abtibilduri - l-am dat la o parte si scria "affinity series"

:))))))))))

 

Mersi mult, se poate inchide topicul :D

Atasez si poza :D

post-794-1251636612_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu tre' sa te simti prea naspa.. si unele fender-uri(seria USA standard parca - nu stiu exact in ce perioada a anilor '90) aveau corpul scobit foarte tare, uite un exemplu:

 

fender-corpo1.jpg

 

din ce poze am mai vazut bulet-ul de la squier are asa corpul.. affinity ul e routat HHH iar standard ul n am idee cum e(dar el n are corp de alder, e aghatis)

Link to comment
Share on other sites

Adevaru e k nu ma simt naspa.... naspa e putin zis.... ma simt k si cum mi-ar fi cazut chilotzii in timpul solo-ului... :)))) Faza naspa e k ala ce ai tu in poza e fender adevarat lemn bun... am citit k affinity de atunci 1999 era = cu bullet. azi bullet= basswood, affinity = alder C`est une difference :) in fine , chitara e veche de 10 ani, nu e cantata (o sa incerc sa am eu grija, desi mai am si altele de care sa am grija - printre care reghinu vechi si credincios...)

si ... cu timpul o sa incerc sa o fac sa sune din doze (adik sa o tunez cu doze) - momentan o fac sa sune din mana :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.